header portal

 

 

 

wtorek, 11 czerwiec 2019 06:09

Ćwierćwiecze 10. Wrocławskiego Pułku Dowodzenia

Napisane przez DGW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

10 Wrocławski Pułk Dowodzenia sformowano w czerwcu 1994r. Przejął on i kultywuje tradycje takich jednostek łączności jak: 10 Batalionu Telegraficznego, 10 Samodzielnego Batalionu Łączności, 10 Szkolnego Pułku Telefoniczno-Telegraficznego oraz 10 Pułku Łączności. Miejscem stacjonowania jest Wrocław, miasto o niepowtarzalnej urodzie, z którym pułk związany jest do dzisiaj. 

W ramach obchodów 25-lecia sformowania 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia nadano nazwę „Rondo Żołnierzy Łącznościowców” dla skrzyżowania, prowadzącego do jednostk u zbiegu ulic Średzkiej, Malczyckiej i al. Prezydenta Kaczorowskiego. Odsłonięto także figurkę „Krasnala Łącznościowca”, który dołączył do grona blisko 300 skrzatów znajdujących się na terenie Wrocławia.

W uroczystym apelu z okazji święta Pułku wziął udział gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa wraz z kadrą DGW oraz dowódcami jednostek podległych. Obecni byli także żołnierze i pracownicy ron świętującej jednostki. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również wojewoda dolnośląski, prezydent Wrocławia, a także przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich z regionu. Zaproszenie przyjęli również byli dowódcy stołecznego garnizonu oraz wrocławskiego pułku, kombatanci i duchowni.

Gen. bryg. Robert Głąb wspólnie z płk Dariuszem Dejneką wręczyli wyróżnienia żołnierzom prezentującym ponadprzeciętną postawę w służbie dla świętującej jednostki.

Nie możemy zapomnieć o tych wszystkich, którzy kształtowali i dbali o jak najlepszy wizerunek 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia. Musimy także pamiętać o pokoleniach żołnierzy z jednostek na bazie, których Pułk został sformowany – zaakcentował w swoim wystąpieniu gen. bryg. Robert Głąb. Żołnierze i pracownicy świętującej jednostki przyzwyczaili mnie do tego, że zadania przez nich realizowane, są zawsze na najwyższym poziomie – mówił dowódca stołecznego garnizonu zwracając się do zebranych na uroczystym apelu. Konkludując gen. bryg. Głąb podziękował i pogratulował wyróżnionym, wszystkim tym dzięki, którym Pułk ma tak dobre opinie w środowisku wojskowym. Złożył życzenia z okazji jubileuszu jednostki a wszystkim obecnym życzył zdrowia i pomyślności nie tylko w służbie, ale także w życiu osobistym.

Na dwa kolejne dni, Pułk zaprosił do świętowania wszystkich wrocławian. To głównie z myślą o nich zorganizowany został festyn z atrakcjami m.in. pokazami sprzętu, zawodami sportowymi i poczęstunkiem. W niedzielę natomiast zaplanowano mszę świętą w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w intencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej 10pdow.

                                   ***

Za swoje dokonania pułk był wielokrotnie wyróżniany, m.in. przez Ministra Obrony Narodowej nadaniem tytułu honorowego “Znaku Honorowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” za szczególne osiągnięcia w wykonywaniu zadań służbowych w 2003r. i czterokrotnie medalem “Za osiągnięcia w służbie wojskowej”. 2 maja 2009 roku pułk został wyróżniony nadaniem przez prezydenta państwa „Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. 15 sierpnia 2010 roku, z okazji Święta Wojska Polskiego, Minister Obrony Narodowej wyróżnił 10 Wrocławski pułk dowodzenia wpisaniem zasług i osiągnięć do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”.

Pierwszego czerwca 2001r. Pułk został przekazany w podporządkowanie dowódcy Garnizonu Warszawa. Tego symbolicznego aktu dokonał dowódca Śląskiego Okręgu Wojskowego.

źródło: DGW

więcej zdjęć >>>

 

 

Czytany 246 razy

Skomentuj

 

rekrutacja i kandydacikategoria

      

      

Powitanie

 

      

      

      

WYSZUKIWARKA

PRZEGLĄD MEDIÓW

   

SONDA