header portal

 

 

 

piątek, 04 październik 2019 20:06

Podwyżki żołnierzy zawodowych w 2020 r.

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(27 głosów)

Szef MON Mariusz Błaszczak wystąpił we wrześniu do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o zwiększenie od 1 stycznia 2020 r. przeciętnego uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych z 3,63 do 3,811 krotności kwoty bazowej. Minister potwierdził  to w sobotę podczas przysięgi prawie 1800 zołnierzy w Warszawie. 

Należy przypomnieć, że przyjęty pod koniec września przez Radę Ministrów projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej przewiduje podwyższenie zamrożonej przed 10 laty kwoty bazowej dla żołnierzy i funkcjonariuszy z 1523,29 zł do wysokości 1614,69 zł brutto. Po pomnożeniu oznacza to, że minister obrony narodowej - po uzgodnieniu z premierem i ministrem finansów - zaproponował zwierzchnikowi sił zbrojnych podwyższenie w rozporządzeniu przeciętnego uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych z 5530 zł do 6154 zł , czyli o 624 zł brutto, z nagrodą roczną i dodatkami. Podobne były tym roku, ale na "rękę" wyszło znacznie mniej. 

Z drugiej strony to dużo więcej niż w przyszłym roku wyniosą przewidywane podwyżki w innych służbach mundurowych m.in.  funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej czy też Służby Więziennej oraz Służby Celno-Skarbowej (średnio o 500 zł, ale bruttoz nagrodą roczną, która - ta nagroda- będzie wypłacona dopiero w 2021 r). Wynika to z porozumienia związkowców z MSWiA z 8 listopada oraz z Ministerstwem Sprawiedliwości z 19 listopada 2018 r., a także z Krajową Administracją Skarbowa (z 21 listopada 2018 r.).  Gdyby tak się stało, to wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej żołnierzy zawodowych byłby wyższy niż u strażaków, policji, pograniczników czy też w Służbie Więziennej.

O przewidywanych podwyżkach w służbach mundurowych pisaliśmy jako pierwsi w połowie września w artykule pt. „Będą podwyżki dla żołnierzy i funkcjonariuszy po odmrożeniu kwoty bazowej w 2020 r.”. Miały to być podwyżki wynikające tylko z podwyższenia kwoty bazowej w wysokości od 331 zł brutto w przypadku żołnierzy zawodowych do nawet pięćset zł  dla funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy mają majwyższy wskaznik (5,4)  Wskazywaliśmy na to, że średnie uposażenia kadry zawodowej WP jest najniższe spośród wszystkich służb mundurowych. Ponadto informowaliśmy, że w maju 2018 r. żołnierze zawodowi jako jedyni w służbach mundurowych nie skorzystali z podwyższenia najniższych uposażeń (o ok. 140 zł). Teraz resort obrony - jak się wydaje - chce naprawić ten błąd, zwłaszcza że kierownictwu MON bardzo zależy na pozyskaniu nowych żołnierzy i zwiększeniu liczebności sił zbrojnych. Służy temu prowadzona przez MON kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej", która od momentu jej rozpoczęcia, czyli od października 2018 r. przyniosła ponad 32 tys. zgłoszeń do służby.

Informowaliśmy też, że decyzja w sprawie zatwierdzenia przez Prezydenta RP nowego wskaźnika może być podjęta w okresie między przyjęciem przez rząd ustawy budżetowej a wyborami parlamentarnymi. -  Znając pana prezydenta Andrzeja Dudę, jego troskę i dbałość o Wojsko Polskie, jestem spokojny, że pan prezydent ten wniosek zaakceptuje.  To także jest godna podwyżka - wzrost jeszcze wyższy od tego w 2019 roku - ogłosił w sobotę minister Mariusz Błaszczak.

Teraz należy oczekiwać pojawienia się oficjalnego komunikatu na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie podpisanego rozporządzenia Prezydenta RP o nowym wskaźniku żołnierzy zawodowych, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Istotne będą także prace w resorcie obrony narodowej nad nowymi stawkami uposażeń zasadniczych żołnierzy zawodowych.  Będą one zatwierdzone przez nowego ministra obrony narodowej w nowym rządzie. 

Innymi słowy decyzje w tej sprawie zapadną już po wyborach parlamentarnych, prawdopodobnie na początku przyszłego roku, z wyrównaniem od stycznia 2020 r. W piśmie z 17 września br. do szefa MON przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych kmdr Wiesław Banaszewski prosi nie tylko o zwiększenie uposażeń żołnierzy zawodowych w 2020 r. Także o zróżnicowanie „ uposażenia w zależności od rangi stanowiska , zakresu wykonywanych zadań , ponoszonej odpowiedzialności i wymaganych kwalifikacji, co pozwoli rozpocząć niwelowanie problemu ich „spłaszczania”.

W bieżącym roku podwyżka wyniosła średnio 450 zł dla szeregowych, 410-550 zł dla podoficerów, od 300 zł do 530 zł dla oficerów; w korpusie generalskim podwyżki wyniosły od 200 zł do 350 zł.

W marcu minister zatwierdził także podwyżki dla cywilnych pracowników wojska o średnio 300 zł brutto z wyrównaniem od 1 stycznia. Ponadto resort zapowiedział także starania, by w 2020 podwyżki płac dla tej grupy wyniosła przeciętnie 500 zł. R.Ch
Zdjęcie: CO MON

Czytany 25256 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 październik 2019 19:05

57 komentarzy

 • Link do komentarza obserwator wtorek, 08 październik 2019 17:51 napisane przez obserwator

  Z kwoty 624 należy 1/12 odliczyć na nagrodę roczną, a prezydent podał kwotę po odliczeniu 1/12.

 • Link do komentarza Piter wtorek, 08 październik 2019 16:44 napisane przez Piter

  Też chciałbym wiedzieć skąd wynika ta różnica, czyżby faktycznie nam coś odjeli?

 • Link do komentarza Maksymilian wtorek, 08 październik 2019 16:41 napisane przez Maksymilian

  To jest na tej samej zasadzie
  co rok temu. Na poczatku mialo byc 650 zl potem pojawilo sie, ze 560 zl a na koncu wplynelo na konto cos kolo 400 zl. Tym razem sytuacja pewnie sie powtorzy. Z dnia na dzien bedzie coraz mniej, a na koncu na konta wplynie 300 zl. Nie zmienia to jwdnak faktu, ze kazda podwyzka cieszy.

 • Link do komentarza ROGI wtorek, 08 październik 2019 14:28 napisane przez ROGI

  MAM PYTANIE DO KOLEGÓW O ILE W KOŃCU WZROSNĄ UPOSAŻENIA:
  MARIUSZ MÓWI ŻE, O 624
  ADRIAN ŻE, O 576 (POTWIERDZONE PRZEZ BBN)

 • Link do komentarza Do Wijtek od 10Blog wtorek, 08 październik 2019 12:08 napisane przez Do Wijtek od 10Blog

  Chlopie, sciezka rozwoju przed Toba. Jestem oficerem i wcale nagrody nie sypia mi sie do kieszeni pomimo ze ciezko pracuje. Wiec nie przesadzaj. I tak uwazam ze KOMENTARZE tutaj SA PISANE PRZEZ cywilow ktorym wszystko przeszkadza.

 • Link do komentarza Misiek wtorek, 08 październik 2019 11:54 napisane przez Misiek

  Dokładnie potwierdzam

  https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/wystapienia/art,838,prezydent-podwyzki-dla-zolnierzy-zawodowych-od-1-stycznia-przyszlego-roku.html

  I Panowie ze względu na honor i szacunek do munduru nie piszcie teraz kto i ile powinien dostać podwyżki, nie opluwajcie się nawzajem, bo ludzie czytają i się śmieją z nas.

 • Link do komentarza Olo wtorek, 08 październik 2019 10:16 napisane przez Olo

  Prezydent dziś podpisal podniesie mnożnika

 • Link do komentarza Misiek wtorek, 08 październik 2019 06:17 napisane przez Misiek

  Do Wijtek

  W księgowości pracujesz, ze tak wiesz ile to niby oficerowie dostają nagród... Nadmieniam nie jestem oficerem, ale wiem ile u mnie dostają koledzy i naprawdę są to kwoty porównywalne w większości wypadków, nie licząc ppłk i płk, a po drugie nagroda jak sama nazwa mówi jest uznaniową i dostaje się czasem za to co się zrobiło, robi, lub za to jaką ma się odpowiedzialność.. A po trzecie jeszcze raz piszę do administracji zróbcie przy tego typu "niusach" brak możliwości wpisywania komentarzy, bo wstyd dla munduru jak się czyta wiele wypowiedzi.

 • Link do komentarza Wijtek wtorek, 08 październik 2019 05:39 napisane przez Wijtek

  To się zwolnij a nagród ile dostaje oficer a ile inni pracownicy cywilnni to większość emeryci wojskowi co zabierają pracę innym i mający lewe ręce do roboty

 • Link do komentarza 10 Blog wtorek, 08 październik 2019 04:27 napisane przez 10 Blog

  Koledzy. Służba nie jest latwa i jest wymagajaca. Fajnie ze pare groszy MOZE wpadnie, w sumie mogli nic nie dac. Polityke zostawmy politykom..a my zajmijmy sie sluzba. Kazdy ma wybor i moze isc do cywila..trudno by szeregowy zarabial tyle co podoficer a podoficer co oficer. Koledzy CYWILE CZYTAJA TEN PORTAL I MAJA NIEZŁY UBAW. wiec...luz

 • Link do komentarza jaca poniedziałek, 07 październik 2019 19:37 napisane przez jaca

  Sory. chodziło o to że dajemy podwyżkę ok 600 ale mieszkaniówko żegnaj....

 • Link do komentarza jaca poniedziałek, 07 październik 2019 19:32 napisane przez jaca

  a co z mieszkaniówką? Czy talie wysokie podwyżki nie mają zmiaru złagodzić takich podwyżek?

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 07 październik 2019 19:01 napisane przez Ja

  Jedno jest pozytywnym zaskoczeniem ! Na moją nieudolną próbę sprowokowania do dyskusji odnośnie awansów w monie , odpowiedź była tylko chyba jedna . A jest co poprawiać ! Dużo tu patologii ! Spokojnej służby .

 • Link do komentarza Tom poniedziałek, 07 październik 2019 18:59 napisane przez Tom

  I bardzo dobrze

 • Link do komentarza Paweł poniedziałek, 07 październik 2019 18:49 napisane przez Paweł

  Jeszcze niczego Prezydent nie podpisał a już się drapiecie. Żal czytać te wypociny. Zajmijcie się pracą i przestańcie biadolic.

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 07 październik 2019 18:33 napisane przez Ja

  Abstrahując od tych dyrdymałów wypisywanych tu na forum , bez względu na to ile kto dostanie kasy , szanujmy się nawzajem ! Jeśli my nie będziemy się szanować , żreć non stop , to kto poważnie nas potraktuje ?! Wszystkie służby powinny za sobą stać murem ! Nie jesteśmy tu tylko dla kasy ! czyż nie ? Zacznę od siebie i po alko już tu nic głupiego nie napiszę !

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 07 październik 2019 16:28 napisane przez Ja

  po za tym wszystko o czym piszę nie jest prawdą , mam wybujałą wyobraźnię !

 • Link do komentarza szeregowy z wyzszym poniedziałek, 07 październik 2019 15:38 napisane przez szeregowy z wyzszym

  do oficer młodszy ranki sa mroźne teraz

 • Link do komentarza Lilia poniedziałek, 07 październik 2019 12:45 napisane przez Lilia

  Kapral i tak ma dość duży przeskok między stopniami patrząc na inne stopnie. więc nie płakać bo wrotki zaczynają się od wyższych etatów. Przeskok przy awansie winny być o 300zl 500zl wtedy byłaby odczuwalna.

 • Link do komentarza Ja poniedziałek, 07 październik 2019 11:08 napisane przez Ja

  Sprecyzuje swoje wczesniejsze wypowiedzi , zeby nie bylo niedomowien . Tyczylo sie mojego etatu ! Wyznaczenia na stanowisko .

 • Link do komentarza Obserwator poniedziałek, 07 październik 2019 08:47 napisane przez Obserwator

  Podwyżki i to spore powinny byc dopiero wyższe od stopnia kaprala. Jest za mała różnica mieszy szeregowym a kapralem a odpowiedzialnosc jest ogromna.

 • Link do komentarza oficer młodszy poniedziałek, 07 październik 2019 08:34 napisane przez oficer młodszy

  jakiej ranki i doswiadczenia pnie banaszewski, chodzi panu o grupe zaszeregowania, to co jak sierżant na 3 z angielskiego i doktorat, to mu podniosa do półkownika, nie bo niema takiej opcji panie smieszny banaszewski

 • Link do komentarza Cez poniedziałek, 07 październik 2019 07:38 napisane przez Cez

  Panowie w naszej armii , zawsze będą boje o każdą kwotę którą otrzymamy . Sytuacja będzie się powtarzać do czasu aż znajdzie się mądry przełożony , który będzie miał charyzmę i siłę by zmienić jedną siatkę płac jaką teraz mamy jako obowiązującą . Pomysł na jaki wpadli wcześniej niedouczeni reformatorzy pokroju niejakiego gen Jabłońskiego to najgorsze co naszej armii się przydarzyło po demokratycznych wyborach . Rozwalenie szkolnictwa wojskowego , likwidacja korpusu chorążych i wiele podobnych lapsusów . Wprowadzenie oddzielnej siatki płac dla korpusu podoficerskiego , zachodzącej na siatkę plac oficerską wzorem armii NATO uzdrowiło by chorą sytuację , która trwa od 2004 roku .Teraz zamiast zdrowych rozwiązań , kolejna grupa reformatorów zaczyna psuć , wypracowany po latach wielkiej smuty , kompromis dzięki któremu naprawiono krzywdy wyrządzone ludziom z korpusu chorążych i podoficerskiego chcąc wprowadzić nową niekorzystną koncepcję . Zainteresowani wiedzą o czym pisze.

 • Link do komentarza Misiek poniedziałek, 07 październik 2019 05:49 napisane przez Misiek

  Tak samo jak Kolega niżej pisał, PM przy takich "niusach" powinien zablokować wpisywanie komentarzy, bo wstyd niektórzy przynoszą mundurowi. Niektórzy nie potrafią czytać tekstu ze zrozumieniem patrząc po tym co piszą, inni prostych rzeczy nie potrafią sobie wyliczyć , pomimo, że zapewne są już troszkę w MON. Inni sieja zamęt jak to niby średnio od st. sierż wchodzą w próg podatkowy 32%, jakoś dziwne u mnie mjr stosowne dokumenty wypisują na przełomie października, ale st. sierż już w sierpniu wchodzi w taki próg podatkowy. Ja mam zdecydowanie wyższy stopień i 25 lat wysługi i do tego jubileuszówka plus nagrody, 13stka, urlopowe i dopiero w grudniu przekroczę próg... za listopad kilka stówek będzie do zwrotu, ale to wszystko z jubileuszówką.. więc pytam się po co takie bzdury pisać.. chyba, ze ten st. sierż ma ze 35 lat i ma jubileuszówkę, ale to też dopiero pod koniec roku wejdzie w próg podatkowy 32 %.

 • Link do komentarza Obserwator poniedziałek, 07 październik 2019 03:31 napisane przez Obserwator

  Żołnierz Żołnierza opluwa , przykre

 • Link do komentarza Ja niedziela, 06 październik 2019 18:20 napisane przez Ja

  Zapewne wpis o skw dotyczy mojej wypowiedzi. Bylo nie bylo zwiedzilem polske , bo zabraklo etatu na miejscu . Co w tym tajnego . W kazdej jw to samo. Bez plecaka nie masz zadnych mozliwosci . Dostajesz to czego inni nie chca .

 • Link do komentarza Nie pitol niedziela, 06 październik 2019 17:57 napisane przez Nie pitol

  A co tu ma do roboty skw czy sww ? Czy jakieś dane poufne zostały naruszone ? Forum jest od komentowania .

 • Link do komentarza Ghy888 niedziela, 06 październik 2019 17:28 napisane przez Ghy888

  Czyl funkcjonariusze z skw i sww kolejny raz nic

 • Link do komentarza Ja niedziela, 06 październik 2019 16:44 napisane przez Ja

  być może źle się wyraziłem , ustawienia etatów ale to było dawno i nie prawda !

 • Link do komentarza Wojak niedziela, 06 październik 2019 16:43 napisane przez Wojak

  Panowie ,dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają tylko oficerowie.Zawsze im mało ,stwierdzone jest to od dawien dawna.

startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA