header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
środa, 10 lipiec 2019 04:54

W Sztabie Generalnym WP pożegnano gen. dyw. Adama Joksa

Napisane przez SG WP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Generał broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP uroczyście pożegnał jednego ze swoich zastępców gen. dyw. Adama Joksa, który zakończył służbę w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Oficer obejmie stanowisko dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre - JFTC) w Bydgoszczy.

Podczas zbiórki z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej gen. Andrzejczak podziękował odchodzącemu oficerowi za wybitny dorobek w służbie wojskowej, w szczególności za znaczące osiągnięcia w realizacji zadań w SGWP i wyróżnił generała Szablą Honorową Wojska Polskiego.

Służył na wielu stanowiskach, w wojskach pancernych, zmechanizowanych i desantowych. Jest oficerem kompletnym, bardzo doświadczonym, przygotowanym do pełnienia kolejnych ważnych funkcji na rzecz Sił Zbrojnych RP. Jego absolutna dyspozycyjność i subordynacja w chwili podejmowania kolejnego wyzwania jest warta naśladowania. Taka postawa powinna stanowić wzór dla wszystkich żołnierzy – zaznaczył szef SGWP podczas swojego wystąpienia.

Nie ukrywam, że w związku z objęciem przez Pana Generała nowego stanowiska służbowego czuję satysfakcję, ale mam też wiele oczekiwań i liczę na owocną współpracę - dodał.

 Generał Adam Joks żegnając się podziekował za słowa uznania i otrzymane wyróżnienie. Służba w Sztabie Generalnym WP była dla mnie ogromnym zaszczytem. To czas kiedy miałem możliwość spoglądania na siły zbrojne z szerokiej perspektywy. Zabieram stąd wiele doświadczeń, które z pewnością wykorzystam na nowym stanowisku w JFTC w Bydgoszczy – powiedział do zebranych.

Podziękował także przełożonym oraz współpracownikom za wspólną realizację zadań i wsparcie podczas swojej służby w Warszawie.
                                                                               * * *

Gen. dyw. Adam Joks  w latach 1986-1990 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W 1990 roku został mianowany podporucznikiem.  Pełnił służbę wojskową na stanowisku dowódcy plutonu w 13 Pułku Zmechanizowanym w Kożuchowie, dowódcy plutonu szkolnego i kompanii szkolnej w 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Ostrowie Wielkopolskim.

Ukończył studia magisterskie w Politechnice Warszawskiej oraz - w 1994 - kursy dowódców plutonu i kompanii w Szkole Wojsk Pancernych Bundeswehry w Münster.

Od 1997 do 1999 studiował w Akademii Obrony Narodowej, następnie został wyznaczony na stanowisko dowódcy batalionu zmechanizowanego w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu. W 2002 został przeniesiony do Dowództwa Wojsk Lądowych na stanowisko specjalisty w Zarządzie Operacji Lądowych G-3. Od 2003 do 2004 odbywał studia podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej w zakresie zarządzania kryzysowego. W 2004 roku awansował na podpułkownika. Po ukończeniu studiów został skierowany do służby w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku na stanowisko zastępcy szefa Oddziału G-9 Sztabu Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe. W 2006 objął stanowisko dowódcy Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach.

W 2007 ukończył Zaawansowane Studia Bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Studiów im. George C. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen. Po tych studiach został przeniesiony do Dowództwa Wojsk Lądowych na stanowisko głównego specjalisty Zarządu Operacji Lądowych G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych, a 2 grudnia 2007 został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Operacji Lądowych G-3. W tym czasie odbył w 2010 studia polityki obronnej w Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA. W grudniu 2012 objął stanowisko dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie, a 1 sierpnia 2013 został mianowany na stopień generała brygady.

W 2015 ukończył kurs oficerów flagowych w Akademii Obrony NATO w Rzymie. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 18 lipca 2017 r. został wyznaczony na stanowisko Szefa Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północ – Wschód w Elblągu. 10 stycznia 2018 roku został wyznaczony na stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP. 22 lutego 2018 roku prezydent RP mianował go na stopień generała dywizji.

 źródło: SG WP

 

Czytany 883 razy Ostatnio zmieniany środa, 10 lipiec 2019 05:13

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA