header portal

 

 

 

wtorek, 04 czerwiec 2019 09:19

Narodowe Siły Rezerwowe nie będą (na razie) wygaszane

Napisane przez R.Ch.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kierownictwo resortu obrony narodowej podjęło decyzję o utrzymaniu funkcjonowania Narodowych Sił rezerwowych w jednostkach wojskowych. Oznacza to wstrzymanie zapowiedzianej w ubiegłym roku likwidacji NSR, przynajmniej do czasu wypracowania i zatwierdzenia ostatecznym zmian w tej formacji. 

Pismo SG WP do wszystkich jednostek wojskowych

Jak dowiaduje się nieoficjalnie portal-mundurowy.pl, żołnierze NSR będą mogli przedłużyć kontrakt na okres nie dłuższy niż dwa lata. Takie zalecenia skierował Zarząd Organizacyjny Uzupełnień P-1 Sztabu Generalnego do wszystkich jednostek wojskowych. W piśmie zaleca się także traktować priorytetowo wnioski żołnierzy NSR o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej.

Jednocześnie poinformowano, że w Sztabie Generalnym WP trwają prace ws. zmian funkcjonowania NSR. Należy domniemywać, że prace potrwają nie dłużej niż dwa lata, czyli do zakończenia kolejnego kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach NSR

O likwidacji NSR mówi się głośno od dwóch lat, to znaczy od tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, bowiem zadania jednej i drugiej formacji są zbieżne. Dla przeciętnego ochotnika, różnica sprowadzała się do tego, że wyszkolenie szeregowego na potrzeby NSR w ramach służby przygotowawczej trwa 4 miesiące, a żołnierza WOT - jedynie szesnaście dni. Ponadto znacznie krótsza jest droga żołnierza NSR do zawodowej służby wojskowej. Pojawiają się jednak wątpliwości o jakość szkolenia, które w przypadku kandydata do WOT trwa siedmiokrotnie krócej, ale nadrabiane jest weekendowymi ćwiczeniami. W przypadku żołnierzy WOT, ćwiczenia w jednostkach wojskowych odbywają się rzadziej.

Różnice między NSR a WOT

Zadania niby te same ale oferta skierowana do innych osób. NSR był kierowany dla żołnierzy rezerwy czyli przeszkolonych po zasadniczej służbie wojskowej lub po 4 miesięcznej służbie przygotowawczej i to o nich głównie chodziło żeby poprzez dalsze szkolenie nabyli i utrwalili specjalność wojskową na kilkuletnich kontraktach. Żołnierz rezerwy w NSR odbywał ochotniczo ćwiczenia wojskowe do 30 dni w roku. Miało być 20 tysięcy a maksymalnie w najlepszym okresie było ich 12 tysięcy. Dlaczego? Bo był to „swoisty worek”, z którego można było czerpać kandydatów do służby zawodowej kandydata już wstępnie sprawdzonego chociażby na ćwiczeniach w jednostce wojskowej.

WOT jest skierowane głównie do osób bez przeszkolenia wojskowego gdzie po szesnastu dniach składają przysięgę wojskową a dalszy etap prowadzony jest poprzez szkolenia weekendowe przez 2 dni w miesiącu tak aby osiągnąć po 3 latach 124 dni szkolenia. Tak długi okres można by nazwać swoistą „pełzającą unitarką” po której można mówić o jakimś żołnierzu rezerwy. Dlaczego WOT puchnie? Bo w ustawie zapisano żołnierzem WOT może zostać żołnierzem zawodowym dopiero po przejściu całego cyklu szkoleniowego, czyli po 3 latach służby w WOT. Oczywiście do WOT mogą wstępować żołnierze rezerwy którzy rozpoczynają szkolenie tak zwanym szkoleniem wyrównawczym 8 dniowy i dopiero po nim spotykają się razem z „16” na szkoleniach weekendowych.

Szef MON  Mariusz  Błaszczak ogłosił podczas wizyty w Gliwicach 15 maja 2019 roku: „mamy już 20 tysięcy żołnierzy WOT”. Według danych służb prasowych WOT od rozpoczęcia budowy nowej formacji wnioski o służbę w niej złożyło dotąd ponad 37 tys. osób (pewną część wniosków od tego czasu wycofano). Ok. 17 tys. zgłaszających się osób wcielono już do WOT. Pozostałe ok. 3 tys. osób ze składu tej formacji to żołnierze zawodowi. Okazuje się, że do tej pory z różnych powodów zwolniło się z WOT już 17 tysięcy osób.

NSR skurczyły się do ponad 4 tysięcy żołnierzy

Narodowe Siły Rezerwowe powstały w 2010 r. po uzawodowieniu polskiej armii. Miały docelowo liczyć 20 tysięcy żołnierzy, ale nigdy nie zbliżono się do tej granicy. Na koniec 2017 r. NSR liczyły ponad 9,4 tys. rezerwistów a po roku skurczyły się do 4,1 tys. W tym czasie w jednostkach wojskowych na przydziałach kryzysowych znajdowało się 1934 żołnierzy rezerwy, a na wykazach dodatkowych przy WSzW 2172 żołnierzy rezerwy.

Te liczby podał oficjalnie wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację poselską Aldony Młyńczak (nr 29150) sprzed trzech miesięcy. Pytania dotyczyły przyszłości NSR. Jak stwierdziła posłanka z PO – pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja o stopniowym wygaszaniu NSR, bowiem zakres ich zadań pokrywa się z zadaniami przydzielonymi Wojskom Obrony Terytorialnej (WOT). Ta ostatnia formacja bardzo szybko się rozwija, choć ostatnio mówi się, że tempo tworzenia nowych brygad WOT nieco osłabło.

Brakuje przeszkolonych rezerwistów

Wiceminister Skurkiewicz przyznał, że w resorcie obrony była prowadzona weryfikacja dotychczasowych zasad funkcjonowania NSR. Uwzględniono rekomendacje Strategicznego Przeglądu Obronnego z 2016 i wdrożono decyzję nr Z-16 szefa MON z 19 września 2017 r., która wskazała na konieczność stopniowej likwidacji NSR, wykorzystując ich obecne zasoby na potrzeby służby zawodowej, terytorialnej służby wojskowej oraz gromadzenia rezerw mobilizacyjnych.

W tym kontekście, zwłaszcza wobec braku rezerw mobilizacyjnych, wydaje się że zbyt pochopnie podjęto decyzję o likwidacji NSR.  Za szybko pozbyto się żołnierzy NSR, poprzez rozwiązywanie  i nie podpisywanie kontraktów, przez co utracono z nimi kontakt. Przez 3 lata zaniechano wszelkich działań tak, aby NSR sam się wygasił. W NSR zostały niedobitki. Zmiana decyzji nic nie zmieni, bo jest już za późno, a priorytetem jest WOT.

Brakuje przeszkolonych  rezerw na potrzeby mobilizacji, którzy mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe. Receptą miało być podwyższenie wielu, ale nieco przesadzono. Zamiast 50 lat, szeregowi mogą być wzywani do jednostek wojskowych  do ukończenia 60 lat, zaś oficerowie i podoficerowie - nawet do 63 lat.  Po sześcdziesiątce, rezerwista nie zastanie w jednostce żołnierzy zawodowych, bo pragmatyka na to nie pozwala, chyba że  jest się generałem wielogwiazdkowym.  R.Ch. 

Zdjęcie: Jarosław Radawiec ( 11 mpa)

Czytany 2189 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 04 czerwiec 2019 20:19

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA