... ...

GRUPA WB uczestniczyła w wystawie UMEX (Unmanned Systems Exhibition), która odbyła się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To wydarzenie poświęcone w całości platformom robotycznym: lądowym, powietrznym i morskim. GRUPA WB zaprezentowała w Abu Zabi systemy bezzałogowe rozpoznawcze i uderzeniowe (w tym symulatory), komunikacyjne, dowodzenia i obserwacji. 

Odwiedzający stoisko GRUPY WB mogli zobaczyć sprzęt sprawdzony w najtrudniejszych warunkach bojowych – codziennie używany podczas konfliktu o wysokiej intensywności. Dotyczy to bezzałogowego systemu rozpoznawczego FlyEye, opracowanego przez gliwicką spółkę Flytronic, jak i amunicji krążącej Warmate, wytwarzanej przez WB Electronics. 

FlyEye to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów bezzałogowych w swojej klasie. W jego skład wchodzi motoszybowiec, charakteryzujący się niską wykrywalnością (zarówno dla systemów radarowych, jak i optycznych oraz optoelektronicznych), zabezpieczonym wojskowym łączem komunikacyjnym oraz długotrwałością lotu. 

Systemu FlyEye wyposażony jest w kamerę dzienną i termowizyjną, dzięki czemu może wyszukiwać, identyfikować i naprowadzać artylerię na cele o dowolnej porze dnia i nocy. Bezzałogowiec był używany do poszukiwania zaginionych osób, nadzorowania granic i infrastruktury krytycznej oraz wspomagania straży pożarnej, czego dowodem zastosowanie podczas pożaru torfowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym.
 

Na UMEX 2024 zaprezentowano także radiostację definiowalną programowo rodziny PERAD. Urządzenie może być wykorzystywane w postaci osobistej, pojazdowej, ale także zabudowane w module misyjnym FlyEye. Dzięki temu bezzałogowiec może być wykorzystywany jako stacja retransmisyjna dla spieszonych żołnierzy, funkcjonariuszy policji lub straży granicznej oraz strażaków. 

PERAD to radiostacja SDR z hoppingiem, wbudowanymi algorytmami szyfrującymi, cechująca się niską gęstością widmową sygnału. Każde urządzenie to węzeł sieci, zminiaturyzowana stacja bazowa, pozwalająca na niezawodny dostęp do danych we wszystkich, nawet najbardziej odległych węzłach. 

Wyniesienie odpornej na zakłócenia radiostacji przez FlyEye nie tylko zwiększa zasięg łączności, ale utrudnia wykrycie użytkowników za pomocą środków walki radioelektronicznej. Użycie „latającego masztu” pozwala na znaczne zmniejszenie energii emisji urządzeń. 

O uniwersalności polskiej radiostacji świadczy możliwość połączenia jej z osobistym systemem dowodzenia i obserwacji U-GATE. To urządzenie zwiększające świadomość sytuacyjną użytkownika, pozwalające na dostęp do cyfrowej mapy, rozszerzonej rzeczywistości z zaznaczonym położeniem oddziałów własnych i przeciwnika. U-GATE pozwala na kierowanie amunicją krążącą oraz zdalnie sterowanym uzbrojeniem. 

Na UMEX zaprezentowano precyzyjny system rażenia Warmate. Amunicja krążącą wyposażoną w wymienne głowice (obserwacyjne, treningowe i bojowe) można dostosować do szerokiego spektrum operacji. Modułowy system jest używany przez Wojsko Polskie, trafił także do uzbrojenia innych państw, w tym sojuszników z NATO. W Abu Zabi obok efektora systemu pokazywano też jego symulator l

zdjęcie: Grupa WB