header portal

 

 

 

czwartek, 03 październik 2019 18:09

Inauguracja roku akademickiego w LAW

Napisane przez Emilia Cuch
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

3 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020. 

Bardzo często mówimy o tym, że chcemy, żeby studia wojskowe były przepustką nie tylko do kariery w Siłach Zbrojnych, ale także otwierały drzwi do firm działających na rynku, czy do szeroko rozumianej administracji. Żeby wojskowe wykształcenie było powodem do dumy i prestiżu. W tym celu potrzebni są przede wszystkim studenci. W 2015 r. w ramach limitu określanego przez Ministra Obrony Narodowej na wszystkich uczelniach, jakie prowadzi przyjęto 522 osoby, dzisiaj ten limit to 1482 studentów wojskowych na czterech akademiach! OD 2015 r. podwojono również nakłady finansowe, które w tym momencie wynoszą około 620 mln złotych. Zależy nam na rozwoju akademii, chcemy, żeby się wzmacniały i modernizowały oraz aby inwestowano w nowy sprzęt, symulatory, czy też nowoczesne laboratoria, które będą służyć kształceniu podchorążych i studentów cywilnych – mówił sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot.

Drodzy studenci, wchodzicie w zupełnie nowy rozdział w swoim życiu. Nie tylko rozpoczynacie studia na uczelni wojskowej, ale jesteście pierwszym rocznikiem, który będzie studiował w systemie jednolitym, bez podziału na etap inżynierski i magisterski - powiedział Rektor-Komendant LAW gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk. W swoim wystąpieniu podkreślał również ogromne znaczenie zmian związanych z wejściem w życie Ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” oraz o zmianach w Uczelni, które głównie dotyczą jej organizacji i zasad funkcjonowania. Zaznaczył również, że rok akademicki 2018/2019 był wyjątkowy dla Wydziału Lotnictwa, który we wrześniu obchodził 25-lecie istnienia.

Lotnicza Akademia Wojskowa jako pierwsza uczelnia wojskowa wprowadziła w tym roku studia w systemie dualnym dla mechaników lotniczych. Rektor-Komendant podkreślał ogromne znaczenie rozpoczęcia przez podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej szkolenia na samolotach szkolno-treningowych M-346 Bielik, pierwszy lot odbył się 16 kwietnia 2019 r. Mówił również o osiągnięciach Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL), w którym studenci nabywają umiejętności praktyczne w lotach samolotami i śmigłowcami. W tym roku kalendarzowym wylatano już ponda 11 000 godzin w powietrzu i 1 2000 godzin na symulatorach.

Najważniejszym momentem Immatrykulacji było ślubowanie złożone przez studentów pierwszego roku.

W trakcie uroczystości wręczono liczne wyróżnienia przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz organizacyjne.

Zastępca Dyrektora Departamentu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego płk dr Adam Brzozowski odczytał list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zwierzchnika Sił Zbrojnych Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości. Swoje słowa z okazji Inauguracji Roku Akademickiego skierował również Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak – list odczytał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot.

Wykład inauguracyjny „Płk pil. Szczepan Ścibior – Komendant Szkoły Orląt (1947-1951). O losach pokolenia II RP w Polsce Ludowej” wygłosił dr hab. Marcin Kruszyński, prof. LAW.

Uroczystość uświetnił zespół wokalny Lotniczej Akademii Wojskowej oraz orkiestra wojskowa z Dęblina.

 

 

Czytany 316 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA