- Szczegóły
- Kategoria: Inicjatywy
- Odsłon: 437
„Tatuś...?", „tatuś...?" – pyta 3-letnia Matylda, wskazując na ojców dzieci z jej żłobka. Wieczorami, zamiast słuchać bajek, ogląda zdjęcia swojego Taty, którego nigdy nie poznała. Był żołnierzem-saperem a zginął podczas akcji, zanim się urodziła. Matylda oraz Kuba i Piotruś to bohaterowie
5 odsłony ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Dorastaj z Nami i Koalicji: Razem dla Bohaterów pod nazwą „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, dla nich Tata", w tym roku realizowanej pod hasłem: „Pomóż, by chciało im się żyć". Partnerem konferencji otwierającej kampanię jest Enea S.A.
Kuba (6,5 lat) też nie pamięta Taty, który był policjantem i zginął w 2017 roku. Jedynym, który ma realne wspomnienie Taty, strażaka, który w 2022 roku nie wrócił po akcji gaszenia pożaru – jest 5-letni Piotruś.
Każdego dnia, ok. 330 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy i ok. 75 tysięcy pracowników cywilnych, m.in. wojska, straży pożarnej, policji, GOPR, TOPR etc. wychodzi z domu do pracy. Podobnie jak my, żegnają się
z rodzinami mówiąc: „do widzenia". - Ta fraza ma jednak dla pracowników służb publicznych szczególne znaczenie. To obietnica, że wrócą. Los sprawił, że od 1989 roku nie „dotrzymało" jej ponad 350 strażaków, policjantów i żołnierzy. Co przeżywają dzieci, gdy dowiadują się, że ich tata albo mama zginęli? Jak pomóc im uporać się ze stratą? Jak wesprzeć ich rodziny? Na te problemy uwrażliwiamy ludzi w akcjach społecznych. Pracownicy służb publicznych giną za nas i dla nas. Pomóżmy żyć ich dzieciom - powiedziała Magdalena Pawlak, Prezeska Fundacji Dorastaj z Nami, podczas konferencji inaugurującej kampanię „Pomóż, by chciało im się żyć". W ciągu 13 lat działalności Fundacja pomogła ponad 300 młodym ludziom. Obecnie ma 140 Podopiecznych.
- Śmierć osoby bliskiej zawsze jest ciosem. I tak jak nie ma dobrego sposobu na przekazanie tej trudnej wiadomości, nie ma także dobrego sposobu na jej przyjęcie. Okres żałoby to osobista podróż pełna wyzwań. To mierzenie się
z silnymi i trudnymi emocjami. To krótko i długoterminowe szukanie nowej równowagi. Inaczej jednak przeżywa ją dorosły, a inaczej dziecko. Mimo najszczerszych chęci wspierania swojego dziecka, dla rodzica, który sam jest
w żałobie, jest to podwójnie trudne. I w takiej sytuacji pomocne jest wsparcie innego dorosłego, który znając specyfikę żałoby i obserwując dziecko nie tylko „wyłapie" jego potrzeby, ale też podpowie, jak je zrealizować. Taką rolę pełnią Doradcy Edukacyjni naszej Fundacji - powiedziała Anna Bućkowska, Doradca Edukacyjny Fundacji Dorastaj z Nami.
W konferencji inaugurującej kampanię „Pomóż, by chciało im się żyć" wzięli udział także: Agnieszka Bieniek-Olszówka, mama Matyldy oraz inż. Piotr Trzciński, były Podopieczny Fundacji, dziś mechanik obsługi w LOT AMS, spadochroniarz i pilot. Opowiedzieli o wyzwaniach emocjonalnych i życiowych, z którymi borykają się rodziny pracowników służb publicznych zmarłych lub poszkodowanych podczas służby.
- Szczegóły
- Kategoria: Inicjatywy
- Odsłon: 344
kpt. Dominik PIJARSKI
- Szczegóły
- Kategoria: Inicjatywy
- Odsłon: 290
Cyklicznie żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w okresie Wszystkich Świętych oddają hołd zmarłym, poległym kolegom, otaczając szczególną pamięcią ich mogiły i miejsca pochówku.
„(…) Idę zaraz w nocy mrok, Nie wyglądaj za mną oknem, W mgle utonie próżno wzrok”. – fragment pieśni Kołysanka leśna.
Początek listopada to okres zadumy i refleksji nad przemijaniem. Święto Zmarłych jest dniem szczególnym dla wszystkich Polaków.
W okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej porządkują groby i miejsca pamięci. Każdego roku w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” zmotoryzowani oddają hołd wszystkim poległym za wolność Ojczyzny, jak również tym, którzy zmarli lub zginęli w czasie pełnienia służby, wykonując zadania w kraju, jak i poza jego granicami.
W tym czasie delegacje 17WBZ odwiedziły mogiły, kamienie i miejsca upamiętniające, groby swoich kompanów i poprzedników, niosąc symboliczne światło wszystkim, którzy odeszli na wieczną wartę.
Pielęgnowanie pamięci o zmarłych buduje naszą tożsamość oraz jest wyrazem szacunku skierowanym ku naszym poprzednikom.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
Tekst: por. Anna Dominiak
- Szczegóły
- Kategoria: Inicjatywy
- Odsłon: 280
W siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie odbył się briefing inaugurujący VIII edycję kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwrócenie uwagi kierujących na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów.
Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Polski Związek Motorowy, firma DEKRA Polska Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji, sieć stacji Speed Car Sp. z o.o., firma Screen Network S.A. oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
W czasie briefingu nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele instytucji, które włączyły się w kampanię przypominali, że nieprawidłowe oświetlenie pojazdu ma nie tylko negatywny wpływ na komfort jazdy, ale może prowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji na drogach.
W okresie jesiennym, kiedy wcześnie zapada zmrok i pogarszają się warunki atmosferyczne, sprawne, prawidłowo wyregulowane światła nabierają szczególnego znaczenia. Między innymi pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę znajdującą się na drodze czy też pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem.
Z uwagi na to, iż prawidłowe działanie świateł wymaga profesjonalnej oceny, w ramach kampanii odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach kontroli pojazdów, na których kierowcy będą mieli możliwość bezpłatnego sprawdzenia świateł w swoich pojazdach.
Będą to stacje: funkcjonujące pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego, zrzeszone w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów, należące do Holdingu Polskiego Związku Motorowego, a także stacje Dekra Polska Sp. z o.o. i sieci stacji Speed Car Sp. z o.o. Swoją stację diagnostyczną udostępni również Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Motoryzacji oraz Instytut Transportu Samochodowego.
Sprawdzenia zaplanowano w dniach: 28.10, 18.11 oraz 9.12.2023 r. Zainteresowanym pomoże aplikacja Yanosik, która „doprowadzi” kierowcę do najbliższej stacji kontroli wspierającej kampanię.
Pełny wykaz SKP będzie można również znaleźć na stronie internetowej policja.pl, dlakierowcow.policja.pl, www.its.waw.pl, na stronach jednostek terenowych Policji oraz na stronie yanosik.pl/dobre-swiatla.
Dodatkowo kampania będzie promowana, poprzez emisję spotu, na ekranach firmy Screen Network S.A., co umożliwi dotarcie do jeszcze szerszej grupy uczestników ruchu drogowego.
Ponadto, policjanci ruchu drogowego, będą przeprowadzać na terenie kraju działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.
źródło: policja.pl
- Szczegóły
- Kategoria: Inicjatywy
- Odsłon: 742
- strzelanie z 9 mm pistoletu maszynowego pm-98 Glauberyt, na odległość 25 m do tarczy ½ 23p;
- strzelanie z 9 mm pistoletu wojskowego WIST 100, na odległość 15 m do tarczy ½ 23p;
- strzelanie z 5,56 mm karabinka wojskowego kbs Beryl, na odległość 100 m do tarczy 23p;
- rzut granatem treningowym F-1 do celu na odległość 15 m.