header portal

 

 

 

niedziela, 29 wrzesień 2019 21:07

Prawie stu absolwentów kursu oficerskiego „Agrykola” czeka na promocję – kolejny termin to 27 października?

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Na 27 października 2019 r. planowana jest promocja żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na pierwszy stopień oficerski. Pod warunkiem pozytywnego zaopiniowania wniosków i wydaniu postanowienia Prezydenta RP – zastrzegł Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej w odpowiedzi na interpelację poselską.

Na promocję od prawie roku czekają absolwenci trzynastomiesięcznego kursu oficerskiego. Zgodnie z decyzją szefa MON, szkolenie rozpoczęło się w listopadzie 2017 r. na potrzeby WOT w ramach tzw. programu „ Agrykola”

Wtedy kurs rozpoczęło 96 kandydatów na oficerów na dwóch uczelniach, tj. na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz na Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Po upływie trzynastu miesięcy w dniach 19-20 grudnia 2018 r. przystąpili oni do egzaminu na oficera. W dniu 21 grudnia 2018 r. absolwentom zostały rozdane świadectwa ukończenia kursu oficerskiego.

Pierwszy termin promocji oficerskiej został ustalony na marzec 2019 r. Niestety, nie doszedł on do skutku. Następnie absolwentów informowano, że promocja będzie mała miejsce w maju 2019 r., później zaś jako datę promocji podawano dzień 14 lipca 2019 r. Niestety, wraz z początkiem lipca 2019 r. absolwenci kursu zostali poinformowani, że promocja również i w tym terminie się nie odbędzie.

W tej sytuacji posłanka Anna Maria Siarkowska (PiS) w interpelacji z 23 lipca br. zwróciła się do szefa MON o odpowiedź na następujące pytania:
• w jakim terminie MON przeprowadzi promocję dla absolwentów „Agrykoli” dla WOT?
• czy żołnierze WOT, absolwenci kursu „Agrykola”, po promocji oficerskiej będą mogli starać się o przyjęcie do służby zawodowej we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych RP, biorąc pod uwagę fakt, że program szkolenia oraz kursów przeszkolenia kadr rezerwy jest zbieżny ?
• jakie możliwości przejścia do służby zawodowej w Siłach Zbrojnych RP otrzymują absolwenci kursu „Agrykola?

W imieniu szefa MON odpowiedzi na pytania udzielił Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. Przyznał, że planowana na 14 lipca br. promocja absolwentów trzynastomiesięcznego kursu oficerskiego w ramach programu „Agrykola" nie doszła do skutku z powodu ponownego przeanalizowania wniosków przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Wiceminister Skurkiewicz poinformował, że jako kolejny termin organizacji promocji oficerskiej, zaproponowano dzień 27 października 2019 r. Jednakże zastrzeżono, że nastąpi to po uprzednim pozytywnym zaopiniowaniu wniosków i wydaniu postanowienia Prezydenta RP o mianowanie na pierwszy stopień oficerski.

Kurs „Agrykola” jest dedykowany dla żołnierzy Obrony Terytorialnej celem uzupełnienia właściwych stanowisk w jednostkach WOT. Pod tym kątem zostały opracowane programy szkolenia i proces przygotowania kandydatów na oficerów do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. Zatem, w pierwszej kolejności planuje się uzupełnić wakaty w WOT.

Niemniej jednak, zgodnie z treścią art. 98 n ust. 2 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP (Dz. U. z 2018 r., poz. 1459 z późn. zm), żołnierze OT mogą być powołani do służby kandydackiej lub zawodowej służby wojskowej na zasadach określonych dla żołnierzy rezerwy. Odbywa się to na zasadach pierwszeństwa przed innymi osobami, jeżeli pełnili terytorialną służbę wojskową przez okres co najmniej trzech lat. Dodatkowo muszą oni spełniać określone wymagania oraz posiadać wykształcenie, kwalifikacje i predyspozycje niezbędne do zajęcia stanowisk w służbie zawodowej.

Wiceminister Skurkiewicz w odpowiedzi dla posłanki poinformował, że absolwenci kursu „Agrykola” mogą być powołani do zawodowej służby wojskowej i wyznaczeni stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Należy przypomnieć, że zgodnie z decyzją szefa MON od 1 października ruszy formowanie Szkoły Podoficerskiej SONDA – Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej, zaś pierwsze kursy podoficerskie planowane są na wiosnę 2020 r. Według zapewnień rzecznika WOT ppłk. Marka Pietrzaka, Szkoła Podoficerska SONDA ma być placówką innowacyjną pod względem trybu kształcenia oraz standaryzacji. Kandydaci na podoficerów będą mieć możliwość kształcenia w trybach stacjonarnym i zaocznym. Ry

 

Czytany 2556 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 29 wrzesień 2019 21:19

7 komentarzy

 • Link do komentarza Kinia czwartek, 03 październik 2019 17:53 napisane przez Kinia

  A czy ktoś się orientuje kiedy jest najbliższe mianowanie żołnierzy rezerwy?

 • Link do komentarza NRD poniedziałek, 30 wrzesień 2019 14:52 napisane przez NRD

  Przypominam że honory oddajemy dla stopnia a nie dla Kowalskiego jak komuś to nie pojęte to czas do cywila tak kiedyś uczyli .

 • Link do komentarza Eryk 340 poniedziałek, 30 wrzesień 2019 11:01 napisane przez Eryk 340

  Cwany jestes na necie a w realu od razu byś cienko piszczał i oddawał honor bo jak nie to do przełożonego marsz.troll internetowy

 • Link do komentarza Pan Bóg poniedziałek, 30 wrzesień 2019 08:58 napisane przez Pan Bóg

  Oficer po 2miesiacach hahaha takiemu pedałów to nawet honorow nie oddaje

 • Link do komentarza Kamyk poniedziałek, 30 wrzesień 2019 06:08 napisane przez Kamyk

  Po każdym kursie oficerskim jest ten sam problem, więc co oni tak się stresują.... Ludzie czekają po 1,5 roku na promocję. Oni by chcieli od razu... Czy WOT to ma jakieś przywileje?

 • Link do komentarza olo poniedziałek, 30 wrzesień 2019 03:11 napisane przez olo

  Po ponad 2 miesiącach szkolenia zostają oficerami. Całe to wojsko na skróty, niedługo się samo unicestwi ale szybciej braknie ludzi

 • Link do komentarza Aśka 78 niedziela, 29 wrzesień 2019 22:21 napisane przez Aśka 78

  Co za kupa się szykuje

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA