header portal

 

 

 

czwartek, 30 maj 2019 04:58

Przetestowano system kierowania obroną państwa

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Najwyższe władze państwowe uczestniczyły w niejawnym ćwiczeniu pod kryptonimem „Kraj 19”. Była to największa gra decyzyjna przeprowadzona w Polsce od 2004 r. Sprawdzono system kierowania obroną państwa w sytuacji zewnętrznego zagrożenia.

Krajowe Ćwiczenie Systemu Obronnego pod kryptonimem „Kraj” jest najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym dotyczącym przygotowań obronnych, angażującym naczelne organy władzy państwowej. Przygotowania do przeprowadzenia ćwiczenia prowadzone były przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Obrony Narodowej, we współpracy z pozostałymi instytucjami odpowiedzialnymi za sprawy bezpieczeństwa państwa. Ćwiczenie przeprowadzono na podstawie planu ćwiczenia zatwierdzonego przez prezydenta RP na wniosek prezesa Rady Ministrów  - poinformowano w środę we wspólnym komunikacie KPRM, MON i BBN

O organizacji ćwiczeń pod kryptonimem „Kraj" mówiło się  od jesieni poprzedniego roku. To niezwykle ważny trening najwyższych władz państwowych, w jaki sposób powinny zadziałać procedury i jak państwo może sobie poradzić w sytuacji zagrożenia wojną. Należy przypomnieć, że w trakcie marcowej odprawy kierownictwa MON i kadry dowódczej sił zbrojnych z udziałem prezydenta i ministra obrony, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda potwierdził, że otrzymał plan ćwiczenia „Kraj". „To bardzo ważne ćwiczenie, które nie odbywało się w Polsce od bardzo dawna. Trzeba się zmierzyć z tym zadaniem i zobaczyć, jakie są realia. Od wielu lat nikt tego nie sprawdzał, poprzedni rząd całkowicie tę sprawę zaniedbał" – powiedział wtedy prezydent Duda.

Ćwiczenia takie powinny odbywać się co pięć lat. Jednak ostatnie zorganizowane zostały 9 grudnia 2004 r. przez rząd premiera Marka Belki i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Trening trwał zaledwie trzy godziny i 40 minut. Rząd przyjął wtedy do wiadomości oświadczenia ministrów dotyczące stanu obronności państwa i braku zagrożeń jego bezpieczeństwa, a także zatwierdzony został plan reagowania obronnego państwa.

Ponadto ćwiczenie takie zostało przygotowane w 2015 r. przez kierownictwo BBN, gdy na jego czele stał prof. Stanisław Koziej. Koncepcję ćwiczenia systemu obronnego pod kryptonimem Kraj-15/16 zaakceptował prezydent Bronisław Komorowski zaledwie na trzy dni przed swoim odejściem ze stanowiska.

Wtedy na temat planów tego ćwiczenia wypowiedział się szef BBN, który poinformował, że jako pierwsze - na przełomie września i października 2015 r. – miało się odbyć się ćwiczenie "Jesień", zaś "Dragon" został zaplanowany na październik 2015 r. jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Jak powiedział Koziej, ćwiczenie "Kierownictwo" miało być prowadzone przez prezydenta i premiera i miało polegać na zatwierdzaniu szczegółowych planów operacyjnych przygotowanych przez cywilne struktury państwa - ministrów i wojewodów. Z kolei gra wojenna "Stolica" miała służyć praktycznemu przećwiczeniu całego systemu kierowania obroną państwa, kierowanego przez prezydenta przy pomocy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i naczelnego dowódcy sił zbrojnych i we współdziałaniu z rządem.

Ćwiczenie "Kraj 19" miało się odbyć w styczniu 2018 r., ale nastapiła zmiana na stanoiwisku  ministra obrony naroodwej. W tegorocznym niejawnym ćwiczeniu „Kraj 19” omówiono obecną sytuację b ezpieczeństwa oraz sprawdzono mechanizmy podejmowania decyzji i współdziałania w sytuacji zewnętrznego zagrożenia państwa. W ramach prac związanych z planowaniem strategicznym w państwie, prezydent RP podjął też decyzję o wydaniu głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa, natomiast prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zatwierdzeniu Planu Reagowania Obronnego RP.

Jak podkreślono w komunikacie „wnioski z ćwiczenia pozwolą zweryfikować obowiązujące rozwiązania, podniosą sprawność współdziałania instytucji oraz będą podstawą do rozwijania systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym”. Zastrzeżono też, że ćwiczenie oraz wszystkie informacje związane z jego organizacją i przebiegiem mają charakter niejawny.

W ćwiczeniu kierowanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę wzięli udział: marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, minister brony narodowej Mariusz Błaszczak oraz pozostali członkowie Rady Ministrów, a także szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i szefowie służb specjalnych. Ry

zdjęcie: st. szer. Wojciech Król ( CO MON) 

Czytany 1899 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 maj 2019 09:30

1 komentarz

  • Link do komentarza miki czwartek, 30 maj 2019 17:01 napisane przez miki

    witam,
    czy ktoś ma info na temat odpraw mieszkaniowych??Bo słyszałem różne plotki

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA