header portal

 

 

 

poniedziałek, 03 czerwiec 2019 05:44

Odprawa mieszkaniowa - temat drażliwy przed wyborami

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 Co jakiś czas  redakcja portalu jest zasypywana informacjami o sprawdzenie pogłosek o planach zmian w zasadach nabywania odpraw  mieszkaniowych dla żołnierzy zawodowych.  – To są plotki – zapewniła nas  Małgorzata Weber, rzecznik Agencji Mienia Wojskowego, której oddziały wypłacają te odprawy.  W zeszłym roku, prawie dziewięćset.

 W uzasadnieniu odpowiedziano, że Agencja nie zgłaszała żadnych propozycji zmian do ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP dotyczącej  wypłaty odprawy mieszkaniowej. Dociekliwi  Czytelnicy zapewne  stwierdzą, że AMW nie musi  nic robić, bo jest narzędziem wykonawczym w rękach  ministra obrony narodowej.    To nie od  dobrej lub złej  woli  AMW zależy  w jakim kierunku mogą pójść zmiany  w ustawie o zakwaterowaniu, ale od kierownictwa MON  i woli politycznej  koalicji prawicowej. 

 Czy naprawdę w interesie   MON  jest sianie popłochu  w szerach armii tuż przed kolejnymi ważnymi wyborami parlamentarnymi?  Tym bardziej że resort obrony narodowej jeszcze w tej kadencji Sejmu i Senatu  chciałby  w trybie pilnym poprawić kilka innych  aktów  prawnych. Chodzi  m.in.  o zmiany w powszechnym  obowiązku obrony,  podnoszące  m.in. wiek powoływania rezerwistów  na ćwiczenia wojskowe czy też przywrócenie przedwojennych stopni w jednostkach kawaleryjskich i artyleryjskich, a także pragmatykę i zapowiadane od pół roku wzmocnienie korpusu   podoficerskiego, do którego zapewne  nie dojdzie.  Proszę racjonalnie mi uzasadnić z jakiego powodu resort obrony miałby zmieniać ustawę o zakwaterowaniu  i ograniczyć  normy mieszkaniowe żołnierzom  odchodzącym do cywila?   Dla kilkudziesięciu milionów zł oszczędności, bo takie byłyby koszty zabrania norm mieszkaniowych.  

 Jak  wielokrotnie udowodniła obecna koalicja rządząca wszelkie zmiany prawne można  zrobić szybko, ale nie po cichu.  A w tej sprawie  nie da  się przepchnąć przepisów ograniczających uprawnienia znacznej części żołnierzy, bez zauważenia tego choćby przez opozycję.  Takich błędów prawica raczej nie popełni. To są zmiany w ustawie o zakwaterowaniu, wymagające  nie tylko zgody szefa MON , ale także zwierzchnika sił zbrojnych.  W sytuacji gdy wycisza się konflikty społeczne  i wydaje się  kilkadziesiąt miliardów zł na programy społeczne mające na celu  pozyskanie dodatkowych głosów, jaki byłby sens,   jedną nieostrożną propozycją wprowadzać niepokój w żołnierskim środowisku?

 Tym bardziej, że kadra zawodowa, zwłaszcza w korpusie szeregowych i podoficerskim  ma w ostatnich latach szczególnie powody  do zadowolenia. Wystarczy  tylko wymienić  znaczące podwyżki uposażeń w ostatnich latach, które tylko w tym roku kosztowały budżet MON ponad siedemset mln zł, zniesienie limitu 12 lat w służbie kontraktowej czy też zapowiedź wzrostu liczebności sił zbrojnych.  Nie da się pogodzić budowy  dwustutysięcznej armii  z ograniczaniem uprawnień mieszkaniowych, które w znaczącym stopniu  mogą wpłynąć na sytuację kadrową w wojsko.  Rozstać się z wojskiem  jest  bardzo łatwo, gorzej jest ze znalezieniem i wyszkoleniem odpowiednich kandydatów na rynku, na którym zaczynają rządzić  pracownicy.  

 W służbach mundurowych  można przecież zaobserwować  coraz większą  konkurencję  i podbieranie funkcjonariuszy z jednej służby do drugiej.  Jak w przypadku policjantów do utworzonej przed rokiem Służby Ochrony Państwa. Wystarczyło znacząco podnieść uposażenia w SOP  i dać podobne uprawnienia mieszkaniowe jakie mają żołnierze zawodowi.  Należy pamiętać, że im więcej jest  osób uprawnionych, tym trudniej jest znieść ograniczenia.

 W redakcyjnej  poczcie pojawiają także zapytania innego rodzaju, również dotyczące odpraw mieszkaniowych.  Czy kadra zawodowa WP może uczestniczyć w rządowym programie Mieszkanie Plus  dla młodych małżeństw i skorzystać z odprawy mieszkaniowej?  W ocenie  naszego prawnika, takich przeszkód nie ma, bo art. 21 ust. 6 ustawy o zakwaterowaniu, takich ograniczeń nie przewiduje.

 Nie ma jednak gwarancji, że takich zmian po wyborach nie będzie, zwłaszcza gdy osłabnie tempo rozwoju gospodarczego i na horyzoncie pojawi się kryzys gospodarczy. 

Wolin

Zdjęcia: AMW

Czytany 19444 razy

14 komentarzy

 • Link do komentarza Męska decyzja środa, 26 czerwiec 2019 10:40 napisane przez Męska decyzja

  Robi się gorąco nie tylko na zewnątrz. Dziękuję za służbę, składam wypowiedzenie.

 • Link do komentarza bdgszcz wtorek, 18 czerwiec 2019 19:51 napisane przez bdgszcz

  I na to czekałem, kolejna fala plotek, kolejny raz fala pytań czy to już zabierają czy za rok. Jestem inżynierem, informatykiem z jednostki której nie ekstra dodatki motywacyjne. Od lat dorabiam na wolnym rynku, oczywiście za zgodą Dowódcy. Mam ponad 20 lat wysługi i obserwując jak pensje informatyków w cywilu odjeżdżają od naszych uposażeń powoli dojrzewa we mnie myśl że pora zmienić głównego pracodawcę. Coraz więcej wakatów na stanowiskach inżynierów to raz (absolwenci wolą zostać w Warszawie), podkręcane normy z WF i ogólna panika z tym związana to dwa, coraz więcej wyjazdów najczęściej w trybie „bardzo pilne”, coraz mniej specjalistycznych szkoleń. I na koniec sprawa odprawy. Przez wieczne reformy, zmiany i przeformowania służyłem w kilku garnizonach, nie dorobiłem się własnego M. Chyba pora brać co mi się jeszcze należy i iść dalej.

 • Link do komentarza Onci czwartek, 13 czerwiec 2019 17:02 napisane przez Onci

  niestety, najnowsze pogłoski jasno sugerują, ze od 01.01.2020 ma nastąpić zmiana w odprawie mieszkaniowej... teraz to na pewno będą chętni do służby....

 • Link do komentarza d3 czwartek, 13 czerwiec 2019 09:09 napisane przez d3

  Do "napisane przez d2". Spróbuję wytłumaczyć, gdyż Pan/Pani liczy tylko koszty związane z wypłatą świadczenia mieszkaniowego, a całkowicie nie uwzględnia kosztów budowy mieszkań i ich późniejszego utrzymania, co z góry jest błędnym założeniem. Trzymając się Pana/pani toku rozumowania to, żołnierz który otrzymał mieszkanie, którego koszty budowy i całej reszty poniosło MON - budżet państwa powinien otrzymać pełną/normalną odprawę mieszkaniową, natomiast ten który bierze świadczenie mieszkaniowe, które też kosztuje budżet państwa, powinien mieć odprawę pomniejszoną. Pierwsze i drugie rozwiązanie kosztuje, formę wybiera żołnierz, a odprawa to zupełnie inna sprawa. Proszę się nad tym zastanowić.

 • Link do komentarza rafal środa, 12 czerwiec 2019 10:35 napisane przez rafal

  Dobrze by było aby ludzie mieli prawo podjęcia decyzji czy chcą odprawę i kończą służbe czy też dowiedzą się za pozno i zostaną oszukani przez system.

 • Link do komentarza Ja sobota, 08 czerwiec 2019 16:22 napisane przez Ja

  do d2 ! a czy jest sprawiedliwe , że jeden żołnierz ma mieszkanie służbowe a inny już nie ? bo zasoby w danym garnizonie są ograniczone . przenoszony z jednego krańca Polski na drugi musiałem zdać mieszkanie służbowe , obecnie nie posiadam takiego , wynajmuję . w czym ty jesteś lepszy ode mnie !? szkoda ci , że posiadając służbowe nie dostajesz kasy ? zwolnij służbowe i wynajmij prywatnie ! może jesteś już po wykupie takowego ?! to wszystko tłumaczy !

 • Link do komentarza leon środa, 05 czerwiec 2019 16:49 napisane przez leon

  Nie mogę odczytac komentarzy!

 • Link do komentarza olo środa, 05 czerwiec 2019 11:49 napisane przez olo

  Dlaczego nie widać komentarzy?

 • Link do komentarza służbista wtorek, 04 czerwiec 2019 20:39 napisane przez służbista

  jest cos na rzeczy

 • Link do komentarza d2 wtorek, 04 czerwiec 2019 20:35 napisane przez d2

  Na wstępie dodam że jestem zołnierzem....do rzeczy - nie rozumiem polityki MON. Czy naprawdę nalezy wyrzucac pieniadze lub płacić za coś dwa razy? Do tej pory nie potrafię zrozumieć dlaczego AMW płaci żołnierzom należność za brak kwatery (kilkaset złotych) po czym ponownie wypłaca tym samym zołnierzom należność (odprawę mieszkaniową) po zakończeniu służby? Rachunek jest prosty, żołnierz otrzymuje pieniądze dwukrotne.
  Prawidłowo powinno to byc realizowane w ten sposób że przy odejściu na emeryturę zołnierz powinien otrzymać odprawę mieszkaniową pomniejszoną o kwote wypłaconego do tej pory ekwiwalentu za brak kwatery. To byłoby sprawiedliwe i pozwoliło zaoszczędzić pieniądze państwu.

 • Link do komentarza ciekawy wtorek, 04 czerwiec 2019 09:46 napisane przez ciekawy

  Dlaczego nie widać tekstu komentarzy?

 • Link do komentarza Cez wtorek, 04 czerwiec 2019 09:42 napisane przez Cez

  Skąd te bzdury o zadowoleniu kadry podoficerskiej po symbolicznie większej podwyżce . Biorąc pod uwagę lata niszczenia korpusu podoficerskiego oraz wcześniejszą likwidację korpusu chorążych , to stwierdzenie autora brzmi jak groteska.

 • Link do komentarza info z palarni poniedziałek, 03 czerwiec 2019 16:28 napisane przez info z palarni

  czy aby napewno nie sa prowadzone prace?

 • Link do komentarza DMM poniedziałek, 03 czerwiec 2019 14:53 napisane przez DMM

  Ciekawe czy autor sprawdził te "pogłoski" tam skąd ewentualne zmiany mogą się pojawić? "Tam" czyli w MON. Tak przy okazji to przygotowywanie zmian z reguły odbywało się najpierw po cichu a jak się ujawniły to szybko

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA