header portal

 

 

 

środa, 19 czerwiec 2019 07:30

Pokaz systemu antydronowego Jastrząb dla Straży Granicznej

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gwałtownie wzrasta zagrożenie związane z nieuprawnionym użyciem bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Dotyczy już nie tylko obiektów strategicznych czy infrastruktury krytycznej, ale też – coraz częściej – linii granicznej i przejść granicznych.

Przemyt papierosów i narkotyków, nielegalny transport i dostarczanie ładunków wybuchowych oraz bezprawne przekroczenie granicy, to tylko niektóre z zagrożeń, które wzrastają wprost proporcjonalnie do rozwoju rynku dronów.

Między innymi wzrost skali i liczby zagrożeń generowanych przez BSP stały się podstawą organizacji Pokazów Technologii Ochrony Granic, które odbywają się od 2018 i są kontynuacją targów „Granice”. W tegorocznej edycji pokazów wzięła udział firma Hertz Systems – lider technologii kosmicznych, która opracowała i wdrożyła jedyne kompleksowe i skuteczne rozwiązanie wykrywające i neutralizujące jednostki bezzałogowe (drony).

System antydronowy Jastrząb został zaprezentowany w placówkach operacyjnych Straży Granicznej. Pokaz testowy odbył się w Okunince, na terenie lądowiska Żłobek Mały, a także na przejściu granicznym oraz placówce terenowej SG w pobliżu granicy z Ukrainą oraz Białorusią.

Nowatorskie osiągnięcie firmy- system antydronowy „Jastrząb”, został stworzony do wykrycia i neutralizacji BSP. To kompleksowa odpowiedź na rozwijające się zagrożenia związane z użyciem dronów przez środowiska przestępcze czy terrorystyczne, które działają przede wszystkim na terenach przygranicznych. Jastrząb pozwala na obserwację lotu obiektu na mapie i generuje automatyczny alarm w razie wtargnięcia obiektu w strefę strzeżoną. Potrafi wskazać miejsce działania operatora - przemytnika, jednocześnie pokazując je na mapie. System błyskawicznie wykrywa drony, dzięki zastosowaniu całej gamy detektorów: kamery obrotowej, która automatycznie śledzi obiekt, radaru sektorowego o zakresie detekcji 120 stopni, radionamiernikom i radaru obrotowego o zakresie działania 360 stopni.

Mobilny system Jastrząb za pomocą radaru umieszczonego na pojeździe, wykrywa przelatujące drony w dzień i w nocy, a wykorzystując neutralizator ręczny w bezpieczny i szybki sposób sprowadza BSP przemycający towar na ziemię. Kompleksowe rozwiązanie gwarantuje udaremnienie nielegalnego przerzutu i transportu towarów.

System jest stale rozwijany, a wśród zaplanowanych działań znajdują się m. in.: możliwość detekcji akustycznej, ręcznej broni energii skierowanej, hakowania dronów czy bariery antysabotażowej systemu Jastrząb.

„Jastrząb” eliminuje wrogi obiekt za pomocą neutralizatora ręcznego, stacjonarnego obrotowego lub neutralizatora stacjonarnego dookólnego bądź kierunkowego. To system gotowy do wdrożenia, który skutecznie eliminuje zagrożenia ze strony dronów, m. in. na terenach portów lotniczych, zakładów karnych czy obiektów strategicznych dla bezpieczeństwa państwa i ludności cywilnej. Rozwiązanie zostało wykorzystane m. in. w Polsce podczas międzynarodowego zlotu żaglowców The Tall Ships Races w Szczecinie w 2017 r.

Odbiorcami pokazu na wschodzie kraju byli: delegacja oficerów z KG SG (Zarząd Graniczny, Biuro Techniki i Zaopatrzenia) oraz funkcjonariusze z terenowych oddziałów SG, funkcjonariusze z KAS, Policji, MON, a także eksperci z WAT i Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Ry

Czytany 485 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA