header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
czwartek, 04 lipiec 2019 05:18

Dodatkowe uprawnienia, głównie dla bardzo poszkodowanych weteranów

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Sejm rozpoczął wczoraj prace nad nowelizacją ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, która przyznaje dodatkowe uprawnienia dla poszkodowanych w misjach zagranicznych. Skierował ją do sejmowej Komisji Obrony Narodowej. 

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował , że celem projektu przygotowanego w Ministerstwie Obrony Narodowej w ścisłej współpracy z żołnierzami jest stworzenie bardziej efektywnego systemu pomocy i wsparcia weteranów.

– Weterani są naszym dobrem narodowym. To dzięki nim, międzynarodowa pozycja Polski jest w tej chwili najlepsza w historii. To oni są ambasadorami naszego kraju i umacniają status naszej Ojczyzny w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślił szef MON

Nowe propozycje, w odróżnieniu od tych zaproponowanych przez poprzedniego ministra obrony Antoniego Macierewicza nie dzielą weteranów. Wprowadzają nową definicję misji pokojowej czy też stabilizacyjnej. Dzięki temu o status weterana lub weterana poszkodowanego będą mogli ubiegać m.in. członkowie międzynarodowych komisji kontroli i nadzoru w sprawie zawieszenia działań wojennych w Korei i Indochinach oraz uczestnicy akcji ratowniczych, poszukiwawczych i humanitarnych.

Nowelizacja umożliwi większe wsparcie dla weteranów poszkodowanych z orzeczonym co najmniej 30-procentowym uszczerbkiem na zdrowiu. Ten dodatek średnio wzrośnie o 30 proc. Dodatek będzie przyznany także dla weteranów poszkodowanych, którzy mają orzeczony uszczerbek na zdrowiu od 1 do 9 proc.   Należy dodać, że weteranów poszkodowanych jest prawie  920, w tym ponad 850 otrzymało ten status z MON a 67 z MSWiA, a z co najmniej 30 proc. uszczerbkiem na zdrowiu – niespełna 120.

Nowelizacji zapewni im bezpłatny dostęp do leków i wyrobów medycznych. Ponadto w projekcie znalazła się możliwość bezpłatnego udziału w turnusach readaptacyjno - kondycyjnych wraz z pełnoletnim członkiem rodziny. bezpłatne turnusy leczniczo-profilaktyczne dla żołnierzy, a także pracowników wojska oraz funkcjonariuszy SWW, SKW, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, BOR/SOP, ABW, Agencji Wywiadu oraz Straży Granicznej, którzy wykonywali zadania poza granicami kraju. Ustawa wprowadzi też 50 proc. zniżkę na pobyt dla jednego pełnoletniego członka rodziny,

Ponadto rozszerzone zostanie prawo do uzyskania pomocy na naukę dla weteranów-poszkodowanych z uszczerbkiem orzeczonym na poziomie 30 proc. i więcej. Po zmianach uprawniony mógłby np. nie tylko pozyskać dofinansowanie na studia zaoczne pierwszego stopnia, ale też kontynuować naukę i przy wsparciu państwa ukończyć studia drugiego stopnia uzyskując tytuł magistra.

Nowe przepisy umożliwią każdemu weteranowi poszkodowanemu, bez względu na pobierane świadczenia, prawo do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i zwolnienia z opłat za abonament radiowo-telewizyjny. Jeżeli zdecydowałby się on na pobyt w Domu Weterana, ograniczone zostaną opłaty za taki pobyt do maksymalnie połowy miesięcznego dochodu zainteresowanego.

Każdy z weteranów – a obecnie jest to stale rosnąca grupa 23 tysięcy osób – będzie miał możliwość bezpłatnego wstępu do muzeów państwowych. Dodatkowo wszyscy uzyskają bezpłatny dostęp do samorządowych obiektów sportowych.

Minister Błaszczak poinformował także, że resort obrony narodowej wprowadzi również Kartę Weterana. Umożliwi ona korzystanie z różnego rodzaju usług i towarów po preferencyjnych cenach na terenie całego kraju, niezależnie od rozwiązań przyjętych przez poszczególne samorządy. Szef MON zdecydował także o powołaniu Centrum Leczenia Weteranów w Wojskowym Instytucie Medycznym. Będzie to wyspecjalizowana i rozbudowana komórka, której głównym zadaniem będzie pomoc poszkodowanym na misjach żołnierzom.

Bożena Kamińska ( PO) przypomniała, że podobne zmiany zaproponowała cztery lata temu koalicja PO-PSL.  - Nie musiano  tak długo zwlekać, żeby wesprzeć te środowiska weteranów, żeby przyjść im z pomocą - dodała posłanka, która zaproponowała, by  opieką objąć wszystkich weteranów poszkodowanych,  tak żeby mieli ten darmowy turnus rehabilitacyjny, żeby mogli korzystać bezpłatnie ze świadczeń i z opieki zdrowotnej bez kolejki?

 

Z kolei poseł Paweł Szramka (Kukiz115) zwrócił uwagę na niezrozumiałe działania Wojskowego Instytutu Wydawnicznego wobec Fundacji „Nikt nie zostaje”, która piekuje się weteranami i rodzinami weteranów.  Nie chciano bowiem zamieścić informacji w "Polsce Zbrojnej" na temat działań podejmowanych przez tę organizację na rzecz środowiska weteranów.  Sprawę ma wyjaśnić wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. 

Wszystkie zmiany w ustawie mają kosztować ok. 12 mln złotych rocznie. Ry

Zdjęcie: 11 LDKP

Czytany 1716 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 04 lipiec 2019 09:20

1 komentarz

  • Link do komentarza PS sobota, 06 lipiec 2019 07:21 napisane przez PS

    Moze ktos zastanowi sie w koncu, czy dodatkowy urlop wypoczynkowy nie powinien byc dla wszystkich weteranow, nie tylko dla tych do 15 lat sluzby?

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA