header portal

 

 

 

poniedziałek, 07 styczeń 2019 06:34

Świadczenie mieszkaniowe po rezygnacji z kwatery wojskowej

Napisane przez Myk.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Karolina: Oboje z mężem jesteśmy oficerami. Obecnie mieszkamy w mieszkaniu wojskowym. Czy w chwili zrezygnowania z mieszkania wojskowego i zamieszkania we własnym przysługuje nam obojgu świadczenie mieszkaniowe?

Od redakcji: Zgodnie z art. 48d ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 2356), świadczenie mieszkaniowe przysługuje żołnierzowi zawodowemu przez czas pełnienia służby w danym garnizonie w wysokości iloczynu stawki podstawowej i współczynnika świadczenia mieszkaniowego zależnego od garnizonu.
W zależności od rodzaju pełnionej służby (czy jest to służba kontaktowa czy służba stała) prawo do zakwaterowania jest realizowane odmiennie. W przypadku pełnienia służby stałej, żołnierz ma nieograniczoną możliwość wyboru sposobu realizacji przysługującego mu prawa (przydział kwatery albo innego lokalu mieszkalnego albo świadczenie mieszkaniowe). Natomiast, jeśli mowa o żołnierzach służby kontraktowej, w pierwszej kolejności zobowiązani są wnioskować o przydział kwatery albo lokalu mieszkalnego - nie posiadają pełnej możliwości wyboru jak żołnierze służby stałej.

Ponadto, z godnie z ust. 2 wspomnianego artykułu, świadczenie mieszkaniowe nie przysługuje żołnierzowi zawodowemu:
1)przeniesionemu do rezerwy kadrowej niewykonującemu zadań służbowych;
2)przeniesionemu do dyspozycji zwolnionemu z wykonywania zadań służbowych;
3)pobierającemu świadczenia, o których mowa w art. 68 ust. 1 i 2ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2018 r.poz. 173i138);
4)wyznaczonemu do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa, korzystającemu z prawa do nieodpłatnego zakwaterowania w lokalu mieszkalnym albo równoważnika pieniężnego na wynajęcie lokalu mieszkalnego na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Reasumując, jeśli są Państwo żołnierzami służby stałej i nie posiadają Państwo przydzielonego lokalu oraz nie spełniają powyższych przesłanek negatywnych, mogą Państwo oboje ubiegać się o przyznanie świadczenia mieszkaniowego. Myk.

 

Czytany 7299 razy

14 komentarzy

 • Link do komentarza ED poniedziałek, 19 sierpień 2019 18:01 napisane przez ED

  Wwojsku rządzą oficerowie choć tak naprawdę wojsko na podoficerach i szeregowcach stoi.Hierarchia jest. Dużo oficerów przychodzi po kursach z wyższym wykształcenie,bo pracy w cywilu nie było dla magistrów o profilach nie technicznych. Nie są miłośnikami armii.Pecha ma ci , co muszą służyć pod ich komendą.Etos oficera wpajany im w szkole czy na kursach wypacza oblicze armii.Teraz to w wojsku nie jest służba tylko praca jak w zakładzie pracy. Nadgodziny teraz mają być płatne.Masakra.Kobiety w wojsku są potrzebne, bez przesady na stanowiskach dowódczych.Psycholog , służba zdrowia, łączność może w pionie wychowawczym.Teraz uposażenie żołnierzy jest lepsze niż w poprzednich latach.Emeryci z lat 90 -tych..oficerowie mają emerytury obecnych szeregowych, wyżsi oficerowie mają emerytury obecnych podoficerów młodszych..Taka jest prawda.Upolitycznienie armii duże jak za czasów PZPR..szczególnie wyższych dowódców.

 • Link do komentarza Ja niedziela, 30 czerwiec 2019 10:38 napisane przez Ja

  bauhahaha . a może by tak wykup mieszkania skoordynować z odejściem ze służby , dlaczego jeden żołnierz dostaje mieszkanie wykupuje je i wynajmuje a inny nie ma takiej możliwości ?! żal ci 4 litery ściska , że ktoś otrzymuje mieszkaniówkę ? dlaczego wykupiłeś mieszkanie służbowe ? w innym przypadku nie pisał byś wypocin na poziomie ograniczonego umysłowo bywalca przysklepowych krzaków !

 • Link do komentarza Tadziu wtorek, 25 czerwiec 2019 08:10 napisane przez Tadziu

  A może by w końcu zmienić przepisy i żołnierzom którzy biorą świadczenie mieszkaniowe ( spłacają po cichu kredyciki mieszkaniowe ) odjąć wypłacone pieniążki od kwoty późniejszej wypłaty odprawy mieszkaniowej. A tak najpierw dajemy możliwość częściowej refundacji przy zakupie mieszkania, domu a potem przy odejściu żołnierza jeszcze raz wypłacamy odprawę mieszkaniową średnio rodzina 4 osobowa 250 tys. żołnierz służy 15 może 20 lat odchodzi i za frreeeee dostaje dodatkowe pieniądze śmiejąc się z systemu. Pozdrawiam

 • Link do komentarza do koko piątek, 17 maj 2019 11:24 napisane przez do koko

  Należy się. Przeczytaj Ustawę o zakwaterowaniu SZ

 • Link do komentarza Koko wtorek, 16 kwiecień 2019 14:28 napisane przez Koko

  Witam czy ktoś z was, orientuję się jak to wygląda gdy ktoś korzysta z dofinansowania do kredytu program rodzina na.swoim, bądź mdm, czy w takim przypadku należeć się będzie odprawa mieszkaniowa...?
  Pytam ponieważ są sprzeczne odpowiedzi z wam.

 • Link do komentarza Karolina piątek, 29 marzec 2019 16:36 napisane przez Karolina

  Do Johnny:
  Czemu nie zostal Pan oficerem tylko szeregowym skoro pensja oficera lepsza?:)

 • Link do komentarza Gość czwartek, 21 marzec 2019 21:48 napisane przez Gość

  Witam może ktoś jest mi w stanie pomóc jestem. W wojsku już prawie 7 lat i nigdy nie uzyskałem dodatku mieszkaniowego cały czas wysyłam dokumenty a oni twierdzą że jest wypłacana gdzie szukać pomocy.

 • Link do komentarza OF środa, 06 marzec 2019 10:23 napisane przez OF

  Czy nie byłoby zasadnym wprowadzenie możliwości pobrania odprawy mieszkaniowej przez żołnierzy służby stałej którzy nabyli prawa do świadczenia emerytalnego wg. norm w dniu złożenia wniosku. Myślę, że większość żołnierzy skorzystałaby z takiej możliwości, co odciążyłoby AMW od wypłacania świadczenia mieszkaniowego. Pozdrawiam

 • Link do komentarza Pol piątek, 01 marzec 2019 17:00 napisane przez Pol

  Rownowaznik mieszkanowy 900 zł x 12 m-cy x 25lat = 270000 po 25 latach odprawa ok 250000 = POL BANKI
  To jakaś masakra
  Zapraszam do policj

 • Link do komentarza Realista wtorek, 05 luty 2019 16:41 napisane przez Realista

  Nikt nikomu nie zabrania pobierać pensji oficera... A jak kogoś to boli, to albo niech spełni wymagania potrzebne aby nim zostac, albo niech żyje na swoim stanowisku nie biorąc adekwatnej odpowiedzialności i będąc pod butem przełożonych ...

 • Link do komentarza Iga piątek, 01 luty 2019 11:50 napisane przez Iga

  to było się uczyć i iść na szkołę oficerską a nie teraz narzekać.

 • Link do komentarza Calaprawda sobota, 19 styczeń 2019 06:57 napisane przez Calaprawda

  Jak to szeregowy nie może brać kwatery? Brednie.
  Poza tym trzeba było się uczyć a nie siedzieć pod blokiem a potem do MONu aby dupe uratował

 • Link do komentarza Johnny piątek, 18 styczeń 2019 18:34 napisane przez Johnny

  Sprawiedliwość on oficer ona oficer pensja wysoka i jeszcze kasa za brak kwatery kredyt się spłaca po odejściu na emeryturę jeszcze odprawa .A szeregus pensja mała jałmużna kasy za brak kwatery nie może brać i zapewne emerytury nie otrzyma.

 • Link do komentarza jimi poniedziałek, 14 styczeń 2019 15:49 napisane przez jimi

  i o to chodzi

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA