header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
środa, 19 czerwiec 2019 16:59

Dowódca szwedzkiej HEMVARNET z pierwszą wizytą w WOT

Napisane przez ppłk Marek Pietrzak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 17-18 czerwca br. z wizytą w Polsce przebywała delegacja szwedzkiej Gwardii Narodowej HEMVARNET wraz z dowódcą formacji generałem dywizji Stefanem SANDBORGIEM. Szwedzka Hemvarnet jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą WOT prowadzi najbardziej intensywną współpracę, partnerem formacji jest 2. Lubelska Brygada OT.

Do tej pory na linii Wojska Obrony Terytorialnej – Hemvarnet odbyło się sześć wizyt oraz jedno spotkanie w ramach Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Trwająca w dniach 17-18 czerwca br. wizyta była pierwszą, w której uczestniczył osobiście dowódca szwedzkiej gwardii narodowej gen. dyw. Stefan Sandborg.

Szwedzka Hemvarnet jest odpowiednikiem polskich Wojsk Obrony Terytorialnej, partnerem formacji ze strony WOT jest 2. Lubelska Brygada OT. Współpraca pomiędzy formacjami rozwija się od ponad roku, a Hemvarnet to cenny partner mogący pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie budowania zdolności w zakresie obrony terytorialnej.

Mimo dość długiej i bogatej tradycji Szwedów w zakresie budowania obrony terytorialnej, podczas obecnej wizyty, szwedzki dowódca wyraził duże zainteresowanie prezentacją sprzętu, jakim dysponuje WOT. Z tego powodu część wizyty odbyła się w 61. batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, gdzie zaprezentowane zostało uzbrojenie i wyposażenie sekcji lekkie piechoty.

ppłk Marek Pietrzak

Czytany 250 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA