header portal

 

 

 

czwartek, 06 czerwiec 2019 05:44

Zmiany w emeryturach i nadgodzinach ominą wojsko?

Napisane przez Wolin
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do konsultacji trafił przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji projekt zmian w emeryturach dla funkcjonariuszy oraz płatnych nadgodzinach, nie obejmujący jednak żołnierzy zawodowych. Ma być uchwalony w trybie pilnym. Czy kadra zawodowa WP, która rozpoczęła służbę po 1 stycznia 2013 r. ma być wyłączona z uprawnienia do otrzymania emerytury szybciej niż w 55 roku życia oraz nowych zasad rozliczenia nadgodzin obejmujący funkcjonariuszy?

Jest to pokłosie dwóch porozumień, które związkowcy podpisali 8 listopada z szefem MSWiA, 19 tego samego miesiąca z wiceministrem sprawiedliwości (Służba Więzienna) oraz dwa dni później z szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Oprócz podwyżek na ten i przyszły rok ustalono także, że funkcjonariusze, którzy rozpoczęli służbę po 1 stycznia 2013 r. nie będą musieli mieć ukończonych 55 lat, a jedynie 25 lat służby, by nabyć prawa do emerytury mundurowej. Chodzi o zmianę art. 18 b ustawy emerytalnej, która obejmuje funkcjonariuszy służących w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Agencji Wywiadu, Służbie Wywiadu Wojskowego, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, Służbie Celno-Skarbowej oraz Służbie Więziennej.

Nie uwzględnia żołnierzy zawodowych, którzy mają odrębną ustawę emerytalną z 10 grudnia 1993 r. Czy to oznacza, że kadra zawodowa, która rozpoczęła służbę po 1 stycznia 2013 r. może być pominięta? Nie sądzę, chociaż prace nad tymi przepisami mogą nabrać tempa jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi. Skierowany do konsultacji projekt zmian w ustawach emerytalnych funkcjonariuszy oraz ich pragmatykach zakłada bowiem, że wejdą one w życie od 1 lipca br. Jest to mało realne, ale nie niemożliwe, chociaż nowych przepisów nie przyjął jeszcze rząd.

Nie sądzę, by resort obrony narodowej nie wiedział o tym. W tej sprawie dwukrotnie Konwent Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych wysyłał pismo do szefa MON z 27 listopada 2018 r. oraz 12 marca 2019 r. Jest to szczególnie ważne przy planach MON zwiększenia liczebności sił zbrojnych i rozbudowy Wojsk Obrony Terytorialnej. Inaczej wojsko przestanie być atrakcyjnym pracodawcą wobec innych służb mundurowych.

Optymalnym i najszybszym rozwiązaniem byłaby inicjatywa posłów z koalicji rządzącej i przygotowanie w Sejmie projektu zmian w ustawie emerytalnej dla wojska. Wtedy prace legislacyjne mogą być równocześnie prowadzone.

Na razie w omawianym projekcie największe zmiany dotyczą przechodzenia na emeryturę funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej. Zgodnie z porozumieniem z 21 listopada 2018 roku. uprawnienia emerytalne funkcjonariuszy tych służb miały być zrównane z uprawnienia pozostałych służb mundurowych. Obecnie funkcjonariusze Służby Celnej i Celno-Skarbowej, aby przejść na emeryturę muszą spełnić trzy warunki: 15 lat służby, 5 lat służby przy wykonywaniu zadań policyjnych i wiek 55 lat. Ta ostatnia przesłanka zostaje zlikwidowana.

Dla tych funkcjonariuszy zmieni się jeszcze sposób wyliczenia emerytury. Podstawę wymiaru będzie stanowiło średnie uposażenie lub należne funkcjonariuszowi przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez funkcjonariusza. Nie uwzględnia się przy tym obniżenia uposażenia, gdy funkcjonariusz będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim oraz urlopie rodzicielskim.

Nowe propozycje przewidują także rekompensatę pieniężną w zamian za czas służby przekraczający 40 godzin. W obecnym stanie prawnym, jedynie strażacy mają płacone nadgodziny. W Policji i Straży Granicznej, płaci się za ponadnormatywny czas jedynie przy przejściu na emeryturę, natomiast w Służbie Ochrony Państwa oddaje się nadgodziny tylko w „naturze”.

Nowe przepisy przewidują, że w zamian za czas służby przekraczający 40 godzin funkcjonariuszowi przysługiwać będzie w okresie rozliczeniowym czas wolny od służby w tym samym wymiarze albo po zakończeniu trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego rekompensata pieniężna, o ile w terminie 10 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego nie wystąpi z wnioskiem o udzielenie czasu wolnego od służby w tym samym wymiarze. Rekompensata pieniężna ma wynieść 1/172 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz ze stałymi dodatkami.

W okresie przejściowym, czyli przed dniem wejścia ustawy w życie funkcjonariusz będzie mógł tylko odebrać wolne za nadgodziny - nie będzie mógł ubiegać się o dodatkowe wynagrodzenie.

Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Wskazują na to związkowcy z NSZZ Policjantów, którzy do tej pory wypracowali ponad 4,3 miliona nadgodzin, za które nikt dotychczas nie płacił, z wyjątkiem sytuacji odejścia na emeryturę. MSWiA nie dostrzega również dyskryminacji osób, które otrzymują dzisiaj dodatek funkcyjny i nie mają prawa do płatnych nadgodzin.

W resorcie obrony narodowej żołnierzom nie płaci się za nadgodziny. Rozliczenie czasu służby następuje w czteromiesięcznym okresie, z możliwością przedłużenia do maksymalnie ośmiu miesięcy. Jak wynika w interpelacji poselskich, kierownictwo MON zmian nie przewiduje, ale poglądy często się zmieniają, zwłaszcza przed wyborami.
Wolin

Czytany 7542 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 czerwiec 2019 05:51

9 komentarzy

 • Link do komentarza ajwej środa, 12 czerwiec 2019 19:44 napisane przez ajwej

  No to bojówka nie ogarnęłaby pieniędzy ;- ) Nadgodziny wykorzystuje się nawet sprzed 2 lat, bo czasu nie ma, a gdyby je skasowali, to nie mieliby kim robić.. w sumie to zależy od jednostki.. coraz więcej na gębę sie robi, niedawno próbowano to wszystko prostować i jakiś tam efekt jest.. między innymi taki, że próbują płacic te 30zł za wszystko co się da, spcejalnie sztucznie przedłużane zajęcia, byleby nadgodzin nie wpisywać. Szkoda, bo lepiej iść na wolne niz skasować 30zł ;- )

 • Link do komentarza Kecaj wtorek, 11 czerwiec 2019 17:22 napisane przez Kecaj

  Niższe podwyżki w MON, chore zasady ich wyliczenia (tylko chorążowie i of. młodsi lekko poniżej średniej a reszta razem z szeregowymi ponad 100PLN poniżej), ochłap za służbę (drobny % z minimalnej pensji), dodatki dla zamydlenia oczu taki jest rzeczywisty obraz (jedynym pozostałym rodzynkiem są odprawy i dodatki mieszkaniowe) - traktowanie niewiele lepsze od traktowania nauczycieli.

 • Link do komentarza służbista niedziela, 09 czerwiec 2019 11:02 napisane przez służbista

  po wyborach nas wydy maja z emerytura i odprawa mieszkaniowa pewne info

 • Link do komentarza służbista niedziela, 09 czerwiec 2019 11:02 napisane przez służbista

  po wyborach nas wydy maja z emerytura i odprawa mieszkaniowa pewne info

 • Link do komentarza oficer sobota, 08 czerwiec 2019 02:28 napisane przez oficer

  j....c mswia

 • Link do komentarza fiat3 czwartek, 06 czerwiec 2019 18:29 napisane przez fiat3

  Jak zwykle żołnierzy mają w czarnej d........ bo nie mają związków i nie mogą strajkować.

 • Link do komentarza plas czwartek, 06 czerwiec 2019 16:01 napisane przez plas

  A co w sytuacji, kiedy nie wykorzystam nadgodzin w terminie 8 miesięcy? Przepadają?

 • Link do komentarza aaa czwartek, 06 czerwiec 2019 14:36 napisane przez aaa

  Jesteście pewni tego. Sprawdźcie nad caym pracuje BBN na zlecenie prezydenta

 • Link do komentarza mundurowy czwartek, 06 czerwiec 2019 12:04 napisane przez mundurowy

  Standard. Jak podnosili wiek emerytalny czy potrącenia za L 4 - nad czym pracowało MSW to wielki lament związków że ŻOŁNIERZE TEŻ. Jak wynegocjowali lepsze warunki to już nie krzyczą ŻOŁNIERZE TEŻ tylko - to sprawa MONu.

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA