header portal

 

 

 

piątek, 31 maj 2019 04:58

Otwarcie oddziału dziecięcego na „Szaserów”, z bohaterem w tle

Napisane przez Ry
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kolejny ważny dzień dla Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie. Wczoraj, w obecności pary prezydenckiej oraz szefa MON, uroczyście otwarto zmodernizowaną i doposażoną Klinikę Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej. Była to też okazja to wyróżnienia zasłużonych pracowników WIM, w tym kpt. Jacka Siewiera, który z narażeniem własnego życia ratował pacjenta – pilota leczonego w komorze hiperbarycznej pod wodą.

Remont za 13 milionów

Klinika Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej WIM wchodząca w skład Wojskowego Instytutu Medycznego (Centralny Szpital Kliniczny MON) leczy pacjentów od pierwszych tygodni życia do 18-go roku życia. Zajmuje się dziećmi z chorobami infekcyjnymi, układu oddechowego, przewodu pokarmowego, układu moczowego, a także diagnozuje dzieci z podejrzeniem zaburzeń odporności.

- Jest to dla mnie bardzo wzruszający moment, że przededniu Dnia Dziecka otwieramy zmodernizowaną Klinikę Pediatrii w Wojskowym Instytucie Medycznym. Będzie ona służyła zdrowiu naszych dzieci. Mówię „naszych”, bo przecież pracujący tutaj lekarze i personel medyczny pomagają wszystkim dzieciom, które tej pomocy potrzebują i które się tutaj do nich zgłoszą - podkreślił obecny na uroczystości prezydent Andrzej Duda.


Prace remontowo-budowlane trwały 9 miesięcy. Na realizację projektu WIM otrzymał niemal 13 milionów złotych dofinansowania. Klinika została gruntownie odnowiona. Przebudowano wszystkie pomieszczenia oraz wymieniono też wszystkie instalacje.

Ponadto zakupiono nowoczesny sprzęt medyczny. Na wyposażeniu są: najwyższej jakości kardiomonitory, aparat USG, aparat USG do oceny zalegania moczu w pęcherzu, defibrylatory, pompy infuzyjne, inhalatory, zestaw do badania urodynamicznego czy rejestratory holterowskie ciśnienia krwi i EKG. Wszystko to, aby podnieść wygodę i komfort dzieci przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej efektywności badania.
WIM otwarty dla wszystkich pacjentów

Po kapitalnym remoncie stworzono dogodne warunki dla małych pacjentów. Powstały komfortowe, klimatyzowane sale chorych z łazienkami. Pracownie wyposażono w nowoczesny sprzęt diagnostyczno-leczniczy. Zadbano też o dobre warunki pracy dla lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego, uzbrajając stanowiska pracy w najnowocześniejszy sprzęt informatyczny i audiowizualny. Dzieciom w trakcie pobytu w klinice będą mogli towarzyszyć rodzice. Do ich dyspozycji przygotowano miejsca do odpoczynku.

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda dziękowała za pracę pełną zaangażowania, poświęcenia, a przede wszystkim pasji. Jak oceniła, nie ma takich pieniędzy, których nie warto byłoby zainwestować w ratowanie życia i zdrowia pacjentów, przede wszystkim tych najmłodszych, którzy są naszym największym skarbem i naszą przyszłością. – W związku z tym, jest to inwestycja w naszą wspólną przyszłość – dodała.

- To niezwykle istotne, aby lekarz w mundurze był wzorem i kojarzył się z poświęceniem i ratowaniem życia i zdrowia. Jestem dumny z tego, że Wojskowy Instytut Medyczny tak pięknie się rozwija - powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON. Przypomniał, że WIM jest otwarty dla wszystkich pacjentów: wojskowych i cywilnych

Bohaterski czyn lekarza

Minister wręczył akt mianowania na stopień kapitana Wojska Polskiego porucznikowi Jackowi Siewierzowi – lekarzowi WIM, który z narażeniem własnego życia ratował pacjenta – pilota leczonego w komorze hiperbarycznej pod wodą. Aby to zrobić, między innymi przekazał mu swój aparat tlenowy, co stanowiło poważne zagrożenie dla jego własnego zdrowia. Kapitan Jacek Siewiera postawił również właściwą diagnozę, zaproponował i zrealizował procedurę medyczną, która ostatecznie doprowadziła do powrotu leczonego pilota do zdrowia.

Podczas spotkania z personelem kliniki, prezydent Andrzej Duda odznaczył kierownika kliniki dr. nauk med. Bolesława Kalickiego oraz prof. dr hab. n. med. Adama Stępnia Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei wyróżnienie Krzyżem Zasługi za Dzielność otrzymał dr n. med. Jacek Siewiera, p.o. kierownika Kliniki Medycyny Hiperbarycznej.

„Order, który Pan otrzymał, to tylko symboliczne podziękowanie za wielki czyn, jakiego Pan dokonał, i wielkiego ducha, jaki jest w Panu. Nikt jeszcze nie spędził razem z chorym w komorze hiperbarycznej przy ciśnieniu na poziomie 18 metrów zanurzenia prawie pięciu godzin. Normalnie do 40 minut bez dekompresji można w takim ciśnieniu przebywać – uzasadniał prezydent.

Wojskowy Instytut Medyczny – Centralny Szpital Kliniczny MON, nazywany „szpitalem przy Szaserów”, należy do największych, wieloprofilowych, placówek ochrony zdrowia w Polsce. Co roku blisko 3 tysiące pracowników z 44 klinik, oddziałów i zakładów niesie pomoc około 100 tysiącom pacjentów. Ry

Grzegorz Jakubowski ( KPRP)

Czytany 2040 razy Ostatnio zmieniany piątek, 31 maj 2019 05:09

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA