... ...

Aż 16 kierunków jednolitych studiów magisterskich pośród ponad 30 kierunków wojskowych i cywilnych, w tym certyfikowane „doskonałe kierunki” – swoją unikatową ofertę edukacyjną zaprezentowała Wojskowa Akademia Techniczna podczas Dnia Otwartego. Kandydaci uzupełniali informacje w rozmowach ze studentami i kadrą, zwiedzali laboratoria, uczestniczyli w pokazach popularnonaukowych i oglądali sprzęt wojskowy, m.in. przeciwlotniczy zestaw rakietowy, armatohaubicę czy czołgi Abrams i Leopard.

Największa politechnika wojskowa w kraju gościła 23 marca 2024 r. tegorocznych abiturientów i uczniów szkół średnich zainteresowanych studiami w WAT. W Dniu Otwartym wzięli udział także pasjonaci nauki, wojskowości oraz obronności kraju.

Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.  Wyraził  nadzieję, że  że oferta WAT będzie  interesująca: osiem wydziałów akademickich, kilkadziesiąt kierunków.  

Ofertę edukacyjną zaprezentował prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Kazimierz Worwa, prof. WAT : -  Oferta dla kandydatów na oficerów obejmuje 13 kierunków jednolitych studiów magisterskich. Oficerowie są zobowiązani do tego, żeby po studiach pełnić służbę w charakterze żołnierza zawodowego. Absolwent studiów cywilnych kończy studia bez zobowiązań wobec MON. Posiadamy też trzy kierunki cywilnych jednolitych studiów magisterskich – w tym roku nowością jest kierunek budownictwo i inżynieria cyfrowa, a od roku prowadzimy geoinformatykę oraz technologie przełomowe. Wśród ponad 30 kierunków studiów pierwszego stopnia (inżynierskich lub licencjackich) dwa kierunki prowadzone są w języku angielskim. Na studiach drugiego stopnia kierunków anglojęzycznych jest osiem” – wyliczał prof. Worwa.

Rekrutacja na studia wojskowe w Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęła się 1 marca 2024 r. Na kandydatów na żołnierzy zawodowych czeka 1068 miejsc na 13 kierunkach. Studia wojskowe są pięcioletnimi politechnicznymi studiami magisterskimi. Każdy absolwent tych studiów ma gwarancję pracy w Siłach Zbrojnych RP jako wysokiej klasy specjalista. Przyjęty kandydat zostaje żołnierzem czynnej służby wojskowej – na pierwszym roku jest to dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a od drugiego roku zawodowa służba wojskowa. Wiąże się z tym otrzymywanie comiesięcznego uposażenia. Na pierwszym roku studiów wynosi ono od 6 tysięcy zł i wzrasta w kolejnych latach nauki. Podchorążowie mają zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie.

Kandydaci na studia cywilne mogą rozpocząć proces rekrutacji od 1 kwietnia. Bogatą ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji w WAT na rok akademicki 2024/2025 przedstawił kierownik Sekcji ds. rekrutacji mgr inż. Sławomir Szczepański.

Kandydaci na oficerów mają do wyboru, m.in. budownictwo, chemię, elektronikę i telekomunikację, informatykę, inżynierię bezpieczeństwa, logistykę, lotnictwo i kosmonautykę oraz mechanikę i budowę maszyn. Rekrutacja na studia wojskowe obejmuje kilka etapów, a każdy kandydat musi spełnić następujące warunki: posiadać zdaną maturę, ukończone 18 lat do dnia powołania do służby kandydackiej, polskie obywatelstwo, odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, niekaralność oraz język angielski zdany na maturze lub na teście zorganizowanym przez WAT.

Kandydatom na studia cywilne Wojskowa Akademia Techniczna oferuje m.in. kierunki: bezpieczeństwo narodowe, biogospodarka, energetyka, inżynieria geoprzestrzenna, inżynieria systemów bezzałogowych, lotnictwo i kosmonautyka, mechatronika, zarządzanie, czy też nowo utworzony kierunek budownictwo i inżynieria cyfrowa. Cztery kierunki studiów w WAT posiadają certyfikaty doskonałości przyznawane przez Polską Komisję Akredytacyjną – są to: informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, inżynieria bezpieczeństwa oraz inżynieria materiałowa. Pełna oferta kierunków studiów wojskowych i cywilnych oraz zasady rekrutacji znajdują się na stronie WAT.

Dużą atrakcją dla fanów militariów był przygotowany na placu apelowym pokaz sprzętu wojskowego, który można było nie tylko zobaczyć z bliska, ale i porozmawiać z jego załogą. Na miłośników wojskowej kuchni czekała tradycyjna grochówka.

           ***

Pełna oferta kształcenia WAT oraz proces rekrutacji na studia wojskowe i cywilne znajdują się na stronie WAT w zakładce REKRUTACJA. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi tegorocznej rekrutacji na studia i kontaktu z Sekcją ds. Rekrutacji WAT e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956.

Karolina Duszczyk

fot. Alicja Szulc, Mariusz Maciejewski