... ...

17 kwietnia 2024 r. w WB Electronics S.A. Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier - minister obrony narodowej oraz sekretarz stanu w MON Paweł Bejda wzięli udział w uroczystym podpisaniu pierwszej umowy wykonawczej na dostawy miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye.

Przedmiotem umowy wykonawczej, zawieranej pomiędzy Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP, do końca tego roku 7 zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych FlyEye wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym.

- Polska firma jest największym producentem dronów w Europie . Jesteśmy dumni z tego, że dziś została podpisana umowa z polskim producentem dronów, z firmą, która inwestuje w rozwój, technologię i  najnowocześniejsze odkrycia. Stawia na polskich naukowców, stawia na polskich inżynierów  – powiedział wicepremier W. Kosiniak - Kamysz podczas pobytu w Ożarowie Mazowieckim. 

Podpisana umowa wykonawcza. jest wypełnieniem umowy ramowej, obejmującej około 400 zestawów.  Z dronów będą korzystać m. in Wojska Obrony Terytorialnej.   Te drony są  używane  także  przez siły zbrojne Ukrainy. 

Minister  podkreślił, że kolejne umowy wykonawcze pojawią się jeszcze w tym roku. Bezzałogowce należą do najnowszej wersji FlyEye 3.6, uwzględniającej doświadczenia z Ukrainy. W trakcie konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy zapowiedziano dalszy rozwój systemu

Dostawy bezzałogowców w najnowszych wersjach rozwojowych systemu zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku. W listopadzie ub. r. Siły Zbrojne RP odebrały 5 zmodernizowanych zestawów, które na mocy umowy z grudnia 2022 r. producent unowocześnił do wersji FlyEye v 3.6. Usprawnienia dotyczyły modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.

 Fot. Maciej Nędzyński/CO MON