- Szczegóły
- Kategoria: Innowacje i biznes
- Odsłon: 496
Na poligonie w Toruniu wykonane zostały testy weryfikujące działanie Bezzałogowych Systemów Poszukiwawczo-Uderzeniowych. To bezzałogowe efektory wchodzące w skład polskiego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego GLADIUS, który w grudniu bieżącego roku zostanie dostarczony do Wojsk Rakietowych i Artylerii.
GLADIUS to polski system rozpoznawczo-uderzeniowy wyposażony w zaawansowane sensory i efektory, krajowe rozwiązania komunikacji i łączności oraz system kierowania ogniem, a także złożone systemy analizy danych wspierane sztuczną inteligencją. Jest kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem wprowadzanym do Sił Zbrojnych RP, które znacznie rozszerzy Wojskom Rakietowym i Artylerii możliwości wykrywania celów i rażenia na dalekim dystansie.
Wojska Rakietowe i Artyleria są liderem w zakresie modernizacji, blisko współpracującym z wiodącymi krajowymi podmiotami działającymi w tej branży, jak GRUPA WB. Zamówiony system GLADIUS jest poddawany testom, które przed grudniową dostawą weryfikują działanie poszczególnych elementów systemu, jak też całości.
Elementem przedmiotowych testów jest sprawdzenie działania Bezzałogowych Systemów Poszukiwawczo-Uderzeniowych (BSP-U). Zostały wykonane na poligonie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, gdzie BSP-U z głowicą bojową uderzył w wyznaczony cel i go zniszczył.
Jednocześnie, w ramach odprawy Szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii, system GLADIUS został zaprezentowany przyszłemu użytkownikowi. Artylerzyści mieli okazję zapoznać się z elementami systemu zarówno podczas prezentacji statystycznej, jak też w działaniu z użyciem wozów dowodzenia i wyrzutni oraz rzeczywistym działaniem BSP-U z głowicą bojową.
Bateryjny moduł bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS przeznaczony jest dla Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych. Służy do rozpoznania powietrznego i misji uderzeniowych wykonywanych przez wyspecjalizowane bezzałogowe platformy powietrzne. GLADIUS może być wykorzystywany w ugrupowaniu bateryjnym, jak i w ramach autonomicznych plutonów lub sekcji wspierających inne jednostki Wojsk Lądowych.
GLADIUS jest opracowaniem całkowicie polskim. Wszystkie komponenty wchodzące w jego skład połączone są za pomocą zintegrowanego systemu zarządzania polem walki TOPAZ. Rozwiązania dowodzenia i łączności (cyfrowa platforma komunikacji pojazdowej FONET, terminale komputerowe, elementy aktywne sieci LAN i WAN, radiostacje taktyczne), jak i integracja w jeden spójnie działający system realizowana jest przez GRUPĘ WB. Głównym wykonawcą jest WB Electronics S.A., podwykonawcami są spółki GRUPY WB – Flytronic S.A. i ZAiUP AREX sp. z o.o. oraz Huta Stalowa Wola S.A.
W skład systemu GLADIUS wychodzą dwa podstawowe odmiany Bezzałogowych Statków Powietrznych. Pierwsze, rodziny BSP FT-5, są przeznaczone do misji rozpoznawczych i zostały wyposażone w różne sensory, umożliwiające wykrywanie i śledzenie obiektów w paśmie widzialnym i w paśmie emisji radioelektronicznej.
Bezzałogowe Statki Powietrzne-Uderzeniowe (BSP-U) służą do misji uderzeniowych, wykonywanych z użyciem różnych typów głowic bojowych, w tym odłamkowo-burzących lub kumulacyjnych. Ich odmianą są Bezzałogowe Statki Powietrzne-Uderzeniowe Treningowe (BSP-UT). To platformy wielokrotnego użytku, które wyposażone są w głowice treningowe. Wykonują identyczny zestaw misji, co BSP-U, ale bez możliwości niszczenia obiektów.
W skład systemu GLADIUS wchodzi również gama pojazdów. Należą do nich Wozy Dowodzenia szczebla baterii i plutonu, koordynujące i śledzące działania rozpoznawcze i uderzeniowe przy użyciu autorskich systemów łączności. Rozwiązania klasy C4I, w tym system TOPAZ do planowania i dowodzenia elementami bateryjnego modułu ogniowego, zostały zabudowane na podwoziach taktycznych pojazdów wielozadaniowych Waran 4x4 dostarczonych przez HSW S.A.
Elementami systemu są też Wozy Wyrzutnie zabudowane na podwoziach pojazdów 4x4, wyposażone w uniwersalną wyrzutnię dla wszystkich Bezzałogowych Statków Powietrznych systemu GLADIUS. To rozwiązanie pozwala na pełną zamienność w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia wyrzutni.
System wspierany jest także przez inne pojazdy, w tym logistyczne, jak Wozy Amunicyjne i Wozy Zabezpieczenia Technicznego. Pierwsze zabezpieczają transport BSP FT-5 i BSP-U do wozu wyrzutni, drugie umożliwiają diagnozę uszkodzeń i naprawy polowe sprzętu. RW
zdjęcia: Grupa WB
- Szczegóły
- Kategoria: Innowacje i biznes
- Odsłon: 98
W połowie listopada b.r., Polska oficjalnie przystąpiła do programów opcjonalnych ESA, a na przełomie 29/30 listopada - Thorium Space SA zostało dołączone do programu HummingSAT - nowej linii produktowej Europejskich, małych satelitów telekomunikacyjnych na orbitę geostacjonarna (GEO).
Wraz z dołączeniem Thorium Space SA do programu HummingSAT, oficjalnie ruszają prace nad całkowicie polskim, narodowym satelitą telekomunikacyjnym Small GEO, gdzie spółka odpowiada za definicję wymagań całej misji wraz z projektem satelity Small GEO, a także za development oraz budowę w pełni cyfrowego payloadu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka.
W ramach projektu, spółka SwissTo12 odpowiedzialna jest za dostosowanie, budowę oraz dostarczenie platformy satelitarnej GEO (rozwijanej poprzez program HummingSAT), na której umieszczony zostanie ładunek telekomunikacyjny Thorium Space SA, stanowiąc łącznie najnowszej generacji nową rodzinę definiowanych programowo, małych - ważących poniżej 1 tony, satelitów telekomunikacyjnych przystosowanych do umieszczenia na orbicie GEO.
Wstępna wartość całego projektu szacowana jest na około 75 mln EURO, a deklarowane łączne dofinansowanie z ESA na sam payload telekomunikacyjny, zaprojektowany i zbudowany przez spółkę Thorium Space wyniesie 8 mln euro w pierwszej fazie A/B misji (pierwsze dwa lata) oraz 25 mln EURO w fazie C/D/E misji (kolejne trzy lata).
- W drugiej połowie listopada, Polska oficjalnie dołączyła do programu HummingSAT Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który wraz z końcem listopada został oficjalnie rozszerzony o Thorium Space S.A. W projekcie tym, spółka Thorium Space pracować będzie nad narodowym, całkowicie polskim satelitą telekomunikacyjnym z innowacyjnym payloadem Thorium o wartości ponad 35 mln EURO. Projekt ten jest częścią polskiej misji o roboczej nazwie "KryptonSAT". – informuje Ewa Poławska, Head of Communication Thorium Space S.A.
ESA Partnership to program, który zapewnia odpowiednie środowisko dla branży komunikacji satelitarnej do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych na rynek komercyjny. ESA ma już w swym portfolio wdrożenie kilku znaczących projektów partnerskich w ramach programu Zaawansowanych Badań nad Systemami Telekomunikacyjnymi (ARTES), obejmującego różne typy satelitów - od dużych geostacjonarnych do cubesatów. Projekty te mają ogromne znaczenie dla rozwoju przemysłu kosmicznego, zapewniając innowacyjne rozwiązania i wspierając konkurencyjność branży telekomunikacji satelitarnej w Europie i Kanadzie.
- W kontekście udziału Thorium Space w projekcie ESA Partnership, planowane jest stworzenie Narodowego Satelity Telekomunikacyjnego, co bardzo istotne - w pełni polskiego z wykorzystaniem innowacyjnego transpondera w paśmie Ku/Ka. Projekt ten jest obecnie w fazie realizacji A/B, a jego zakończenie przewidywane jest na koniec 2025 roku. W kolejnej fazie, czyli CDE trwającej trzy lata, będzie miała miejsce budowa przez zespół Thorium Space całego payloadu telekomunikacyjnego. – dodaje Ewa Poławska.
- Thorium uczestniczy w projekcie narodowego satelity telekomunikacyjnego opartego w pełni o polską myśl technologiczną, przy współfinansowaniu ze strony ESA i innych partnerów. Firma została uznana przez ESA jako "Mission Prime" i po raz pierwszy w historii będzie odpowiadać za budowę polskiego satelity geostacjonarnego. To jest bardzo ważny, wręcz przełomowy krok dla Thorium oraz dla rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce. Projekt ten, daje nam możliwość zdefiniowania całkowicie polskiej misji, która umożliwi budowę, integrację, wystrzelenie i użytkowanie satelity zgodnie z polskimi potrzebami. Rozpoczęcie prac nad tym innowacyjnym projektem to kluczowy moment dla Thorium Space. Już teraz jestem przekonany, że będzie to dla nas oraz całego polskiego ekosystemu kosmicznego przełomowa w historii misja, nie tylko zapewniająca tak krytyczne zasoby jakimi jest niezależna, bezpieczna łączność satelitarna, ale także wejście w rynek producentów satelitów telekomunikacyjnych GEO, z najbardziej dziś pożądanym definiowanym cyfrowo payloadem SmallGEO HTS. – informuje Paweł Rymaszewski, prezes Zarządu Thorium Space S.A.
- Dla Thorium Space, zaproszenie do udziału w projekcie partnerskim oznacza potwierdzenie naszych najwyższej klasy kompetencji technologicznych i uznanie przez partnera jakim jest ESA. Co dla nas niezwykle ważne, to fakt, że projekt jest określany mianem komercyjnego, zatem my jako Thorium mamy prawo sprzedać nasz produkt komercyjnie, a projekty partnerskie ESA zapewniają branży komunikacji satelitarnej odpowiednie środowisko do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań kosmicznych właśnie na rynek komercyjny – dodaje dr Piotr Kurgan, kierownik misji KryptonSAT
- Jesteśmy gotowi na kolejny duży krok w historii naszej spółki. Mamy ku temu kompetencje oraz fantastycznie wykwalifikowany zespół inżynierów i specjalistów. Już dziś z pełnym przekonaniem mogę potwierdzić, że Thorium Space wykona całego satelitę jako misja polska, z partnerami i przy współfinansowaniu z ESA – potwierdza Paweł Rymaszewski, prezes Zarządu Thorium Space S.A.
- Szczegóły
- Kategoria: Innowacje i biznes
- Odsłon: 371
30 listopada zakończono dostawy zmodyfikowanych 7,62 mm uniwersalnych karabinów maszynowych UKM-2000P. Zgodnie z zawartą w czerwcu umową w tym roku dostarczono 215 szt., pozostałe zostaną dostarczone w przyszłym roku.
Zmodyfikowany 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM 2000P był opracowywany w latach 2013-2015. W tym czasie przeszedł modernizację obejmującą prawie 70% nowych części i podzespołów zgodnie z wymaganiami Zamawiającego. Szereg wprowadzonych rozwiązań zostało opatentowanych. W ubiegłym roku również Straż Graniczna otrzymała najnowszą wersję karabinów maszynowych UKM 2020S, lżejszą i bardziej ergonomiczną dla użytkownika. To właśnie ten karabin będzie uzupełnieniem rodziny karabinów UKM 2000. AG
zdjęcie: Aneta Gawle
- Szczegóły
- Kategoria: Innowacje i biznes
- Odsłon: 172
Podczas targów European Rotors 2023 Airbus Helicopters i litewska Straż Graniczna ogłosiły zawarcie kontraktu na trzy pięciołopatowe wielozadaniowe śmigłowce H145, które zwiększą flotę tej służby. Wliczając trzy nowe H145 łączna liczba śmigłowców Airbusa znajdujących się na wyposażeniu litewskiego rządu wynosi już 11 sztuk. Helikoptery będą wykorzystywane do wielu misji, w tym poszukiwań i ratownictwa, pomocy w przypadku katastrof i ewakuacji medycznej, patroli granicznych, gaszenia pożarów, transportu narządów, a także rozmieszczenia operacyjnego litewskich sił specjalnych.
Służby publiczne i organy ścigania na całym świecie użytkują ponad 200 śmigłowców z rodziny H145.
Najnowsza wersja H145 od Airbusa posiada nowy, innowacyjny, pięciołopatowy wirnik, pozwalający zwiększyć ładunek użyteczny śmigłowca o 150 kg. Prostota konstrukcji nowego, bezłożyskowego wirnika głównego ułatwia również czynności obsługowe, jeszcze bardziej poprawiając wzorcową łatwość serwisowania i niezawodność H145, jednocześnie zwiększając komfort pasażerów i załogi. MC
- Szczegóły
- Kategoria: Innowacje i biznes
- Odsłon: 670
Na poligonie w Nowej Dębie, gdzie ćwiczą żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich trwają intensywne testy umundurowania i oprzyrządowania, opracowanego w ramach Zaawansowany Indywidualny System Walki (ZISW) Tytan - poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa na platformie X.
Umundurowanie i oporządzenie ZISW #Tytan w trakcie intensywnych testów poligonowych.
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) November 27, 2023
Zdjęcia @Zelazna_Dywizja i @21_bsp #pgz #Maskpol #FBRadom pic.twitter.com/fPmIQRgJNp
Celem projektu ZISW Tytan było opracowanie nowego kamuflażu, oporządzenia taktycznego, mundurów nowej generacji i kompleksowej modernizacji wyposażenia indywidualnego. W sumie cały system składa się z łącznie z 104 elementów, w tym również z karabinka MSBS Grot 5,56 mm i pistoletu Ragun 9 mm.
Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach PSO Maskpol SA przedstawił różne elementy tego systemu, takie jak bielizna termiczna, hełm balistyczny, a także inne wersje systemu jak np. zimowa.
Należy przypomnieć, że umowę na realizację fazy badawczo-rozwojowej ZISW Tytan – pod dwuletniej negocjacji z krajowym przemysłem i ośrodkami naukowymi - podpisano w siedzibie PCO S.A w czerwcu 2014 r. W skład konsorcjum ZISW Tytan weszły: PCO S.A. jako lider, Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Radmor SA, Zakłady Mechaniczne Tarnów. Jednocześnie podpisano umowę ramową na dostarczenie 14 tysięcy kompletnych systemów „żołnierza przyszłości". Ry
Zdjęcie: PGZ SA