... ...

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) wraz z Lockheed Martin świętowały, 6 bm.  otwarcie linii produkcyjnej kontenerów startowych pocisków Patriot Advanced Capability-3 (PAC-3) Missile SegmentEnhancement (MSE).

Jest to efekt  zobowiązań  offsetowych I fazy programu WISŁA. WZL1.   WZL1 uruchomiły nowy obiekt i linię produkcyjną, co umożliwiło wytwarzanie kontenerów startowych pocisków PAC-3 MSE. Kontener startowy jest główną obudową konstrukcyjną kanistra dla rakiety przechwytującej PAC-3 MSE. Wyrzutnia i kanister pozwalają na bezpieczny transport i ochronę rakiety przechwytującej do momentu rozpoczęcia jej misji.

Nowa linia wyposażona jest w najnowocześniejszą technologię i sprzęt umożliwiający produkcję kontenerów startowych. Zakłady uzyskały certyfikaty rządu USA oraz Lockheed Martin uprawniające do rozpoczęcia produkcji.

„Gratulujemy WZL1 sukcesu i dołączenia do wąskiego grona certyfikowanych poddostawców komponentów systemu PATRIOT w ramach Grupy PGZ” - powiedział Krzysztof Trofiniak, prezes Zarządu PGZ S.A. „Oczekujemy długoterminowego partnerstwa biznesowego z Lockheed Martin, wspierającego bezpieczeństwo narodowe Polski i eksport kontenerów startowych do innych użytkowników PAC-3 MSE na całym świecie”. 

Nowa zatwierdzona linia produkcyjna WZL1 pozwala dołączyć do globalnego łańcucha dostaw PAC3 MSE.  W czerwcu 2023 roku Lockheed Martin udzielił WZL1 dwóch zamówień na kontenery startowe pocisków PAC-3 MSE. Spółka ma zakończyć produkcję pierwszych egzemplarzy do września 2024 roku.

PAC-3 MSE jest kluczowym składnikiem polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. System wykorzystuje unikalną technologię „hit-to-kill”, która wykrywa, śledzi i przechwytuje zagrożenia, w tym taktyczne pociski balistyczne, pociski manewrujące, zaawansowane zagrożenia i statki powietrzne, wykorzystując bezpośrednie spotkanie pocisku z celem (body-to-body contact).