... ...

1 Warszawska  Brygada Pancerna w Wesołej  informuje na platformie X, że uroczyste pożegnanie śp. szer. Mateusza Sitka odbędzie się w środę 12 czerwca 2024 r. o godz. 11:00 w Kościele pw. Świętej Anny w m. Nowy Lubiel.

Świętej pamięci szer. Mateusz Sitek, zgodnie z decyzją wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, został pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego oraz odznaczony „Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.”

Do incydentu doszło we wtorek, 28 maja, ok. godz. 4.30 na polsko-białoruskiej granicy w okolicach Dubicz Cerkiewnych (woj. podlaskie). Żołnierz z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej został pchnięty nożem przez migranta znajdującego się po drugiej stronie zapory. Został ranny w okolicach klatki piersiowej.

Początkowo  był leczony w szpitalu w Hajnówce, a w ostatnich  dniach został  przewieziony do Wojskowego Instytutu  Medycznego. Zmarł w czwartek w godzinach popołudniowych w WIM, otoczony wsparciem rodziny i żołnierzy — podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy w oświadczeniu poinformował, że w trakcie opieki nad "rannym żołnierzem wszystkie zamierzone i wykonane procedury medyczne zostały przeprowadzone bez najmniejszego uchybienia co do ich jakości i terminowości. 
 
Jednocześnie WIM apeluje do opinii publicznej o powściągliwość i rozsądek w formułowaniu nieetycznych i sprzecznych z faktami stwierdzeń. Pojawiające się w przestrzeni publicznej insynuacje i pomówienia są nieuprawnione, krzywdzące i godzące w honor żołnierzy, jak również w profesjonalizm i zaangażowanie pracowników oraz dobre imię Instytutu.

zdjęcie:1WBP/X