... ...
Trzyosobowa delegacja Centrum Szkolenia WOT, na czele z komendantem płk dr Przemysławem Żukowskim  odbyła wizytę w  Vällinge w Szwecji. Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy szkoleniowej pomiędzy Hemvärnets Stridsskola, a Centrum Szkolenia WOT. 
 
„Celem głównym nawiązania kolejnej międzynarodowej współpracy jest wspólna wymiana doświadczeń pomiędzy polskimi, a szwedzkimi żołnierzami obrony terytorialnej. To właśnie dzięki takim spotkaniom mamy możliwość ustalić szczegóły dotyczące przyszłych kierunków szkoleń, na których nasi żołnierze będą mogli zdobywać nową wiedze i kwalifikacje.” – powiedział płk dr Przemysław Żukowski komendant Centrum Szkolenia WOT.
 
W czasie trzydniowej wizyty delegacja CSWOT odbyła szereg spotkań z kadrą dowódczą szkoły Hemvärnets, których celem była wymiana doświadczeń szkoleniowych, a także ustalenie przyszłych wspólnych kursów organizowanych zarówno dla polskich jak i szwedzkich żołnierzy. Polska delegacja miała także okazję zapoznać się także z uzbrojeniem i wyposażeniem z jakiego korzystają żołnierze Swedish National Home Guard. 
 
Szkoła Hemvärnets jest to poniekąd szkoleniowy odpowiednik polskiego Centrum Szkolenia WOT . Jej głównym zadaniem jest przygotowanie przyszłych kadr dowódczych w zakresie prowadzenia walki oraz przywództwa. Ponadto szkoła jest odpowiedzialna za rozwój i wprowadzenie  sprzętu wojskowego, przygotowanie nowych metod szkolenia, kontrolę jakości rekrutacji i wszelkie szkolenia skierowane do żołnierzy Szwedzkiej Gwardii Narodowej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych.
 
Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys. osób.
 
por. Krzysztof Wójcik