header portal

 

 

 

wtorek, 08 październik 2019 18:46

Prezydent zdecydował o podwyżkach dla żołnierzy – średnio o 576 zł w 2020 r.

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(14 głosów)

We wtorek 8 bm. prezydent RP Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, spotkali się z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej, którzy szkolą się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Nowa Dęba. Podczas wizyty zwierzchnik sił zbrojnych podpisał rozporządzenie podwyższające z 3,63 do 3,81 wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych. Od przyszłego roku przeciętne uposażenie kadry zawodowej WP wraz z dodatkami zwiększy się o 576 zł brutto. 

Prezydent podkreślił, że jest wdzięczny premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za to, że uwzględnił w przyszłorocznym budżecie wprowadzenie nowego mnożnika wynagrodzeń żołnierzy. Podziękował też szefowi MON za inicjatywę, bo sprawą ważną jest, by wśród tych podwyżek, które otrzymują w ostatnich latach różne służby mundurowe była także podwyżka dla żołnierzy. „Sama kwota bazowa także wzrośnie w roku 2020” – zapowiedział A. Duda. Dzięki temu przeciętne uposażenie żołnierza zawodowego wraz z dodatkami zwiększy się o 576 zł miesięcznie.

Szef MON podziękował prezydentowi za podpisanie rozporządzenia o podwyższeniu uposażenie żołnierza zawodowego. "Od 1 stycznia tego roku żołnierze Wojska Polskiego zarabiają więcej, uposażenia wzrosły, wtedy była to najwyższa w historii ostatnich lat podwyżka. Dzisiejsza, zatwierdzona przez pana prezydenta, jest jeszcze wyższa niż ta, która weszła w życie od 1 stycznia tego roku" – dodał. Błaszczak stwierdził że "to jest dowód, że zarówno pan prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, jak i polski rząd, dbają o Wojsko Polskie".

Prezydent oglądał na poligonie ćwiczenia żołnierzy 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa (woj. dolnośląskie), których wspierali żołnierze z Niemiec. Zdaniem A. Dudy, najważniejszym elementem ćwiczenia wojskowego o nazwie KARAKAL było jednak to, że jednostka ze Świętoszowa bardzo szybko przemieściła się do wschodniej Polski. To niezwykle istotne, aby obok modernizacji rozwijać sprawność operacyjną. Żołnierze Niemiec osłaniali działania przygotowawcze realizowane przez żołnierzy polskich. Były ładowane, tankowane i przygotowywane do działań czołgi.

Prezydent mówił również, że cieszy się z powrotu polskich żołnierzy do służby w ramach sił pokojowych ONZ. Przypomniał, że wkrótce służbę rozpocznie w Libanie 250 osobowy polski kontyngent.

W ubiegły piątek Andrzej Duda podpisał postanowienie o użyciu przez sześć miesięcy liczącego do 250 żołnierzy i pracowników wojska Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie sił UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon – tymczasowych sił ONZ w Libanie, rozmieszczonych po zajęciu przez Izrael libańskich terytoriów, z których przeciw Izraelowi operowała OWP.). Pierwszą zmianę kontyngentu wystawi 12. Brygada Zmechanizowana ze Szczecina.

Prezydentowi na poligonie towarzyszył szef BBN minister Paweł Soloch. Opr. Ry, CO MON, BBN


                                                                                                                              ***
Decyzja o podpisaniu przez zwierzchnika sił zbrojnych wskaźnika podwyższającego od przyszłego roku z 3,63 do 3,81 wielokrotności kwoty bazowej przeciętnego uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza przed wyborami parlamentarnymi. Cztery lata temu w ostatnim dniu urzędowania w Pałacu Prezydenckim oraz także przed wyborami Bronisław Komorowski złożył podpis pod podobnym projektem rozporządzenia - o podwyższeniu mnożnika dla żołnierzy z 2,82 do 2,95 krotności kwoty bazowej.

Jedno jest pewne. Od 1 stycznia 2020 r. przeciętnie uposażenie żołnierza zawodowego zwiększy się z 5530 zł do 6152 złotych brutto. Wynika to z  wyższego mnożnika oraz planowanego od nowego roku podwyższenia kwoty bazowej przewidywanej dla żołnierzy i funkcjonariuszy z 1523,29 zł do 1614,69 zł. Podwyżka powinna zatem wynieść 622 zł. Tymczasem z informacji, którą przekazał prezydent RP na poligonie w Nowej Dębie wynika, że średnie wynagrodzenie żołnierza zawodowego wraz z dodatkami zwiększy się „tylko” o 576 zł brutto. Należy się domyśleć, że kwota została pomniejszona o uśrednioną "trzynastkę", która będzie wypłacona dopiero w 2021 r.

Podobna sytuacja była prawie rok temu, 17 października, kiedy to prezydent Duda podwyższył od 1 stycznia 2019 r. mnożnik z 3,20 do 3,63 krotności kwoty bazowej. Przeciętna kwota podwyżki powinna zatem wynieść 655 zł, czyli tyle ile w innych służbach mundurowych. Wtedy prezydent ogłosił publicznie, że średnia podwyżka wyniesie 540 zł brutto, co też zaskoczyło wielu wojskowych. Po kilku miesiącach okazało się w jaki sposób w przepisach szczegółowych podzielono ekstra środków na wynagrodzenia. Na początku tego roku, szef MON po błyskawicznej konsultacji zdecydował, że podwyżka wyniesie średnio 450 zł dla szeregowych, 410-550 zł dla podoficerów, od 300 zł do 530 zł dla oficerów; zaś w korpusie generalskim podwyżki wyniosły od 200 zł do 350 zł. Tymczasem w innych służbach mundurowych, funkcjonariusze otrzymali tyle samo kwotowo.

Czy w tym roku będzie podobnie, czyli długie tygodnie ciszy nad pracami w resorcie obrony narodowej o nowych stawkach uposażenia zasadniczego i nadzwyczajna mobilizacja na początku przyszłego roku, gdy okaże się, że wypłata będzie taka sama jak w tym roku? Czy szef MON uwzględni sugestie Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, który w piśmie z 17 września br. do ministra obrony prosił o zróżnicowanie uposażenia w zależności od rangi stanowiska , zakresu wykonywanych zadań, ponoszonej odpowiedzialności i wymaganych kwalifikacji, co pozwoli rozpocząć niwelowanie problemu ich „spłaszczania”.

To dobry ruch szefa MON i prezydenta RP, bo w przyszłym roku podwyżki w innych służach mundurowych wyniosą 500 zł brutto, co wynika z podpisanych w listopadzie 2018 r. umów ze związkowcami.  Jest szansa, że  średnie zarobki żołnierzy nie będą najniższe i przyciągnął do wojska młodych ludzi. 
Wolin

Zdjęcie: bbn.pl

Czytany 19198 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 październik 2019 05:53

41 komentarzy

 • Link do komentarza AL środa, 16 październik 2019 16:18 napisane przez AL

  Kapitan, przecież ci przez Pana wymienieni chorążowie, zarabiają znacznie mniej od Pana, nie potrafi Pan tego zrozumieć. Dostają dodatki za lata służby, ale Pan też je dostaję, czy to ich wina, że ma Pan mniej służby? A może sugeruje Pan, że dodatek za lata służby (lub każdy inny) powinien być zależny był od posiadanego stopnia, w taki sposób żeby nie przekroczyć broń boże uposażenia przełożonego - przecież to BZDURA. Chociaż w pewnym stopniu przecież tak jest, bo dodatek jest liczony od uposażenia, a siłą rzeczy kapitan czy major ma je znacznie wyższe niż sierżant czy chorąży.
  Jakoś naszym sojusznikom nie przeszkadza, że najstarsi służbą, doświadczeni podoficerowie mają wynagrodzenia na poziomie majorów czy kapitanów ( a może i wyższe)
  15 lat służby zawodowej, a 15 lat służby w ogóle (np 5 lat szkoły oficerskiej) to też różnica, więc może z tego wynika to nazewnictwo "kot" etc.
  Chociaż to nie lata służby decydują o tym czy ktoś jest specjalistą czy też nie, a kwalifikacje, kompetencje i doświadczenie.

 • Link do komentarza Kapitan środa, 16 październik 2019 14:40 napisane przez Kapitan

  I zabawne jest zawsze jeszcze jedno: podoficer ze stażem służby 15 lat to zawsze specjalista:) zazwyczaj klasy 1 :) natomiast kapitan z takim samym stażem jest młodym kotem:) Czy naprawdę ukończenie uczelni wojskowej czyni nas tyle gorszymi:)?

 • Link do komentarza mario środa, 16 październik 2019 12:29 napisane przez mario

  Do Kapitan.
  Zgadzam się z Panem w jednej kwestii. Dowódca batalionu i kompanii powinien zarabiać naprawdę sporo więcej od swoich podwładnych. Niestety nie mam tu na myśli pracowników biurowych w sztabie, którzy z reguły walczą z czajnikami i ołówkami. Od lat nie mogę się doczekać ,a czekam już dość długo by siatka płac żołnierzy liniowych zupełnie różniła się od tzw. biurokratów, których etaty są naprawdę duże. To samo dotyczy stanowisk podoficerskich, jak i oficerskich. Bo gdzież tu sprawiedliwość i równość skoro np.: szef kompanii skadrowanego pododdziału ma tyle samo wypłaty co jego kolega mający 100 - 150 osobowy pododdział? Niestety chyba już nie doczekam tych zmian ,gdyż siatkę płac układają , stety lub niestety właśnie owi pracownicy biurowi w mundurach., którzy choć nie zawsze ,ale często są oderwani od rzeczywistości. Ludzie którzy być może nigdy niczym nie dowodzili, bądź też już zapomnieli ile wysiłku i wyrzeczeń wymaga codzienna służba na pododdziale. A nawiązując do budowy. Nie wiem skąd Pan te hity bierze, ale zawsze może Pan zostać inżynierem na budowie i wtedy Pan się przekona ,że jest różnica pomiędzy doświadczonym brygadzista ,a młodym inżynierem który na początku sam nie może nawet prowadzić budowy. Pozdrawiam Pan i życzę Panu tych milionów.

 • Link do komentarza Młody środa, 16 październik 2019 10:59 napisane przez Młody

  Panowie warto iść na studia oficerskie?

  Duze braki wśród oficerów? Jak z rozwojem? Do majora w 25 lat dojde?

  Na co iść?

  Zmech? Panc?
  Desant?
  Logistyka?
  Może jakieś inżynieryjskie?

 • Link do komentarza Podoficer środa, 16 październik 2019 10:11 napisane przez Podoficer

  Do Kapitana. Szanujesz swoich podoficerów do czasu kiedy są Ci potrzebni i wykonują czarną robotę. Zgadzam się że siatka plac jest zbyt splaszczona. Ale radzę sprawdzić jaka jest różnica w U między kpr a st.chor.szt. To pewnie Ci nie przeszkadza. Tylko dodatkiem za lata służby robimy różnicę. Wiemy wszyscy ze wam zawsze jest za mało.

 • Link do komentarza Kapitan środa, 16 październik 2019 09:13 napisane przez Kapitan

  Czytając komentarze podoficerow można by odnieść wrazenie że oficer powinien zarabiać połowę ich uposażenia a najlepiej Panom podlegać . Niestety nie tak jest poukładana hierarchia w armiach świata. Doceniam swoich podwładnych ale nie czuję się gorszy i mniej kompetentny z powodu różnicy stażu moich 14lat/25 lat podoficera gdyż mamy zupełnie inne stanowiska i zadania. Odnosząc do realiów świata poza brama, młody kierownik budowy nigdy nie zarabia mniej od wieloletniego brygadzisty nadzorujacego pracę robotnikow:) Pomimo że ten również zawsze wie lepiej i jest mądrzejszy od kierownika:) a już z pewnością nie od kierownika budowy z 14 letnim stazem:)

 • Link do komentarza Thor66 wtorek, 15 październik 2019 20:19 napisane przez Thor66

  Do Kapitan. Gościu ogarnij się. To proste mało zarabiasz botakie U i wyzluga kiepska za następne 14 lat się możesz wypowiadać a teraz do roboty KITO takie nazywało młodego.

 • Link do komentarza Podoficer wtorek, 15 październik 2019 10:38 napisane przez Podoficer

  Do kapitana. Sam sobie odpowiedziałeś. Jak będziesz miał 25 lat służby i więcej to i kasa będzie większa. Przypuszczam że Ci podoficerowie wiedza fachowa i doświadczeniem biją Cię na głowę. Siła w podoficerach. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Kapitan wtorek, 15 październik 2019 10:07 napisane przez Kapitan

  Czas najwyższy odzwierciedlic zakres obowiązków i posiadany stopień w płacy. Obecnie jestem kapitanem zastępca szefa pionu z 14 letnią wysluga a 6 z pośród moich podwładnych zarabia ponad 400 zł więcej jako starsi chorazowie z wysluga 25 plus nie wliczając klas specjalistów. Lubię ich i szanuję ich pracę ale burzy to lad w armii. Jestem absolwentem 5 letniej akademii, studiów podyplomowych legitymuje się znajomością języków na poziomie 3333 i generalnie ponosze odpowiedzialność za cały Pion. Mój szef w stopniu mjr zarabia zaledwie 100 zł więcej od naszych podoficerow. Jest to demotywujace i nie do przyjęcia

 • Link do komentarza AL poniedziałek, 14 październik 2019 17:56 napisane przez AL

  "Nie róbmy podziałów na żołnierzy lepszych i gorszych każdy żołnierz powinien dostać podwyżkę w takiej samej" czy aby na pewno?
  Każdy żołnierz ma taka samą odpowiedzialność, każdy musi mieć taka samą wiedzę i umiejętności? No chyba jednak nie.

  To może niech wszyscy zarabiają tyle samo, przecież co to za różnica czy jest się strzelcem z karabinkiem, kierowcą czołgu, dowódcą wozu dowodzenia za parę mln, dowódcą plutonu Krabów, czy dowódcą kompanii zmotoryzowanej odpowiadającego za kilkudziesięciu żołnierzy i sprzęt za wiele mln itd.
  Przecież wszyscy są żołnierzami, niech zarabiają tak samo :D

 • Link do komentarza Glock poniedziałek, 14 październik 2019 16:24 napisane przez Glock

  Jakieś foto z podwyżkami było pokazane. Ale na ile wiarygodne to nie wiadomo.

 • Link do komentarza Pan Jan poniedziałek, 14 październik 2019 08:35 napisane przez Pan Jan

  Nie róbmy podziałów na żołnierzy lepszych i gorszych każdy żołnierz powinien dostać podwyżkę w takiej samej kwocie. Żołnierz to żolnierz powinien godnie zarobić.

 • Link do komentarza kamil niedziela, 13 październik 2019 10:50 napisane przez kamil

  no tak, wcześniej ceny nie rosły...

 • Link do komentarza Leonidas sobota, 12 październik 2019 07:57 napisane przez Leonidas

  Dokładnie "Ja" to sformułowales. Ja jestem bardzo zadowolony z podwyżek dziękuję Panie Ministrze i Panie Prezydencie. Pozdro dla wszystkich

 • Link do komentarza Ja sobota, 12 październik 2019 07:37 napisane przez Ja

  Szkoda czasu na zaśmiecania sobie głowy lewaczką Tokarczuk i jej urojonymi przemyśleniami!!!

 • Link do komentarza Kpt piątek, 11 październik 2019 17:09 napisane przez Kpt

  Posluchajcie slow noblistki olgi tokarczuk i zaglosujcie z czystm sumieniem....dalsza częśc komentarza usunięta z uwagi na ciszę wyborczą

 • Link do komentarza bob piątek, 11 październik 2019 09:27 napisane przez bob

  Macierewicz buduje armię. Wyborców PiS. "Działanie ministra Antoniego Macierewicza jest działaniem racjonalnego polityka. Stworzył on w wojsku system znaczących podwyżek, nagród i łatwych awansów, budując dla siebie i swojej partii wielki elektorat. Wkrótce więc będziemy mieć armię liczącą około 150 tys. żołnierzy (wraz z rodzinami to, lekko licząc, 300 tys. ludzi) wdzięcznych na zawsze za te przywileje, którzy zrobią wszystko, by ich nie stracić. A dzieje się to kosztem modernizacji wojska i osłabienia dowodzenia, choć najwyraźniej MON przepełnia nadzieja, że żadnego kryzysu nie będzie." https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/macierewicz-buduje-armie-wyborcow-pis,89,1745

 • Link do komentarza Ja piątek, 11 październik 2019 06:30 napisane przez Ja

  KPT to jak dostaniesz tą podwyżkę to oddaj ją na cele charytatywne, piszecie ,że PiS zły itd, ale jak daje to wszyscy biorą, żenada.

 • Link do komentarza adam piątek, 11 październik 2019 05:50 napisane przez adam

  do Maciek moja wysługa w wojsku jest dwucyfrowa ( moze nizsza) jakie mam pojecie ??? gdzies tak posrodku ale nasuwa sie jedno pytanie co to ma do rzeczy ??? rozmowa byla całkiem o czymś innym wiec zycze milego dnia

 • Link do komentarza marynarz piątek, 11 październik 2019 03:18 napisane przez marynarz

  Maciek czy tam Marek twoje wpisy to komentarze dzieciaka

 • Link do komentarza Maciek czwartek, 10 październik 2019 19:39 napisane przez Maciek

  Szanowny Adamie, nie wiem jaki masz staż w wojsku ale zapewniam Cię, że jeszcze wiele lat musi upłynąć zanim dorównasz mi wysługą. A takiego pojęcia o wojsku jak ja nie będziesz miał nigdy.

 • Link do komentarza pilot czwartek, 10 październik 2019 14:50 napisane przez pilot

  słuzby mundurowe to wojsko, policja, straz, reszta to urzednicy a szczególnie ITD, służba celna

 • Link do komentarza adam czwartek, 10 październik 2019 05:53 napisane przez adam

  do Marek to jest portal mundurowy chlopczyku a słuzby mundurowe to nie tylko wojsko osiołku

 • Link do komentarza żołnierz czwartek, 10 październik 2019 03:59 napisane przez żołnierz

  Zaskakujące wyznania posła Gryglasa z klubu PiS, czy PiS obawia się reakcji społecznej na wprowadzenie przepisów obniżających emerytury wojskowym, stwierdził: - Nie znam dokładnych planów resortu, ale być może w kolejnej inicjatywie ta sprawa zostanie rozwiązana.

  - Ja tak to sobie wyobrażam, choć nie mam wiedzy, czy tak się stanie - dodał Gryglas.

  Wypowiedź z 09.102019 r, no to zobaczymy, zasada kija i marchewki.
  Pozdrawiam kapitan

 • Link do komentarza Marek środa, 09 październik 2019 20:40 napisane przez Marek

  Do Adam.Dobra,dobra już to widzę jak pielęgniarka, nauczycielka bądź ktokolwiek inny komentuje na takim forum. Weź się chłopak nie ośmieszaj.

 • Link do komentarza Żołnierz środa, 09 październik 2019 19:59 napisane przez Żołnierz

  Dziękuję !!!!

 • Link do komentarza adam środa, 09 październik 2019 18:45 napisane przez adam

  do Maciek a nie wpadles chlopczyku na to iz komentuja zolnierze po słuzbie w czasie wolnym w domu ( bo za duzo komentarzy nie ma ) a dwa wypowiadasz sie chociaz pojecie o wojsku masz z tv

 • Link do komentarza Maciek środa, 09 październik 2019 18:12 napisane przez Maciek

  Wystarczy spojrzeć na godziny , o których pisane były komentarze i widać czym głównie zajmują się żołnierze.

 • Link do komentarza Cała prawda środa, 09 październik 2019 12:11 napisane przez Cała prawda

  Co PiS zrobił z wojskiem? Jest więcej pieniędzy, ale zabrakło odwagi na "dobrą zmianę" i jest strach przed światem http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25283527,co-pis-zrobil-z-wojskiem-zabraklo-odwagi-na-dobra-zmiane.html

 • Link do komentarza Żołnierz 25 lat w służbie środa, 09 październik 2019 10:55 napisane przez Żołnierz 25 lat w służbie

  Do ZAWODOWY dobrze napisane popieram całą wypowiedz

startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA