header portal

 

 

 

piątek, 05 lipiec 2019 06:49

Legia Akademicka w Czarnej Dywizji

Napisane przez mjr Artur Pinkowski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, dla studentów-ochotników w ramach programu edukacji wojskowej „Legia Akademicka”, to intensywny czas praktycznego poznawania rzemiosła wojskowego i ćwiczeń wojskowych.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów różnych uczelni wyższych z całego kraju. Uczestnikami programu mogą być zarówno studenci kobiety, jak i mężczyźni. Wszyscy uczestnicy programu mogą odbyć szkolenie wojskowe oraz uzyskać stopień wojskowy, który dla wielu z nich daje przepustkę do pozostania w służbie czynnej. Legia Akademicka to możliwość na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i umiejętności.

Program ochotniczego szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Na część praktyczną składa się sześciotygodniowy program ćwiczeń wojskowych. W Czarnej Dywizji realizują go dwie jednostki wojskowe: najpierw od 30 czerwca do 10 sierpnia 10. Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc) w Świętoszowie, a następnie od 18 sierpnia do 28 września 34. Brygada Kawalerii Pancernej (34BKPanc) w Żaganiu.

Jako pierwsza swe bramy dla studentów otworzyła 10BKPanc, do której przybyło blisko 50 studentów. Studenci ci, wcześniej zaliczyli część teoretyczną szkolenia w formie wykładów na swych macierzystych uczelniach. Ponadto każdy student ochotnik złożył wniosek o otrzymanie karty powołania na ćwiczenia wojskowe.

Część praktyczna podzielona została na dwa moduły, szkolenia podstawowego trwający 21 dni, zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej oraz szkolenia podoficerskiego trwający dodatkowe 21 dni, zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy.

„Celem części praktycznej jest wyposażenie żołnierza-studenta w minimalny, niezbędny zakres umiejętności umożliwiających mu przetrwanie na współczesnym polu walki. Każdy uczestnik szkolenia uzyska wiedze z zakresu bezpiecznego posługiwania się indywidualną bronią strzelecką oraz amunicją, działania na polu walki w składzie drużyny. Ponadto ochrony życia przed bronią masowego rażenia (OPBMR) i środków napadu powietrznego”. – relacjonuje mjr Marcin Markowski, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej.

 źródło: 11 LDKP

zdjęcie: mjr Artur Pinkowski

Czytany 268 razy

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA