header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
wtorek, 09 lipiec 2019 20:26

Promocja 260 absolwentów AWL na pierwszy stopień oficerski

Napisane przez mjr Marcin Jasnowski
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

260 absolwentów (142 absolwentów pięcioletnich studiów stacjonarnych, 118 sześciomiesięcznego studium oficerskiego) Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu zostaało promowanych na pierwszy stopień oficerski.

 

Akt uroczystego promowania na stopień podporucznika dokonali:  dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosława Miki oraz  dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego. Absolwenci, podchodząc do podiów, przyklękali na nich, a promujący wypowiadali słowa „W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej mianuję Panie i Panów podporucznikami Wojska Polskiego”. Po wygłoszeniu formuły generałowie dotykali piórami szabli lewego ramienia absolwentów. Podczas uroczystości nowo mianowani oficerowie złożyli uroczyste ślubowanie oraz odśpiewali „Pieśń Rycerską”.

Do uczestników promocji oficerskiej absolwentów Akademii Wojsk Lądowych list wystosował nieobecny podczas uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Promocja oficerska to wyjątkowe wydarzenie w życiu żołnierza. Słowo oficer brzmi dumnie. Oznacza honor i odwagę, społeczny szacunek i uznanie. Dziś w tym szczególnym roku, w którym obchodzimy 20. Rocznicę członkostwa Polski w NATO, Wy – absolwenci Akademii Wojsk Lądowych – dołączacie do grona oficerów Wojska Polskiego. Pamiętajcie, że oficerskie szlify, to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim wierna służba ojczyźnie. To wielka odpowiedzialność wielkie zobowiązanie. Wierzę, że sprostacie temu zadaniu – napisał w liście szef MON.

List gratulacyjny do absolwentów Akademii Wojsk Lądowych wystosował marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w jego imieniu odczytała poseł Mirosława Stachowiak-Różecka. 

Do uczestników uroczystości zwrócił się również rektor-komendant AWL,  gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka.

– Nasi Absolwenci, jeszcze przez chwilę podchorążowie, włożyli dużo pracy intelektualnej i wiele wysiłku fizycznego w swoją edukację. Wykazali się także dużą odpornością psychiczną i nabyli cech, które powinni posiadać charyzmatyczni dowódcy. Efektem ich ciężkiej pracy jest dzisiejsza promocja na pierwszy stopień oficerski – powiedział gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka. – Jeszcze wczoraj byliście słuchaczami, a za chwilę będziecie dowódcami. Miejcie zatem na uwadze fakt, że najważniejsza ocena, którą otrzymacie, to ocena wystawiona przez Waszych podwładnych. Jeśli chcecie żeby była ona wysoka to musicie nie tylko dowodzić ale także przewodzić, a to jest sztuka, która udaje się tylko najlepszym. Wierzę, że dacie sobie z tym wyzwaniem radę. Pamiętajcie, że jako elicie społecznej, rodacy nie tylko Wam ufają, ale także na Was liczą. Służba wojskowa, jak mówił Jan Paweł II, jest nie tylko zawodem , czy obowiązkiem. Musi być także wewnętrznym nakazem sumienia, nakazem serca (…)” – dodał rektor-komendant AWL.

– Uczelnia ukształtowała nas jako dowódców, ale bycie dowódcą nie tworzy z nas automatycznie liderów. Dlatego przed nami wiele lat pracy, aby odpowiednio ukształtować osobowość, na której opiera się zespół cech i umiejętności zwanych przywództwem. Jesteśmy wdzięczni za to co dała oraz czego nauczyła nas Akademia Wojsk Lądowych. Mam nadzieję, że nasze poświęcenie i wysiłek włożony w naukę zaowocuje i to Akademia będzie dumna z tego, że byliśmy jej absolwentami – powiedziała prymus AWL ppor. Aleksandra Smoleń.

Zgodnie z tradycją, prymus AWL – ppor. Aleksandra Smoleń, otrzymała nagrodę od Prezydenta RP – Szablę Honorową Wojska Polskiego. Czterech najlepszych podporuczników za uzyskiwanie wysokich wyników w wykonywaniu zadań służbowych, przejawianie inicjatywy w służbie i wzorową postawę, rektor-komendant AWL wyróżnił pierścieniami pamiątkowymi Uczelni. Wyróżnieni zostali: ppor. Aleksandra Smoleń, ppor. Łukasz Domoradzki, ppor. Jakub Krawczyk, ppor. Michał Bromirski.

Promocję zakończyła defilada pododdziałów biorących udział w uroczystości, na czele których maszerowały Orkiestra Wojskowa z Żagania i kompania honorowa AWL.

Młodzi podporucznicy zasilą szeregi jednostek i instytucji wojskowych na terenie całego kraju.

                                       ***

Bezpośrednio przed promocją na pierwszy stopień oficerski, w Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów, świadectw ukończenia studiów, które głównym bohaterom uroczystości wręczyli: prorektor ds. dydaktycznych płk dr inż. Jacek Narloch prorektor ds. wojskowych płk dr Marek Pytel oraz dyrektor Instytutu Dowodzenia płk dr Lech Plezia.

Po ceremonii delegacja absolwentów odsłoniła tablicę pamiątkową z mottem 14. kompanii szkolnej „Siła jest w nas, na którą Polska liczy i której potrzebuje”.

Absolwenci złożyli również kwiaty pod pomnikiem patrona Uczelni – generała Tadeusza Kościuszki.

zódło: AMW

Zdjęcia: >>>

 

Czytany 1354 razy Ostatnio zmieniany sobota, 13 lipiec 2019 04:34

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA