header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
środa, 12 czerwiec 2019 21:26

Współpraca obronna Polski i USA, czyli nie tylko będzie więcej wojsk amerykańskich nad Wisłą

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. W najbliższej przyszłości będzie o około 1000 dodatkowych żołnierzy, co zapewni Polsce dodatkowe zdolności obrony i odstraszania”. Ten zapis znalazł się w deklaracji podpisanej w środę przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę oraz prezydenta USA Donalda Trumpa.

12 czerwca br. w Białym Domu odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA, w którym uczestniczył Mariusz Błaszczak, szef MON Podpisane w środę porozumienie to efekt wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a amerykańską administracją.

Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski wspomniał, że podpisaniu porozumienia politycznego dotyczącego obecności wojsk amerykańskich w Polsce, towarzyszyć będą także inne umowy, które są równolegle podpisane w Waszyngtonie, dotyczące kwestii energetycznych oraz współpracy w zakresie spraw wewnętrznych.

Wspólna deklaracja prezydentów o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium RP m.in. obejmuje utworzenie :
• wysuniętego dywizyjnego USA w Polsce,
• Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zapewnią obecność amerykańskich doradców,
• w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych,
• bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu,
• grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce,
• zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.
• infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

W dokumencie zawarte jest sformułowanie o trwałej obecności. To zmienia charakter dotychczasowej obecności wojsk USA w Polsce – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu deklaracji o współpracy polsko – amerykańskiej.

Szef MON zaznaczył, że podpisane dziś porozumienie jest dobre dla Polski, dla państw wschodniej flanki NATO oraz dla samego sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Zależy mi na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt – F35 jest tego przykładem. Muszą być silne relacje w sojuszu oraz te bilateralne. To są realne gwarancje bezpieczeństwa Polski – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak zaznaczył, że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem. – Jesteśmy obecni w Afganistanie, Iraku, Kosowie, w Rumunii i na Łotwie. Wydajemy 2 proc. PKB na Wojsko Polskie. Kupujemy nowy sprzęt. Wysłaliśmy zapytanie ofertowe dotyczące samolotów F-35. Poważnie traktujemy to wszystko, co dotyczy obronności – zapewnił minister. Mówiąc o modernizacji i zakupie nowych samolotów V generacji szef MON zaznaczył, że samolot F-35 będzie współpracował z F-16 oraz z zakupionym niedawno systemem Himars. Podniesie równocześnie zdolności obronne Wojska Polskiego o kilka poziomów.

Decyzją szefa MON do 2026 roku na modernizację techniczną Wojska Polskiego przeznaczone zostanie 185 mld złotych. Jedną z ostatnich decyzji szefa MON jest decyzja o zakupie na wyposażenie sił powietrznych samolotów F-35. Pod koniec maja Polska wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35. Tym samym kończy się czas użytkowania postsowieckiego sprzętu przez polskich pilotów.

Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars. Ry
Źródło: prezydent.pl i mon. gov.pl
Zdjęcie: Jakub Szymczuk ( KPRP)

Czytany 960 razy

3 komentarzy

  • Link do komentarza Admin piątek, 14 czerwiec 2019 07:00 napisane przez Admin

    Czy komentarze sa widoczne?

  • Link do komentarza Józek Kowalczuk piątek, 14 czerwiec 2019 03:52 napisane przez Józek Kowalczuk

    A dlaczego to portalik nie pokazuje napisanych komentarzy? Czyżby cenzura zabroniła???

  • Link do komentarza Józek Kowalczuk czwartek, 13 czerwiec 2019 04:16 napisane przez Józek Kowalczuk

    Katomatoły sprowadzają bandytów do Polski. W Polsce bandyci będą bronić interesów żydowskich. Katomatoły będą im jeszcze za to płacić. Za złom amerykański zapłacimy ..., zanim się rozleci. I kolejna dobra wiadomość. Adrian w obecności Trumpa siedział. I to tyle dobrych wiadomości.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA