header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
czwartek, 20 czerwiec 2019 14:14

Przed egzaminami do AWL – popularna logistyka

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nieco osłabło zainteresowanie maturzystów pięcioletnimi studiami wojskowymi w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Na 365 miejsc w tym roku akademickim,w  tym 320 na dowodzeniu zgłosiło się prawie dwa tysiące kandydatów na żołnierzy zawodowych. Oznacza to prawie 5,5 osoby na jedno miejsce wobec 5,9 w ubiegłym roku.

Hitem jest logistyka

Największym powodzeniem cieszyła się logistyka, gdzie zgłosiło się 224 chętnych, a miejsc jest 15. Najmniej chętnych zapisało się na inżynierię (67 osób a indeksów jest 30).

Kandydaci przeszli badania lekarskie i psychologiczne, ale jak informuje mjr Marcin Jasnowski, rzecznik AWL, wrocławska Akademia nie otrzymała jeszcze wszystkich orzeczeń o braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Powodem są opóźnienia między wojskową komisją lekarską a wojskowymi komendami uzupełnień.

Należy przypomnieć, że WKU powinny przesłać wszystkie orzeczenia do uczelni w terminie 31 maja 2019 r.

Minimum do zaliczenia w AWL

Jak wynika z uchwały Senatu AWL, w tym roku kandydaci do wrocławskiej akademii mogą zdobyć w sumie 350 punktów, z tego 70 punktów ze sprawdzianu fizycznego. W tej uczelni tężyzna decyduje w 20 proc. o wynikach egzaminów. Kobiety zaliczają bieg na 800 m, pływanie na 50 m stylem dowolnym, bieg zygzakiem oraz zwis na ugiętych ramionach na czas. Natomiast mężczyźni podciągają się na drążku, zaliczają bieg wahadłowy, bieg na dystansie 1000 m oraz pływanie na 50 m stylem dowolnym. Minimum niezbędne do zaliczenia wynosi 5 pkt z każdej konkurencji objętej sprawdzianem, w tym 5 pkt z pływania dowolnego, co w przypadku panów oznacza pokonanie tego dystansu w 1 minutę, a pań – w 65 sekund. Nie są to wymagania wygórowane.

Znacznie więcej punktów niż ze sprawności fizycznej można uzyskać z rozmowy kwalifikacyjnej (80 pkt), decydującej w 22 proc. o przyjęciu lub nie na studia wojskowe w AWL. Najwięcej punktów można uzyskać za ukończenie certyfikowanej klasy wojskowej (15 pkt), osiągnięcia w sporcie ( 10 pkt) oraz pełnienie terytorialnej służby wojskowej, NSR lub przygotowawczej ( po 10 pkt). Za stopnie ze świadectwa maturalnego można zdobyć maksymalnie 200 pkt, z tego połowę za najlepsze oceny z języka angielskiego.

Wyniki postępowania rekrutacyjnego będą ogłoszone w ciągu tygodnia  od zakończenia procesu rekrutacji na stronie internetowej uczelni. - Do 23 lipca będzie podana lista kandydatów przyjętych na studia w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego oraz lista rezerwowa - zapewnia rzecznik AWL.

Studenci wojskowi korzystają ze wsparcia związanego z wojskowym profilem studiów. Mają zapewnione: bezpłatny akademik, wyżywienie oraz umundurowanie, jak również uposażenie, które od pierwszego roku wynosi 1200 zł miesięcznie i wzrasta w kolejnych latach studiów.

Cywile w uczelni wojskowej

W nadchodzącym roku akademickim na wrocławskiej uczelni rozpocznie naukę 237 studentów cywilnych, w tym 182 osoby na I stopień studiów stacjonarnych na kierunkach:
o Bezpieczeństwo Narodowe – 46 miejsc,
o Inżynieria Bezpieczeństwa – 60 miejsc,
o Zarządzanie – 46 miejsc
o Logistyka – 30 miejsc
Ponadto 55 osób dostanie się studia magisterskie na kierunkach: Bezpieczeństwo Narodowe oraz Zarządzanie.

Od nowego roku akademickiego pojawiła się nowa specjalność na kierunku Inżynieria Bezpieczeństwa o nazwie Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Nowe inwestycje

Infrastruktura wrocławskiej akademii wzbogaci się o krytą strzelnicę ćwiczebną 40FT HC. Umożliwi ona prowadzenie szkolenia strzeleckiego na dystansie od 5 do 25m, z wykorzystaniem amunicji ostrej i wskaźników laserowych.

Jak informuje uczelnia, planowany jest także przetarg na budowę nowej stołówki żołnierskiej. Budynek docelowo ma pomieścić 2,5 tys. żywionych dobowo w dwóch turach. Nowy budynek stanie obok obecnie funkcjonującej stołówki żołnierskiej. Ponadto kontynuowany jest remontu budynku internatu MARS przy ul. Żelaznej 46 we Wrocławiu. R.Ch.

Zdjęcie: AWL

Czytany 1994 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA