Wydrukuj tę stronę
sobota, 13 kwiecień 2019 19:32

Pracowity weekend WOT - przysięgi, szkolenia, międzynarodowa rywalizacja

Napisane przez ppłk Marek Pietrzak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W bieżący weekend na terenie dwunastu województw szkoli się 8 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. To największa liczba szkolonych jednocześnie żołnierzy w dotychczasowej historii formacji. Pół tys. składa przysięgi, a reprezentacja WOT bierze udział w zawodach na Litwie.

8 tys. żołnierzy WOT, czyli ponad 40 % wszystkich żołnierzy formacji szkoli się obecnie na terenie dwunastu województw. Ćwiczenia prowadzi każda z trzynastu brygad OT.

Terytorialsi biorą udział we wszystkich formach szkolenia obecnie prowadzonych w WOT (szkoleniach podstawowych, wyrównawczych, rotacyjnych oraz zintegrowanych). Zdecydowana większość żołnierzy bierze udział w dwudniowych szkoleniach rotacyjnych, ponad połowa z nich jest obecnie w pierwszym roku szkolenia, tzw. etapie indywidualnym.

Ten weekend jest wyjątkowy jeszcze z jednego powodu, po raz pierwszy sekcja lekkiej piechoty WOT bierze udział w zawodach pododdziałów piechoty na Litwie organizowanych przez litewski odpowiednik WOT, czyli Ochotnicze Siły Obrony Narodowej (lit.: Krašto apsaugos savanorių pajėgos - KASP).

Tak aktywne szkoleniowo weekendy, to coraz częstszy obrazek w Wojskach Obrony Terytorialnej. Formacja rozwija się zgodnie z założonym planem, a w WOT służy już ponad 19 tys. żołnierzy. Szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem co przekłada się na ciągły wzrost kandydatów w służbie.

W ten weekend odbędzie się też aż sześć przysiąg wojskowych, w sumie słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ponad 500 nowych ochotników. Uroczystości odbędą się w sobotę w brygadach: podlaskiej (Tykocin), kujawsko-pomorskiej (Toruń), łódzkiej (Zgierz), wielkopolskiej (Leszno), a w niedzielę w brygadach: mazowieckiej (Ciechanów) oraz małopolskiej (Rząska).

 ppłk Marek PIETRZAK

Czytany 646 razy