header portal

 

 

 

piątek, 04 październik 2019 17:39

ITWL wesprze program WISŁA

Napisane przez ITWL
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło 3 bm. umowę z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych na wsparcie inżynierskie w zakresie zarządzania aspektami technicznymi systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej kryptonim Wisła.

Umowę podpisali pełnomocnik MON ds. pozyskania i wdrożenia do SZ RP systemu Wisła płk Michał Marciniak oraz dyrektor ITWL dr. hab. inż. prof. ITWL Mirosław Kowalski. Jak informuje ITWL, zawarta dziś umowa koncentrować się będzie głównie na wsparciu integracji systemu IBCS (Integrated Battle Command System) z narodowymi i sojuszniczymi systemami dowodzenia oraz kierowania i łączności. Jest to pierwsze z wielu podobnych porozumień.

"Zawarta w dniu dzisiejszym umowa otwiera wieloletnią współpracę pomiędzy Programem WISŁA a ITWL. Naszym oczekiwaniem jest, aby na bazie instytutu zbudowane zostało – podobnie jak w innych krajach NATO – centrum kompetencyjne w zakresie nowoczesnych systemów obrony powietrznej. Chcemy, aby wiedza i doświadczenie naukowe ITWL stanowiły w niedalekiej przyszłości zaplecze merytoryczne dla resortu obrony narodowej w tym obszarze" – powiedział po podpisaniu umowy płk Marciniak

Rozpoczęcie całego procesu, którego zwieńczeniem jest zawarcie dzisiejszej umowy, możliwe było dzięki wydaniu przez Ministra Obrony Narodowej stosownej decyzji oraz wyasygnowaniu z budżetu resortu obrony narodowej środków finansowych w wysokości około 1 mln zł.

"Zadania, jakie ITWL otrzymał wraz z dzisiejszą umową, zrealizowane zostaną w oparciu o już posiadaną wiedzę w zakresie narodowych i sojuszniczych systemów dowodzenia. Kolejne zadania także są w obszarze kompetencji instytutu, choć niektóre z nich będą musiały być uzupełnione wiedzą z nowych dla ITWL obszarów. Posiadamy potencjał i specjalistów, którzy będą w stanie sprostać oczekiwaniom MON, a współpraca w ramach tak dużego i ważnego programu stanie się impulsem do dalszego rozwoju naukowo-badawczego w nowych obszarach" – skomentował podpisanie umowy dyr. Kowalski.

Jak podaje ITWL, jeszcze w bieżącym miesiącu planuje się zawarcie kolejnych umów, w których zdefiniowane zostaną dalsze zadania związane z technicznymi aspektami procesu wdrażania do Sił Zbrojnych systemu Wisła. Zapewnienie stałego wsparcia i budowy określonych kompetencji w wojskowych ośrodkach badawczo-naukowych będzie stanowić nową jakość w realizacji zadań przez Ministerstwo Obrony Narodowej, z wykorzystaniem instytutów naukowych.

zdjęcie: ITWL

 

 

Czytany 126 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA