header portal

 

 

 

wtorek, 28 maj 2019 17:23

MON wysłał zapytanie ofertowe ws. programu HARPIA

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

- Dziś wysłaliśmy LOR, a więc zapytanie ofertowe do naszych partnerów ze Stanów Zjednoczonych w sprawie kupienia 32 samolotów wielozadaniowych F35 A, a więc samolotów 5 generacji, najnowocześniejszego sprzętu dostępnego. To jest zadanie, które traktuję priorytetowo. Zależy mi na tym, aby postsowiecki sprzęt w lotnictwie polskim został zastąpiony przez sprzęt najnowocześniejszy - ogłosił Mariusz Błaszczak podczas konferencji Defence24 Day.

Omawiając programy modernizacyjne, minister Mariusz Błaszczak wskazał na podjęte decyzje i sfinalizowane umowy na dostawę nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego.

- Zależy mi na tym, żeby system odstraszania ewentualnego przeciwnika był jak najpełniejszy. Samoloty 5 generacji są właśnie takim elementem, ten proces nabiera tempa. Ale to oczywiście nie jedyne wydarzenie w ciągu tych miesięcy, w których jestem ministrem obrony narodowej. Przypomnę, że podpisałem umowę na zakup systemu Patriot, a więc pierwszej fazy tej operacji. Również zamówiliśmy dywizjon rakiet HIMARS. W tym roku podpisaliśmy umowę na zakup śmigłowców dla Wojsk Specjalnych w Mielcu. Podpisaliśmy umowę na zakup śmigłowców dla Marynarki Wojennej w Świdniku. Podkreślam: Mielec i Świdnik. Zależy nam na miejscach pracy, które powstają, które są utrzymywane w Polsce dzięki właśnie tym zamówieniom.

Minister przypomniał, że wiele kontraktów na dostawę nowoczesnego uzbrojenia jest już realizowanych i do jednostek wojskowych trafiają m. in. Kraby, Raki, Rosomaki, w tym w wersji wozu dowodzenia dla Wielonarodowej Dywizji Północ Wschód, a także Jelcze, lekkie moździerze piechoty, pistolety VIS 100.

Szef MON przypomniał współpracę z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego podczas przygotowywania planów modernizacji.

- Przygotowujemy kolejne rozwiązania dotyczące stworzenia PMT w perspektywie 15-letniej. Zależy nam na tym, żeby ten system został przygotowany właśnie w taki oto sposób, prawodawstwo natowskie pozwala na taką dłuższą 15-letnią perspektywę. Skorzystamy z tej możliwości. Korzystając z okazji chciałbym podziękować szefostwu BBN za współpracę w tej dziedzinie – podkreślił.

Zdaniem ministra M. Błaszczaka system obronny Polski musi zostać wzmocniony przez zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, dlatego szef MON doprowadził do powstania 18. Dywizji Zmechanizowanej zlokalizowanej na wschód od Wisły. - Konsekwentnie rozwijamy nowy, najmłodszy rodzaj SZ RP - Wojska Obrony Terytorialnej - przypomniał. Nawiązując do sytuacji kryzysowej w południowych województwach kraju, minister zauważył, że w akcji pomocy ludności obok wojsk operacyjnych - inżynieryjnych, w akcji na rzecz zagrożonej ludności sprawdzili się żołnierze wojsk terytorialnych.

Minister Mariusz Błaszczak ogłosił również, że wynik finansowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej w 2018 roku jest dodatni. Zanotowany zysk PGZ za 2018 rok wyniósł 37, 4 mln zł. Wynik ten jest lepszy o 151 mln w porównaniu z rokiem 2017 i lepszy o 141 mln w porównaniu z rokiem 2016. Jest prawiue taki sam jak Grupy WB za ubiegłym rok.  Nalezy jednak przypomnieć, że  PGZ skupia 63 spółki oraz posiada udziały w 40 innych. Ry

 

Czytany 1366 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 maj 2019 18:16

1 komentarz

  • Link do komentarza forumowicz środa, 29 maj 2019 17:34 napisane przez forumowicz

    Czy ktoś może zablokować to co wypisuje jakiś Marek? Przecież to są rzeczy nienormalne, jakieś z kosmosu. Bez zgody zainteresowanych podaje jakieś nazwiska, wiadomości, które wydają mi się nie prawdziwe, a zmyślone. DROGA REDAKCJO - ZABLOKUJCIE GO i te jego wpisy. Jeśli dobrze pamiętam to już tak raz było.

    Ludzie nie czytajcie tego, raczej zgłosić gdzieś trzeba oczernianie i te wg mnie nienormalne wpisy. Coś z tym co wpisuje jest chyba nie tak jak trzeba.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA