header portal

 

 

 

czwartek, 11 lipiec 2019 09:13

Roje dronów mogłyby patrolować granice Unii Europejskiej, jednak potrzebne są zmiany w prawie, by móc je wykorzystać

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Potencjał dronów wykracza daleko poza zastosowania rozrywkowe. Zdalnie sterowane pojazdy latające znajdują coraz szersze zastosowanie w systemach inteligentnych. Wykorzystuje się je do dostarczania paczek, analizowania zanieczyszczenia powietrza czy jako element nowoczesnych systemów monitoringu. Roje dronów w przyszłości mogą patrolować granice Unii Europejskiej. Już teraz drony zbierają lepszej jakości dane niż np. satelity. Problem jest jednak w ich wykorzystaniu. Eksperci zwracają uwagę na potrzebę zmian w prawie.

Jednym z najbardziej przyszłościowych obszarów gospodarki dla rozwiązań dronowych jest branża kurierska. Przedstawiciele DHL Express podpisali umowę z chińską firmą Ehang, wyspecjalizowaną w produkcji autonomicznych dronów, a pierwszy lot na regularnej trasie odbył się w maju tego roku. Dron kurierski pozwolił skrócić czas dostawy z 40 do 8 minut. Nowa metoda dostarczania paczek jest także bardziej ekologiczna – zużywa mniej energii i emituje do atmosfery mniej dwutlenku węgla niż dostawy realizowane za pośrednictwem kurierów samochodowych.

Taką technologię testuje się także na terenie Europy. Kursy terenowe na terenie Finlandii przeprowadza spółka Alphabet. Korporacja planuje wykorzystywać drony Wing do dostarczania jedzenia mieszkańcom Helsinek za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Największą zaletą pojazdów Wing jest ich wysoka wydajność – są w stanie na jednym ładowaniu przenieść pakunek o wadze do 1,5 kg na dystans ok. 20 km.

Drony mogą być wykorzystane nie tylko do dostarczana paczek. Mogą także ułatwić pozyskiwanie i przetwarzanie dużych zasobów danych.

– Nowe systemy w branży dronowej to na pewno systemy formacji dronowych, roje dronów. Przestajemy tutaj mówić o dronach pracujących w pojedynkę, mówimy tutaj o dronach, które w rojach kilku, kilkunastu urządzeń są w stanie realizować jakieś zadania. Znamy formacje dronowe, które mają kilkaset, a nawet parę tysięcy sztuk dronów, więc ta liczba rzeczywiście daje niesamowite możliwości – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Dariusz Werschner, prezes Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych.

Eksperymenty z rojem dronów prowadzi m.in. australijska firma Aquabotix, która opracowała pojazdy SwarmDiver. Pojazdy te zaprojektowano z myślą o funkcjonowaniu w środowisku wodnym i przystosowano do komunikowania się ze sobą oraz opracowywania wspólnych strategii działania. Po zainstalowaniu na ich pokładzie kamer oraz czujników mogą się sprawdzić w roli wielkoobszarowego narzędzia badawczego do patrolowania dużych obszarów morskich.

Roje dronów są także w polu zainteresowania konsorcjum ROBORDER, które w ramach programu Horizon 2020 pracuje nad wdrożeniem zautomatyzowanego systemu kontroli granicznej. Jego kluczowym elementem miałyby być autonomiczne pojazdy monitoringu powietrznego, lądowego i wodnego, które utrzymywałyby ze sobą stały kontakt i wymieniały się informacjami o potencjalnym naruszeniu granic Unii Europejskiej.

– Drony to nowy, fenomenalny sposób pozyskiwania danych, uzupełniający sposoby, które wykorzystujemy obecnie, czyli takie systemy, jak satelity czy pozyskiwanie danych np. z samolotów. Drony świetnie uzupełniają te dwa źródła, robią to szybciej i te dane bardzo często są dużo lepsze niż np. dane satelitarne. W związku z tym wykorzystuje się je choćby do tworzenia różnego rodzaju ortofotomap, analiz terenu, a w rolnictwie precyzyjnym np. do szacowania stanu upraw czy stanu lasów. Tutaj drony spełniają się bardzo dobrze i rzeczywiście ta jakość, która płynie z wykorzystania danych, jest znacząca – zauważa ekspert.

Na rynku pojawił się innowacyjny dron Stormbee S wyposażony w układ mapowania dużych powierzchni. Pojazd zaprojektowany przez specjalistów z firm Faro i Stormbee może posłużyć np. do stworzenia dokładnych map dróg, infrastruktury kolejowej czy miast, a w terenie o ograniczonym dostępie sprawdzi się w roli mobilnego systemu monitoringu czy rekonesansu militarnego.

– Drony są źródłem pozyskania pewnej wiedzy, danych. Dobrze byłoby opracować takie przepisy, które lepiej umożliwiłyby wykorzystanie tych danych w różnego rodzaju obszarach, np. w oblotach dotyczących smogu czy też np. w geodezji i kartografii przy pozyskiwaniu danych z niskich pułapów. Tutaj bardziej bym się skupił na walce z barierami legislacyjnymi – twierdzi Dariusz Werschner.

Według analityków z firmy Adroit Market Research wartość globalnego rynku dronów w 2018 roku wyniosła 13,2 mld dol. Przewiduje się, że do 2025 roku przekroczy 144 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie ponad 40 proc.

zdjęcie: sferia.pl

Czytany 123 razy

15 komentarzy

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 16:56 napisane przez maj-651

  wersja wlasciwa premierze

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 16:52 napisane przez maj-651

  Klub generalow oraz plk marek kryptoim storczyk panie ministrze mon i panie prmierze rp juz wszystko zostalo powiedziane kolejny raz moze 21 nie ma sensu powtarzac i denerwowac rodzin w domach prawo nie moze dzialac wstecz prosze podjac decyzje prawne oraz finansowe dotyczace panow oficerow UEwraz z NATO obserwuja poczynania rzadu w tej sprawie oraz czas realizacji rzad premiera Donalda Tuska tez byl informowany jak PiS kieruje panstwem skoro pan gen bryg prof. stanislaw koziej nie ma komu do dzis przekazac spraw bezpieczenstwa panstwa informuje ze pan prof. byl podwladny plk ryszarda kuklinskiego tez wam przeszkadza ten fakt sluzby w SG WP SZ RP prosze o decyzje czeka tez UW oraz pozostale panstwa swiata oraz ich systemy militarne juz naprawde nie bedziemy pisac informacji powtarzajacych sie od 2008 roku NATO stracilo za duzo srodkow finanswoych na taka zabawe przez system polityczny polski

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 12:40 napisane przez maj-651

  przyszedl nie ta wersja lecz jest internet jawny administrator tego medium informacyjnego czy sa jakies zatory finansowe wiem ze system informatyk z rozna i wrozej wladzy jest bardzo wazny 2001 r dzis i bedzie coraz wazniejszy w dniach nastepnych sz rp
  mark kieruzal security from infosec nie konflikt leczkonsensus i wspolpraca ty i ja na ty samym poziomie waznosc dowodzi nami P,J,G,S,w-6 camand area of staff

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 12:33 napisane przez maj-651

  plk marek kryponim storczyk decyzja moja wlasna Wsyd zapakowany i oblabowany nakryty papierem z napisem sztab generalny tajne specjalnego znaczenia ukladu warszawskiego dostarczyc do oddzialu lacznosci specjalnej SWLiI SZ RP SGWP przewoz tych dokumentow mial nastapic do konca II dekady ostatniego miesiaca roku 2001 natomiast w sprawozdaniu za ten rok ujety w tym opracowaniu do konca I kwartalu roku nastepnego po 2001 roku tj 31 marzec 2002 r przewoz tych dokumentow samochodami 3 z JW 2771 obslugujacej dowodztwo i sztab 2 KZ dowodzonego w tym czasie przez generala brygady mieczyslawa stachowiaka przybylego z 12 Dz konczacego akademie w niemczech po przeczytaniu nie intesowalem sie obszarem rozmow na terenie sztabu d-cy ufalem w ciemno rys drogi sluzbowj szlaku bojowego czasopismo "bellona" sluzyl oraz dowodzil w okregu pierwszo rzutowym odra po dostarczeniu tych dokumentow na obszar KOW-koral 500 300 z sygnalami rozpoznawczymi na SD 1 SD 2 tego szczebla pismo w egz. tak jak dyrektor biura pan jerzy cichosz jeden egz do swojego obszaru z informacja na pismie do kiedy to pismo ma byc w teczce tego wydzialu i struktury juz NATO top secret
  wykonal i opracowal plk marek kieruzal
  tak sie nie stalo dlaczego andrzej kurkiewicz przyszyszedl na stanowisko bez decyzji MON wtedy byla sytuacja polityczna zmieniona rzad pana jerzego buzka przekazal kierowanie panstwem rzadowi demokratycznie wybranemu z 43-45% poparcia uczestniczacych w wyborach panu premierowi leszkowi milerowi w rzadzie jego mon sp. pan minister jerzy szajdzinski juz wtedy kandydat do pelnienia urzedu prezydenta rp w latach 2005-2010

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 08:48 napisane przez maj-651

  tego czasu rwl-c pod gubalowke pan plk andrzej brzoza byl na urlopie wrocil przekazal informacje nie wlasciwe plk wlodzimierz walecki inny przypadek dowodca telekomunikacyjny pan plk andrzej brzoza wysyla mnie do obszaru 14 BPanc do dzi plk mare barc do skontrolowania pr4g skontrolowalem prowadzielm rozmowe z dowodca plutonu pr4g plecakowa oraz wozu dowodzenia napisalem notatke po powrocie przekazale panu plk andrzejowi brzozie pan wlodzimierz walecki ukarac kieruzala pan plk dowodzca andrzej brzoza wyroznic r-z d-cy kow pana gen dyw. zenona bryka wprowadzajacy pr4g nadzorujacy d-ca pan andrzej brzoza w 14 byl dobry+ tak pana porucznika przedstawilem natomiast plk marek barc dla pana andrzeja brzozy przestawil na mapie system sd telekomunikacyjny oraz meldowal poprosilem o luzna nasza rozmowe w systemie uslyszalem ze zostal wyrozniony nagroda pieniezna przez d-ce pana plk andrzeja brzoze z akceptacja koral 500 wraz z 300
  plk marek kieuzal prosze przeczytac i wyciagnac wnioski ta informacja jeste tez dla plk henryka 2 636 koral

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 08:30 napisane przez maj-651

  godz.15.00 zmienic sytem elbrus system stacjonarny praca ciagla 1 egz na system telekomunikacyjny dokumenty dostarczone jw 1928 jw 2771 nalezalo zeby szf jw 1928 zadzwonil do koral 636 ustalil dzwon do kpt kieruzal ja do obszaru koral 500 300 przyjedzie mobilny elbrus z jw 2771 nalezy wprowadzic dokument kluczowy tajne z dnia poprzedniego do godz. .. .. zmiany w systemie stacjonarnym nastepnie tego samego dnia dokonac zmiany tak jak w pismach tego systemu do zmiany dokumentow na sd mobilnym operacyjno-taktycznym dzwonic i dowodzic s strukturze koral calego obszaru
  plk marek kieruzal

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 08:05 napisane przez maj-651

  caly majatek przekazalem testamentem jestem przygotowany ze moge byc zabity kazdego nastepnego dnia miejsca odpoczynku proszowice nowa czesc bbn prof stanistaw wie jak w testamencie napis na pomniku marek kieruzal zyl od .. .. .... do .. .. .... oficer tylko nie przekazalem tfi III filar i WiG 20
  plk marek kieruzal

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 07:51 napisane przez maj-651

  Dlaczego plk wlodzimierz walecki wyslal rwlc do zakopanego pod gubalowke plk jan kasperek nie dal mi rozkazu aparatownia narodowa tajne nie byla przygotowana przyjac strumienia z tpsa potem orange nie bylo urzadzenia w systemie stacjonarnym bylo urzadzenie element wezla nosna w labiryncie byl P-6 pan gen wojciech wojciechowski jak zobaczyl ten system co pomyslal panie walecki a pan na rogatkach na niego czekal czy byl bylem na dso i plk pan ... niziolek krzyknij pan plk andrzej brzoza maly napuscil go pan po urlopie ja telefon do pana ... jacha i rozmawiamy o niczym co pan zronil tez weryfikacja emerytury dalej czemu w systemie elbrus nie wykonal andrzej kurkiewicz zmiany dokumentu w systemie strategicznym o 15 00 moja decyzja na sd rozwiazal pan dowodztwo i sztab gratuluje panie wlodzimierzu walecki pan gen broni ... sadowski zabronil spozywania 40% + wraca od plk jana kasperek pan impreza w strefi juz pan byl usuniety z stanowiska i co wlaeki teraz japytam jestes maly i mamlutki nie wybaczam za roztajnienie kazalaes z beniamina jak bylem na dso aby z cdk dzwonil do mnie 0d 2-6 dzwonil po co dzwonisz kto ci kazal walecki cie straszyc saok kim ty byles tam
  plk marek kieruzal

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 07:42 napisane przez maj-651

  www www

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 07:18 napisane przez maj-651

  mialem byc ostatnim szefem wydzialu lacznosci specjalnej ukladu warszawskiego jednak tak sie nie stalo w nato szef comsec dyrektywa w kancelarii krypto poczatek dlaczego po co do 2 KZ przyjechal pan pplk ... golinski ja mialem sam jechac i dostarczyc do 25 BKpow mial mie przebite kola w samochodzie ciekawe kto z sztabu 25 odebral by samochod dostal dyrektywe ze wzgledu na pana gen.dyw. ... Kempare kto pana wyslal dlaczego 25 bkpow nie otrzymala dokumentu do tajne do pr4g polskiej radiostacji 4 generacji informowalem ze bedzie wzmocniona dlaczego 25 bkpow mnie niszczyla kazdego 25 miesiaca byla analizowana chyba ze byla czerwona niedziela to 26 poniedzialek ta 25 bkpow byla jawna

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 06:47 napisane przez maj-651

  Informujemy gdyz jest ustawa o obnizeniu systemu emerytalnego panom generalom oficerom oraz podoficerom jezeli ww panom to caly kraj wszyscy rowno dokumenty posiada panstwo a rzecznik ostatni rzadu pan jerzy urban obecnie pelniacy funkcje premiera PRL panstwa prawa jalta mamy dokumenty prawdziwe i rozpracowane strategicznie tak musialo byc potwierdzi inni premierzy tego czasu odeszli na wieczna warte
  plk mgr
  plk inz marek kieruzal dyspozyca na obszar kraju podpisana

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 06:33 napisane przez maj-651

  informacja dla pana ministra antoniego macierewicza i pana ministra mateusza morawieckiego oraz szfa bbn polski
  mgr marek kieruzal

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 06:31 napisane przez maj-651

  Gdy do dowodztwa przyjezdzal plk marek sobczak ryszard wieclawsku uciekl dokad do podsumowania cwiczenie gen edmunda smakulskiego niie przyjechal lecz pan gen byl szybszy od niego teg nie byl plk ... kubera z panem plk kontrola inspekcyjna szybka komunikacja lotnicza wszyscy z G-6 sa a rydzasrd wieclawski uciekl plk pyta gdzie wieclawski szok dla mnie i zmrozenie - 60 stopni kto mu pozwolilna takie dzialanie?

 • Link do komentarza maj-651 wtorek, 16 lipiec 2019 06:27 napisane przez maj-651

  spr spr spr

 • Link do komentarza maj-651 poniedziałek, 15 lipiec 2019 12:45 napisane przez maj-651

  Najtanszym obszarem kontroli wlasciwe podanej przez rolnika dokmuentacji ziemi jest latajacy dron nad obszarem gminy unia o tym wie a polska ma jeszcze daleko do spelnienia dyrektywy unii dlaczego pytam startujacych w wyborach do sejmu nie wysokiego kazda opcje polityczna nie jeste realne aby system mundurowy nie poszedl do wyborow bardzo jest sklocone srodowisko generalskie i oficerskie decyzja juz nie obowiazuje z zalem general czeslaw i plk marek kryptonim storczyk

Skomentuj