header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
sobota, 29 czerwiec 2019 06:42

Przed egzaminami do WAT – wolne miejsca na elektronice i telekomunikacji

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Prawie 8 kandydatów na żołnierzy zawodowych ubiega się w Wojskowej Akademii Technicznej o jeden indeks na inżynierię bezpieczeństwa. Spada za to zainteresowanie elektroniką i telekomunikacją, gdzie liczba chętnych jest o jedną czwartą mniejsza niż miejsc . Średnio w tym roku akademickim na studia wojskowe zgłosiło się - podobnie jak w ubiegłym roku - ok. 2,6 razy więcej kandydatów niż liczba miejsc w tej uczelni (889).

Popularna też chemia i logistyka

W sumie – jak poinformowała Ewa Jankiewicz, rzecznik WAT – do tej uczelni zgłosiło się 2358 maturzystów, którzy po pięciu latach studiów stacjonarnych mogą uzyskać dyplom magistra. W nadchodzącym roku akademickim liczba miejsc na studiach wojskowych jest rekordowa ( 889) wobec 750 w 2018 r. Z analizy przesłanych danych wynika, że w tym roku akademickim wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszy się kierunek o nazwie inżyniera bezpieczeństwa. O 15 miejsc ubiega się 119 kandydatów oraz chemia i logistyka, gdzie o jeden indeks stara się ponad sześciu chętnych. Spore jest także zainteresowanie lotnictwem i kosmonautyką (4,8 osób ubiega się o jedno miejsce). W ubiegłym roku, na inżynierię bezpieczeństwa aplikowało „tylko” trzykrotnie więcej maturzystów niż było miejsc ( też 25), ale za to logistyka i chemia cieszyła się większym zainteresowaniem.

Nie ma chętnych na elektronikę i telekomunikację

Z kolei największe szanse na indeks tej prestiżowej uczelni technicznej mają osoby, które do 31 marca zarejestrowały się w uczelnianej bazie i chcą studiować na kierunku elektronika i telekomunikacja (0,71 osób na jedno miejsce, których jest 222 - prawie 60 więcej niż w 2018), mechatroniki (prawie półtora osoby przypada na indeks) oraz na priorytetowo traktowanej przez resort obrony narodowej kryptologii i cyberbezpieczeństwie (1,87).

Sito zdrowotne

Wszyscy kandydaci do służby zawodowej przechodzą przez dodatkowe sito w postaci badań lekarskich i psychologicznych. Są oni na nie kierowani przez wojskowe komendy uzupełnień ( WKU). Jak wynika z zarządzenia MON nr 9 w sprawie ustalenia warunków i trybu rekrutacji na studia kandydatów do uczelni wojskowych w roku akademickim 2019/2020, WKU powinny przesłać wszystkie orzeczenia do uczelni w terminie 31 maja 2019 r. Jak informuje rzecznik WAT, do 17 czerwca WAT odnotowała 1318 pozytywnych orzeczeń lekarskich i 1495 pozytywnych orzeczeń psychologicznych. Zdolnych łącznie było 1198 na 2358 kandydatów w podanym terminie. Zazwyczaj badania przechodzi co drugi kandydat na oficera, co jeszcze bardziej zwiększa szansę tych, którzy nie mają przeciwskazań do zawodowej służby wojskowej.

Kryteria sprawnościowe decydują w jednej ósmej

Testy sprawnościowe i rozmowa kwalifikacyjna odbywają się jednego dnia w terminie - od 8 do 11 lipca 2019 r. w Studium Wychowania Fizycznego Wojskowej Akademii Technicznej przy ul. Kartezjusza 1 w Warszawie.

W przypadku WAT kryteria sprawnościowe decydują w zaledwie 12,5 proc. o naborze na studia. Rozmowa kwalifikacyjna ma w przypadku tej uczelni marginalne znaczenie ( w ok 4 proc.), a o reszcie decydują stopnie na świadectwie maturalnym.

Uczelnia z warszawskiego Bemowa ogłosi wyniki na rekrutacji na studia wojskowe 16 lipca. Nie należy wykluczyć, że część kandydatów, którzy ubiegali na kierunki popularne otrzyma propozycję studiowania na elektronice i telekomunikacji.

Studenci wojskowi mają zapewnione: bezpłatny akademik, wyżywienie oraz umundurowanie, jak również uposażenie, które od pierwszego roku wynosi 1200 zł miesięcznie i wzrasta w kolejnych latach studiów. R.Ch.
Zdjęcie: Grzegorz Rasiński (WAT)

 

Czytany 3540 razy Ostatnio zmieniany sobota, 29 czerwiec 2019 06:56

10 komentarzy

 • Link do komentarza bob wtorek, 02 lipiec 2019 09:03 napisane przez bob

  Tragedia, to dane szkoły przed egzaminem. W rzeczywistości nie uwzględniono tych co nie przeszli RWKL, badań psychologicznych a nawet jak będzie komplet i zdolny to się okaże, że nie pojedzie z jakiś względów na egzamin bo to OCHOTNIK. Tak naprawdę jak uzbierają co najwyżej coś ponad połowę na egzamin to będzie dobrze, czyli może średnio wyjdzie 1,5 kandydata na miejsce ...

 • Link do komentarza Marco poniedziałek, 01 lipiec 2019 10:38 napisane przez Marco

  Byłem pierwszy rok na AWL i stwierdziłem że szkoda życia na takie zabawy w wojsko.

  I przez conajmniej 25 lat siedzieć w takim betonie. Zwariowalbym..

  + ta lojalka na 10 lat..

 • Link do komentarza Były_szwej poniedziałek, 01 lipiec 2019 10:35 napisane przez Były_szwej

  Nic dziwnego ze zainteresowanie spada.

  Kto chce służyć w tak zamknietym świecie bez możliwości zmiany jesli nam nie pasuje?

  W cywilu zmienisz prace jak przełożony okaze sie "toksyczny" w wojsku musisz to znosić:)

  Potem zaczyna psycha siadać i rodzi sie alkoholizm, nerwica.

  Nie dzięki

 • Link do komentarza olo poniedziałek, 01 lipiec 2019 03:27 napisane przez olo

  Areszt Śledczy w Słupsku pilnie potrzebuje pracowników https://gp24.pl/areszt-sledczy-w-slupsku-pilnie-potrzebuje-pracownikow/ar/c1-14245649

 • Link do komentarza olo niedziela, 30 czerwiec 2019 11:33 napisane przez olo

  Żeby zapełnić wakaty w opolskiej policji, potrzeba 2 tysiące chętnych. Coraz więcej chętnych nie może sprostać kryteriom naboru do służby w policji. W całym kraju liczba wakatów wynosi 6 tysięcy, w opolskim garnizonie ponad 100. Żeby je zapełnić, potrzeba ok. dwóch tysięcy kandydatów, bo rekrutację do policji przechodzi tylko 5 proc. chętnych. Tylu jednak nie widać. http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,23628761,zeby-zapelnic-wakaty-w-opolskiej-policji-potrzeba-2-tysiace.html

 • Link do komentarza olo niedziela, 30 czerwiec 2019 11:32 napisane przez olo

  100 wakatów czeka na chętnych. Taką bazą "miejsc pracy" dysponuje 10. Opolska Brygada Logistyczna http://radio.opole.pl/100,284136,100-wakatow-czeka-na-chetnych-taka-baza-miejsc-p

 • Link do komentarza olo niedziela, 30 czerwiec 2019 10:18 napisane przez olo

  Dokument-widmo nadal ukryty. Przecieki pokazują jego absurd
  Rząd zaklina rzeczywistość - inaczej nie da się ocenić ujawnionych założeń polityki migracyjnej. Lukę na rynku pracy, która za 11 lat ma sięgnąć 4 mln osób, chce "łatać" bezrobotnymi. A tych według różnych statystyk jest od 666 tys. do niespełna miliona. Nierealny jest też plan aktywizacji biernych zawodowo. https://www.money.pl/gospodarka/dokument-widmo-nadal-ukryty-przecieki-pokazuja-jego-absurd-6396091498772609a.html

 • Link do komentarza olo niedziela, 30 czerwiec 2019 09:58 napisane przez olo

  Średnio tylko 2,6 kandydata na jedno miejsce. Tragedia ... tak miernego zainteresowania szkołami wojskowymi nie było od lat. O d 2 lat wielka promocja wojska i nic z tego nie będzie przez najbliższe 5 lat :) Robota na rynku pracy jest i wszyscy maja w nosie służby przy takich zarobkach i nawet już dają pielęgniarką stypendia byle chciały do zawodu...

 • Link do komentarza Invaden niedziela, 30 czerwiec 2019 07:04 napisane przez Invaden

  Co Ty bredzisz? Skąd te liczby...
  I jaką zapasową?
  Obecnie WAT jest wiodącą uczelnia wojskowa... Kształci największą ilość kadr w trybie pięcioletnim.
  Skłoniłbym się raczej do stwierdzenia że to zmech jest zapasem (kołem ratunkowym). Opcją w przypadku niedostania się na pozostałe (bardziej wymagające) uczelnie tj. WAT, AMW czy Dęblin.

  "zającem" zostać można w każdym momencie natomiast inżynierem niekoniecznie ...

 • Link do komentarza pablo sobota, 29 czerwiec 2019 13:17 napisane przez pablo

  Biorąc pod uwagę, że z tych 1198 spora część pójdzie na zmech i dęblin (liczmy jakieś 300-400, gdyż WAT zawsze jest uczelnią zapasową). Do tego część nie przejdzie WF.
  To będzie jakieś 700 kandydatów. A elektronika jest z kolei zazwyczaj wskazanym kierunkiem, więc może się okazać, że nie będzie żadnego kandydata na elektronice i kierunek nie wystartuje.

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA