header portal

 

 

 

wtorek, 01 październik 2019 06:42

Unikalny mobilny turbinowy system do gaszenia dużych pożarów

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W inicjatywy Państwowej Straży Pożarnej powstał prototyp unikalnego w kraju Mobilnego turbinowego systemu ratowniczo-gaśniczego, który może skutecznie gasić bardzo duże pożary w nietypowych miejscach, z możliwością wykorzystania do zdarzeń małych. Docelowo ma być wykorzystany w Państwowej Straży Pożarnej. Zakończył się na VIII poziomie gotowości technologii. 

Projekt badawczo-rozwojowy wykorzystujący technologię turbinową do akcji ratowniczo-gaśniczych został zainicjowany przez Państwową Straż Pożarną (PSP) po serii dużych wypadków w przemyśle petrochemicznym w Europie. Koncepcja wykorzystania silników turbinowych w ochronie przeciwpożarowej do takich zdarzeń jak wielkie pożary lasów, obiektów wielkokubaturowych i instalacji technologicznych, szczególnie w branży petrochemicznej i chemicznej jest znana od początku lat 60-tych XX wieku. Rozpowszechnienie tej technologii napotkało jednak na duże bariery wynikające z wysokich kosztów zakupu sprzętu i jego eksploatacji, a także z ograniczonego zastosowania wyłącznie do zdarzeń dużych i bardzo dużych. Dlatego PSP zależało na tym, aby system był uniwersalny oraz tani w zakupie i oszczędny w eksploatacji.

Projekt o nazwie „Mobilny Turbinowy System Ratowniczo – Gaśniczy” (MTSRG)” uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań I Rozwoju (NCBiR). Jego realizacji w latach 2015-2018 podjęło się konsorcjum w składzie: Szkoła Główna Służby Pożarniczej ( lider), Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej (CNBOP), Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii (WICHiR) oraz firma JAS Technologie w charakterze integratora technologii.

- Przeprowadzone badania poligonowe demonstratora potwierdziły osiągnięcie założonych w projekcie parametrów techniczno-ekonomicznych – zapewnia Tomasz Węsierski, kierownik projektu ze strony SGSP. Mobilny pojazd turbinowy jest oszczędniejszy i bardziej uniwersalny w eksploatacji w porównaniu do innych znanych rozwiązań konkurencyjnych. 

Konsorcjum skorzystało ze sprawdzonego podwozia MAN TGM 18.290. Pojazd składa się z dwóch części. Pierwszą stanowi zabudowa pożarnicza ze skrytkami, miejscem na autopompę i tablicę rozdzielczą. Druga część to zabudowa turbiny gaśniczej. Eksperymentalny pojazd wyposażono również w autopompę o klasie A60/8 i przepustowości do 6000 l/min.

Głównym elementem systemu jest silnik odrzutowy SO-3, który stanowi późniejszą wersję pierwszego skonstruowanego w Polsce silnika odrzutowego, opracowanego dla samolotu szkolno-treningowego TS-11 „Iskra”. Turbina jest zasilana paliwem lotniczym a zastosowany zbiornik umożliwia pracę silnika przez ok. 80 minut. Z kolei układ wprowadzania środków gaśniczych został zamontowany na specjalnej platformie roboczej w tylnej części pojazdu. Posiada on możliwość obrotu w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Powstałe w wyniku spalania gazy są ponownie wykorzystywane w celu zasilenia urządzenia turbinowego. Konstruktorzy wykorzystali spaliny jako nośnik dla podawanej przez działko cieczy gaśniczej. Energia strumienia wylotowego pozwala na uzyskanie zasięgu rzutu strumienia rozpylonego wynoszącego maksymalnie  90 m oraz rozpylenie wody do średnich średnic wynoszących około 50 μm.

MRSRG może być z powodzeniem wykorzystywany w czasie pożarów dużych obiektów przemysłowych, lasów, przy wszelkich awariach chemicznych oraz innych sytuacjach, gdzie potrzebna jest podaż sporych ilości mgły wodnej. Demonstrator posiada również system zasilania proszkiem gaśniczym, który umożliwia wprowadzenie strumienia proszku do gazów wytwarzanych przez turbinę. System działa niezależnie od układu wodnego. Istnieje możliwość równoległego podawania proszku i wody lub wodnych roztworów.

- Zaletą tego systemu jest także możliwość bezpiecznego gaszenia pożarów w tunelach komunikacyjnych - dodaje dr inż. Jacek Roguski, kierownik projektu ze strony CNBOP. Pierwszy pokaz prototypowej mobilnej turbiny odbył się podczas Targów Kielce IFRE 2017. 

W efekcie prac badawczo-rozwojowych powstał prototyp mobilnego turbinowego systemu ratowniczo-gaśniczego, który zostanie wykorzystany przez jednostki ratownicze PSP. Przeprowadzono proces certyfikacji technologii turbinowej, a także opracowano dokumentację techniczną oraz taktykę działań ratowniczo-gaśniczych Konsorcjum za to opracowanie otrzymało w 2018 r. główną nagrodę w konkursie „Lider Bezpieczeństwa Państwa”. Ry

Parametry funkcjonalno-techniczne systemu:
• pojazd mobilny na podwoziu MAN TGM 18.290 4x4 BB.
• obsługa: trzy osoby,
• masa własna zabudowy: 2450 kg,
• maksymalna masa dopuszczalna: 16000 kg
• środek gaśniczy: woda, piana lub proszek gaśniczy,
• wydatek środka gaśniczego: do 6 000 dm3/min ,
• maksymalny zasięg rzutu: ok. 90 m.

Czytany 150 razy

1 komentarz

  • Link do komentarza Kupować . wtorek, 08 październik 2019 13:52 napisane przez Kupować .

    Teraz tylko zainteresować sprzętem strażaków z Hiszpanii , Portugalii . Australii .. Rosja , Brazylia też w tym roku wybitnie oberwały... kupią od ręki . A w Polce kilka sztuk powinno być w gotowości . Klimat waruje ..należy być przygotowanym , niż ponieść ogromne straty . Które znacznie przekroczą koszt zakupu .

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA