... ...

W piątek, 1 marca, Sztab Generalny Wojska Polskiego (SG WP) poinformował w mediach społecznościowych, że operator Jednostki Wojskowej Komandosów, pies bojowy ETO (nr ewidencyjny 3491) został pierwszym podoficerem Wojska Polskiego w stopniu plutonowego. 

Na uroczystej zbiórce w Camp BART w Iraku dowódca polskiego kontyngentu odczytał akt mianowania K9,   podpisany przez dowódcę JWK płka. Marcina Suszkoi, i  przypiął pagon ze stopniem do kamizelki bojowej plutonowego.

Na co dzień pies pełni służbę w JW Komandosów w Lublińcu, a w PKW Irak od grudnia 2023 roku. Jest wyszkolony w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia.

Na co dzień pies pełni służbę w JWK, a w PKW Irak od grudnia 2023 roku. Jest wyszkolony w trzech specjalnościach: do poszukiwania materiałów wybuchowych, gryzienia i tropienia. Jego przewodnikiem (przełożonym) jest „Domel”, podoficer z JWK. Łączy ich specjalna więź. 

Owczarek jest niezwykle hardy i pracowity. Im trudniejsze zadanie, tym lepiej. Największą karą dla niego jest bezczynność – mówi „Domel”. Na podstawie opracowanego przez siebie programu szkolenia przewodników i psów, razem z ETO każdego dnia prowadzą zajęcia dla Irakijczyków. Ry

W połowie grudnia 2023 r. SG WP poinformował, że odpowiedni rozkaz dotyczący stopni wojskowych dla psów bojowych wszedł w życie. Ustanowiono 6-stopniową gradację: szeregowego, starszego szeregowego, kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta. Każdy K9 uzyska nominację dopiero po ukończeniu kursu podstawowego i zdaniu specjalnego egzaminu oraz uzyskaniu odpowiedniego atestu w Wojskowym Ośrodku Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.

zdjęcie SGWP/X