header portal

 

 

 

środa, 05 czerwiec 2019 16:17

Inauguracja Centrum Szkolenia WOT w Toruniu

Napisane przez MP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę, 1 czerwca zakończył się pierwszy kurs dla kandydatów na instruktorów w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szkolenie było jednocześnie inauguracją działalności Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.

Utrzymanie wysokich standardów szkoleniowych jest jednym z priorytetów Wojsk Obrony Terytorialnej, temu celowi podporządkowane jest szereg działań. W Mobilnych Zespołach Szkoleniowych wykorzystywany jest potencjał byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych i weteranów. - Dużą wagę przywiązuje się do atrakcyjności szkolenia, m.in. poprzez jego prowadzenie poza rejonami poligonów w terenie, z którego wywodzą się żołnierze OT. Jednak kluczem do sukcesu szkoleniowego są instruktorzy – osoby odpowiedzialne za transfer teorii i praktyki do żołnierzy WOT - informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik WOT.

Poziomy instruktorów WOT

W Wojskach Obrony Terytorialnej obowiązuje trzypoziomowy system instruktorski. Instruktorem może zostać żołnierz lub pracownik resortu obrony narodowej, który potwierdzi swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wymaganym dla instruktora I, II lub III poziomu.
Instruktor poziomu I - „BRĄZOWY”: może szkolić na punktach nauczania po zweryfikowaniu przygotowania, pod nadzorem instruktora wyższego poziomu. Osoba ta jest przeszkolona w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć realizowanych w ramach szkolenia podstawowego, wyrównawczego i indywidualnego.
Instruktor poziomu II - „SREBRNY”: może szkolić samodzielnie i być mentorem dla instruktora poziomu I. Osoba ta ma uprawnienia poziomu I, ale dodatkowo jest przeszkolony w zakresie prowadzenia zajęć realizowanych w ramach szkolenia specjalistycznego i zgrywającego.
Instruktor poziomu III - „ZŁOTY”: wyselekcjonowany spośród instruktorów II poziomu i przeszkolony w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć z kandydatami na instruktorów I i II poziomu.

Kurs rozpoczeło 23 żołnierzy - ukończyło 19 z certyfikatem

Zakończony w sobotę kurs rozpoczął się 25 maja, wzięło w nim udział 23 żołnierzy WOT, w tym 4 zawodowych i 19 ochotników (10 z wykształceniem wyższym i 13 średnim). Kursu nie ukończyło dwóch żołnierzy, a dwóch kolejnych nie uzyskało certyfikatu instruktora. Kurs przeznaczony był dla kandydatów na instruktorów poziomu I – BRĄZOWEGO. Szkolenie rozpoczęło się od testu wytrzymałości w formie drużynowego biegu z przeszkodami na odcinku 10 km. W kolejnych dniach uczestnicy kursu przeszli cykl zajęć metodycznych, taktyki oraz strzelań. Kurs zakończył się egzaminem praktycznym.

Centrum utworzono w liopcu 2018 r. 

Idea utworzenia Centrum Szkolenia WOT (CS WOT) pojawiła się po raz pierwszy w koncepcji szkolenia żołnierzy WOT, która powstała w 2016 roku w Biurze ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej. Samo centrum powstało w lipcu 2018 roku. Komendantem placówki jest płk Mariusz Miechowicz. Celem powstania placówki było posiadanie własnej jednostki szkolnictwa przygotowującej żołnierzy w funkcjach dowódczych i specjalistycznych do realizacji zadań w strukturach WOT. Domeną CS WOT jest przygotowanie instruktora, dowódcy i lidera, a przywództwo jest jednym z priorytetów działania placówki. Działalność centrum skupia się na przygotowaniu żołnierzy do realizacji zadań w strukturach brygad OT. W okresie przejściowym, do czasu osiągnięcia pełnej gotowości i powołania szkoły podoficerskiej, centrum będzie prowadziło kursy podoficerskie oraz szkolenie specjalistyczne kandydatów na oficerów.

Cechami różniącymi CS WOT od innych tego typu placówek będzie kształcenie zarówno żołnierzy zawodowych jak i żołnierzy OT, w tym aspekcie ważną rolę będą pełniły mobilne zespoły szkoleniowe, które będą gotowe do prowadzenia wyjazdowych szkoleń tematycznych. Część kursów będzie prowadzona w formie zaocznej, a wszystkie będą dostępne zarówno dla żołnierz zawodowych jak i ochotników. Zasadniczym podmiotem działania CSWOT będą kandydaci na instruktorów i dowódców, a treścią będzie rozwijanie nowoczesnych kompetencji przywódczych.

Wiosną 2020 - pierwsze kursu w Szkole podoficerskiej WOT

- Jednym z wyzwań stojących w najbliższym czasie przed CS WOT będzie przygotowanie zaawansowanego kursu lekkiej piechoty zbliżonego do amerykańskiego kursu „RANGERS”. Kurs ten będzie prowadzony raz w roku. Celem wypracowania rozwiązań m.in. w tym zakresie, już w pierwszej połowie czerwca do CS WOT przyjedzie grupa podoficerów z Gwardii Narodowej USA - poinformował ppłk  Marek Pietrzak.

Centrum będzie realizować funkcje szkoleniowe na potrzeby WOT, innych rodzajów sił zbrojnych, ale też żołnierzy innych państw, nie tylko w obszarze szkolenia lekkiej piechoty i specjalności pochodnych, ale również szkolenia liderów działań przeciw hybrydowych i ruchu oporu. Zapowiedział to minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas zeszłorocznej Europejskiej Inicjatywy Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej (ETC-1).

W ramach CS WOT będzie funkcjonowała Szkoła Podoficerska WOT (SP WOT), której struktura jest obecnie procedowana. Uruchomienie SP WOT jest planowane jesienią br., a pierwsze kursy wiosną 2020 roku. MP

 

Czytany 1745 razy Ostatnio zmieniany środa, 05 czerwiec 2019 17:02

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA