... ...

To już ostatni dzwonek, by złożyć wniosek i jeszcze w tym roku wstąpić w szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 18 listopada ruszy ostatnie w 2023 r. szkolenie podstawowe, a tydzień później szkolenie wyrównawcze dla byłych żołnierzy.  

Dlaczego warto?  

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to doskonała szansa na to, by połączyć życie prywatne i zawodowe ze służbą ojczyźnie. Dzięki terytorialności pełnionej służby żołnierze nie muszą zostawiać najbliższych, rezygnować z pracy i ruszać w "kamasze" na drugi koniec Polski.  

Bogaty program szkolenia, wykwalifikowani instruktorzy, interesujące zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu oraz możliwość pokonania swoich słabości - to tylko niektóre z zalet służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Dodatkowo żołnierz zyskuje przeszkolenie niezbędne w sytuacjach kryzysowych – od obsługi broni, przez przetrwanie w warunkach polowych po pierwszą pomoc przedmedyczną. To zdolności przydatne również poza służbą. To wszystko w połączeniu z uposażeniem, które trafia na konto żołnierza sprawia, że warto podjąć wyzwanie i wstąpić w szeregi 6MBOT. 

- Terytorialna Służba Wojskowa to często doskonała okazja do spełnienia dziecięcych marzeń o mundurze. Wielu żołnierzom służba daje możliwości rozwoju, udziału w specjalistycznych szkoleniach, kursach podoficerskich i oficerskich - mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Witold Bubak i wyjaśnia: - Wielu naszych terytorialsów wypełnia swój obowiązek udziału w szkoleniach rotacyjnych, czyli pełnieniu służby dwa dni w miesiącu. Są też żołnierze powoływani kilka razy w miesiącu, a niektórzy realizują swoje obowiązki służbowe w dużo większym wymiarze czasu. Możliwości jest wiele – wystarczy chcieć.  

Szesnastka i Ósemka - co to takiego?  

Szkolenie podstawowe, zwane potocznie "Szesnastką" trwa 16 dni. To czas, w którym kandydaci nabywają praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, poznają zasady zachowania na polu walki oraz poznają podstawy regulaminu wojskowego i musztry. Ważnymi elementami są również pomoc przedmedyczna czy topografia. Szkolenie kończy się obszernym egzaminem wiedzy teoretycznej i praktycznej, tzw. pętlą taktyczną oraz uroczystą przysięgą wojskową.   

Na szkolenie wyrównawcze, czyli tzw. "Ósemkę" zaproszeni są rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą. W ramach trwającego osiem dni szkolenia wyrównawczego odświeżają, doskonalą i utrwalają nabytą dotychczas wiedzę.  

Co? Gdzie? Kiedy?  

Wnioski o powołanie do służby składać można w osobiście w Wojskowych Centrach Rekrutacji, a także online poprzez przez platformę ePUAP i poprzez stronę internetową: www.terytorialsi.wp.mil.pl/chce-wstapic  

Każdy kandydat może również skontaktować się bezpośrednio z rekruterem, który udzieli niezbędnych informacji i odpowie na pytania związane ze służbą. Rekrutera odpowiedniego dla swojego powiatu znaleźć można na stronie:  https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl 

Szkolenia w ramach szóstego, a zarazem ostatniego w tym roku naboru w szeregi 6MBOT ruszą: 18 listopada - "Szesnastka" i 25 listopada - "Ósemka". Zakończy je uroczysta przysięga wojskowa zaplanowana na 3 grudnia.  

kpt. Dominik PIJARSKI