header portal

 

 

 

czwartek, 03 październik 2019 18:17

800 kg materiału wybuchowego wydobyli marynarze 8 FOW w Świnoujściu

Napisane przez kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na początku października, marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili kolejne dwie operacje wydobycia i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych zalegających na torze wodnym Szczecin - Świnoujście. Usunięte pozostałości po II Wojnie Światowej zawierały w sobie łącznie blisko 800 kg materiału wybuchowego.

Operacja z 1 października została przeprowadzona analogicznie do tych z 14 lipca i 12 sierpnia. Do akcji zaangażowano żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców oraz załogę trałowca ORP Gopło z 13. Dywizjonu Trałowców, na którego pokładzie obiekty zostały wywiezione poza port w Świnoujściu. Marynarze usunęli i zneutralizowali lotniczą minę morską Mark IV oaz bombę głębinową typu Mk-XIII pochodzenia brytyjskiego.

Natomiast 2 października przeprowadzono neutralizację amerykańskiej bomby lotniczej AN-M65. Ze względu na duże ryzyko wybuchu podczas podnoszenia obiektu podjęta została decyzja o wypaleniu materiału wybuchowego przy zastosowaniu modułowego systemu ładunku kumulacyjnego "Pluton". Nurkowie Minerzy 12. Dywizjonu Trałowców zastosowali metodę deflagracji, w wyniku której obiekt został rozszczepiony a ok. 50 % materiału wybuchowego zostało wypalone. Pozostałości bomby AN-M65 zostały przekazane Patrolowi Rozminowania 8. Batalionu Saperów z Dziwnowa.

Na podkreślenie zasługuje fakt, iż była to pierwsza w historii skuteczna deflagracja przeprowadzona na bombie lotniczej, wykonana w miejscu, w którym znaleziono obiekt.

Tekst: kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski

Fot: GNM / Sekcja Prasowa 8.FOW

Czytany 128 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA