header portal

 

 

 

×

Uwaga

Folder doesn't exist or doesn't contain any images
sobota, 13 lipiec 2019 04:39

Wodowanie Suffren, pierwszego atomowego okrętu podwodnego typu Barracuda

Napisane przez WK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 Francuski koncern stoczniowy Naval Group zwodował w piatek, 12 bm. w stoczni w Cherbourgu atomowy wielozadaniowy okręt podwodny Suffren. To pierwsza jednostka typu Barracuda spośród sześciu zamówionych dla francuskiej marynarki wojennej. Wodowanie odbyło się w obecności Prezydenta Francji i zaproszonych delegacji z całego świata.

Zwodowany dziś okręt podwodny to najnowocześniejsza konstrukcja tego typu na świecie. Składa się z 800.000 elementów, a przy jego budowie zatrudnionych jest 2500 specjalistów z Naval Group i współpracujących firm. Suffren jest sto siódmym okrętem podwodnym zbudowanym w stoczni w Cherbourgu od 1899 r. i zarazem szesnastą jednostką o napędzie atomowym. Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii, Suffren to okręt tak cichy, że praktycznie niewykrywalny, a jednocześnie uzbrojony w precyzyjne i dalekosiężne rakiety manewrujące. Inne zastosowane na okręcie innowacje technologiczne to m.in. peryskopy optoelektroniczne, usterzenie w układzie X, czy hangar na pojazdy dla wojsk specjalnych.

 Okręty podwodne Barracuda opracowane zostały w oparciu o doświadczenia operacyjne francuskiej marynarki wojennej, sił morskich o zasięgu globalnym, jednych z najbardziej aktywnych w NATO. Wielozadaniowe okręty podwodne dla francuskiej floty mają kluczowe znaczenie. Prędkość i skrytość okrętów podwodnych powodują, że sama ich obecność działa odstraszająco na przeciwnika. Okręty podwodne doskonale nadają się do prowadzenia rozpoznania, do wykorzystania wojsk specjalnych, a jeśli zajdzie taka potrzeba, do zwalczania okrętów lub uderzeń na cele lądowe przy pomocy rakiet manewrujących.

 Naval Group jako jedna z bardzo nielicznych na świecie stoczni jest zdolna do projektowania i budowy zarówno atomowych jak i konwencjonalnych okrętów podwodnych, tak w stoczni we Francji, jak i we współpracy z przemysłem zamawiających je państw. Okręty podwodne Scorpène budowane są dziś w Indiach (6) i w Brazylii (4), a 12 konwencjonalnych Barracud zamówionych zostało przez Australię. Zbuduje je australijska stocznia z pomocą francuskich specjalistów. 

Właśnie to doświadczenie w przenoszeniu produkcji okrętów pozwala Naval Group zagwarantować sukces budowy okrętów dla Marynarki Wojennej w polskich stoczniach. Dotyczyć to może zarówno okrętów podwodnych (program Orka), wyposażonych w takie samo uzbrojenie (w tym rakiety manewrujące) i dysponujących takimi możliwościami bojowymi jak okręty Barracuda, jak i okrętów nawodnych (program Miecznik). WK

Fot./Naval Group

 

Czytany 299 razy Ostatnio zmieniany sobota, 13 lipiec 2019 04:46

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA