header portal

 

 

 

środa, 12 czerwiec 2019 07:12

Będą nowe pociski do Langust

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił zamiar rozpoczęcia dialogu technicznego dotyczącego 122 mm pocisków rakietowych do wyrzutni artyleryjskich WR-40 Langusta oraz  RM-70 i BM-21. Termin składania zgłoszeń do dialogu mija 5 lipca 2019, natomiast jego zakończenie zaplanowano na koniec września.

Dialog dotyczy amunicji rakietowej z głowicą odłamkowo-burzącą, przeznaczoną do wieloprowadnicowych wyrzutni samobieżnych kalibru 122 mm, wykorzystywanych w siłach zbrojnych RP. Uzasadnione jest przypuszczenie, iż chodzi o rakiety 122 mm o zwiększonym zasięgu lub oferujące inne modyfikacje możliwości obecnie stosowanej amunicji.

Należy przypomnieć, że  niedawno Mesko SA zakonczyło badania nad pociskiem rakietowym  odłamkowo-burzącym 122 mm FENIKS HE przeznaczonym do niszczenia umocnień, sprzętu wojskowego oraz siły żywej. Stanowi przebadaną modyfikację rakiety Grad. Pocisk wystrzeliwany jest nie tylko z wyrzutni WR-40 Langusta, ale również starszych wersji BM-21 i RM-70. Konstruktorzy z Mesko S.A. oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dwukrotnie zwiększyli zasięg tego pocisku, z 20 km do ponad 40 km. Spełniono przy tym wszystkie niezbędne wymagania w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności działania, dzięki czemu pocisk wyróżniono nagrodą DEFENDER na XXVI MSPO w Kielcach. Ry

Więcej na ten temat pisalismy na stronie portal-mundurowy.pl >>>

 

 

Czytany 489 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA