środa, 27 luty 2019 22:05

Nowości Mesko SA: Pocisk rakietowy 122 mm M-21 FENIKS HE

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Pocisk rakietowy odłamkowo-burzący 122 mm FENIKS HE przeznaczony do niszczenia umocnień, sprzętu wojskowego oraz siły żywej stanowi przebadaną modyfikację rakiety Grad. Pocisk wystrzeliwany jest nie tylko z wyrzutni WR-40 Langusta, ale również starszych wersji BM-21 i RM-70. Konstruktorzy z Mesko S.A. oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia dwukrotnie zwiększyli zasięg tego pocisku, z 20 km do ponad 40 km. Spełniono przy tym wszystkie niezbędne wymagania w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności działania, dzięki czemu pocisk wyróżniono nagrodą DEFENDER na XXVI MSPO w Kielcach. 

Prace nad zwiększeniem donośności amunicji do 122 mm wyrzutni noszącej nazwę FENIKS-Z rozpoczęły się prawie dwie dekady temu. Były prowadzone i nadal są realizowane w zakresie napędu rakietowego we współpracy z francuską firmą Roxel. Umowę na dostawę partii próbnej tysiąca 122 mm pocisków z głowicą odłamkowo-burzącą M-21 FENIKS HE o donośności ponad 40 km podpisano w 2013 roku.

Ulepszone rakiety miały mieć klasyczne głowice, ale za to nowocześniejsze napędy. Prace podzielono w taki sposób, że francuska spółka odpowiadała za dostawę paliwa i ulepszenie napędu rakietowego natomiast Mesko S.A. - za dostarczenie części metalowych, w tym korpusu silnika, wykonywanego technologią zgniatania obrotowego z materiałów o bardzo dużej wytrzymałości, zaś Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia za przeprowadzenie badań i opracowanie tabel strzelniczych dla zmodernizowanej amunicji.

W latach 2014-2015 pociski zostały poddane badaniom na poligonie  w Szwecji, ponieważ w Polsce nie było możliwości prowadzenia strzelań na odległość ponad 40 km. W trakcie tych badań uzyskano donośność 42,5 km, ale pojawiły się niespodziewanie problemy techniczne, co wymusiło przekonstruowanie pocisku.

Po wprowadzeniu zmian w zakresie parametrów wymiarowo-masowych, w kwietniu 2017 r. przeprowadzono badania zakładowe nowej konfiguracji pocisków rakietowych o wydłużonym zasięgu, składające się z: silnika rakietowego, głowicy odłamkowo-burzącej oraz zapalnika uderzeniowego MRW-U/T. W trakcie prób wykazano prawidłową wytrzymałość i funkcjonowanie pocisków. Rakiety spełniły również wymagane parametry skupienia zgodnie z dokumentacją techniczną dla partii próbnej.

Kolejny etap strzelań w ramach badań zakładowych odbył się 29 czerwca 2017 r. na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Miał on na celu zebranie danych do przygotowania przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia tabel strzelniczych dla amunicji nowego typu.

Przeprowadzone na bazie przebiegu tych strzelań symulacje wykazały, że maksymalny zasięg nowych pocisków wynosi powyżej 40 kilometrów. Odległość strzelania 122 mm pociskami z głowicami odłamkowo-burzącymi na mniejszą donośność ustalana jest kątem podniesienia wyrzutni oraz poprzez stosowanie pierścieni hamujących.

Same pociski spełniły wymagania w zakresie bezpieczeństwa, wytrzymałości, funkcjonowania i skupienia, co znalazło uznanie podczas MSPO 2018 przyznaniem spółce Mesko S.A. i Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia nagrody Defender.

Obecnie Mesko S.A. posiada przebadane i gotowe do produkcji pociski rakietowe, które mogą być wykorzystane nie tylko w wyrzutniach WR-40 Langusta, których na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP jest ok. 75 sztuk, ale też w starszych BM-21 i RM-70. Systemy artyleryjskie 122 mm nadal cechują się znacznym potencjałem modernizacyjnym, a przy tym są proste i relatywnie tanie w eksploatacji. Jednym z potencjalnych kierunków dalszych prac badawczo-rozwojowych nad pociskami rakietowymi FENIKS jest wprowadzenie zapalników zbliżeniowych, głowicy odłamkowo-burzącej w wykonaniu jedno lub co najmniej dwumodułowym  z modułem korekcji toru lotu pocisku, a także pozyskanie amunicji  z podpociskami kumulacyjno – odłamkowymi GKO. Ry
zdjęcie: Mesko SA

Dane techniczne:
• Masa pocisku z zapalnikiem: ok. 65 kg,
• Długość uzbrojonego pocisku: 2797 mm,
• Maksymalna donośność pocisku: ≥ 40 km,
• Minimalna donośność pocisku: ≥ 10 km,
• Prędkość maksymalna pocisku: < 1150 m/s

 

Czytany 2651 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 czerwiec 2019 07:29

Skomentuj

WYSZUKIWARKA

   

SONDA