header portal

 

 

 

sobota, 05 październik 2019 21:09

Przysięga w Warszawie blisko 1800 żołnierzy

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie, 5 bm  odbyła się przysięga wojskowa blisko 1800 żołnierzy, którzy wstąpili do Wojska Polskiego i rozpoczęli przygotowawczą służbę wojskową. Żołnierze szkolili się w 29 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w specjalnościach zarówno Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, jak i Marynarki Wojennej RP.

Szef MON  Mariusz  Błaszczak zwracając się do zebranych  przypomniał, że jednym z jego priorytetów, jako ministra obrony narodowej, jest wzrost liczebności Wojska Polskiego. Poinformował, że prowadzona przez resort obrony kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” od momentu jej rozpoczęcia prawie rok temu przyniosła ponad 32 tysiące zgłoszeń do służby wojskowej, zarówno do służby przygotowawczej, Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i służby zawodowej. Wielu z przysięgających to ochotnicy, którzy zaplanowali swoją przyszłość dzięki kampanii, którą minister zainaugurował w Lublinie, 14 października 2018 roku:

- Rok temu rozpocząłem kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. W ciągu roku, 32 tysiące obywateli naszego kraju, zdecydowało o przystąpieniu do Wojska Polskiego. Cieszę się z takiej postawy. To bardzo ważne dla naszej przyszłości - zaznaczył szef MON.

Kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” umożliwiała wszystkim zainteresowanym kontakt z wojskowymi zespołami rekrutacyjnymi, a niezdecydowanym poznanie realiów służby wojskowej służby. Kolejne edycje kampanii odniosły wymierny sukces.

Minister Mariusz Błaszczak potwierdził, o czym napisalismy w piatek, że w połowie września złożył wniosek do prezydenta Andrzeja Dudy, zwierzchnika sił zbrojnych, o podwyżkę na rok przyszły. Znając pana prezydenta Andrzeja Dudę, jego troskę i dbałość o Wojsko Polskie, jestem spokojny, że pan prezydent ten wniosek zaakceptuje. W tym wniosku została zawarta podwyżka uposażenia z 5530 złotych na 6150 złotych. To także jest godna podwyżka - wzrost jeszcze wyższy od tego w 2019 roku - ogłosił minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON wyróżnił dziesięciu elewów, którzy osiągnęli wysokie wyniki podczas szkolenia wojskowego. Szef resortu obrony narodowej podziękował nowo zaprzysiężonym żołnierzom za ich decyzję o wstąpieniu do Wojska Polskiego, a ich rodzinom za wsparcie swoich najbliższych:

Minister obrony narodowej w asyście najważniejszych dowódców Wojska Polskiego oraz nowo zaprzysiężonych elewów złożył również wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

zdjęcie: CO MON

Czytany 328 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA