Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 maj 2019 16:26

Kolejne POPRADy dla wojska trafiły do Gołdapi

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wojsko Polskie otrzymało kolejnych 9 samobieżnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (SPZR) POPRAD.  Uroczysty  odbiór sprzętu nastapił 31 maja br.  w 15. Gołdapskim Pułku Przeciwlotniczym w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. 

 

- Ten sprzęt, który przed chwilą przekazałem jest produkowany w Polsce. To jest produkt Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a więc konsorcjum firm, które zanotowały dodatni wynik finansowy za rok ubiegły. To jest też niezwykle ważne, żeby Wojsko Polskie korzystało, w tych dziedzinach w jakich to jest możliwe, z produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówił minister Błaszczak.

 

- Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że żołnierze z 15. Pułku należą do najlepszych w Polsce. To żołnierze bardzo doświadczeni. To żołnierze, którzy dają gwarancję tego, że Polska jest bezpieczna - podkreślił minister Błaszczak.

 PZR POPRAD to zestaw obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), przeznaczony do działania w najniższej warstwie systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Służy do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach.

Uzbrojenie zestawu stanowią 4 przeciwlotnicze rakiety bardzo krótkiego zasięgu Grom (lub jej zmodernizowane wersje Piorun). Rakiety umieszczone zostały na kolumnie znajdującej się w przedziale transportowym pojazdu Żubr, podnoszonej na czas wykonywania zadań bojowych.

Zestawy POPRAD wyposażone są m.in. w sensory optoelektroniczne, system automatycznego śledzenia celów oparty o układ videotrackera, system IFF oraz zaawansowany system napędowy głowicy śledząco-celowniczej, będący w całości efektem pracy konstruktorów polskiego przemysłu obronnego, które pozwalają na szybki i precyzyjny przechwyt celu oraz przygotowanie do jego zniszczenia.

Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, przekazywanych kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji i orientowania oraz urządzenie zapytujące „swój-obcy”. Zestaw montowany jest standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

Ten sprzęt wraz z dostarczonymi w ubiegłym roku 14 zestawami zwiększa zdolności Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Dostawy realizowane w latach 2018-2021 stanowią element budowy wielowarstwowego systemu obrony powietrznej przy współpracy z polskim przemysłem obronnym. Umowa obejmuje dostawę 77 zestawów do roku 2021.

Całkowity koszt zawartej umowy, która obok dostaw sprzętu wojskowego, obejmuje również pakiet szkoleniowy w zakresie eksploatacji, napraw i remontów dostarczonych wyrobów, wynosi ponad 1 mld zł. Ry

zdjęcie: st. szer. Wojciech Król ( CO MON)

                   ***

Dane taktyczno-techniczne:

- główne uzbrojenie 4 wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych Grom;
- rażenie celów na wysokości do 3,5 km i w odległości do 5,5 km;
- załoga 2 żołnierzy.

 

 

 

 

Czytany 1319 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 maj 2019 19:26