... ...

W dniach od 26. maja do 6. czerwca Centrum Szkolenia WOT we współpracy z Instruktorami Gwardii Narodowej realizuje szkolenie snajperów. W ramach zajęć uczestnicy kursu m.in. doskonalą umiejętności z zakresu technik kamuflażu i maskowania, a także unikania wykrycia przez drony.

12-dniowy kurs snajperów rozpoczął cykl tegorocznych szkoleń realizowanych we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois. W czasie zajęć żołnierze doskonalili umiejętności z zakresu realizacji działań taktycznych, maskowania i kamuflaży czy też strzelania precyzyjnego zarówno w dzień jak i w nocy. Nowością w czasie realizowanego szkolenia były zajęcia z zakresu wykorzystania i unikania dronów wyposażonych m.in. w system termowizji.        

CSWOT już od 2020 roku realizuje szkolenia instruktorów strzelców wyborowych i snajperów na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej. Kursy te realizowane są kilku poziomowo, a nabywana na poszczególnych etapach szkoleń wiedza instruktorska pozwala na jej przekazywanie w czasie zajęć realizowanych w macierzystych brygadach. Dotychczas w szkoleniach takich udział wzięło ponad pół tysiąca żołnierzy.

Przykładem takich działań może być realizowany pod koniec maja zaawansowany kurs snajperów WOT, w ramach którego żołnierze doskonalili swoje umiejętności z zakresu prowadzenia ognia precyzyjnego m.in. w terenie zurbanizowanym, maskowania, oraz realizowania zadań taktycznych w różnych warunkach terenowych.

Jaka jest różnica pomiędzy snajperem, a strzelcem wyborowym?

Snajper działa w parze z obserwatorem. Przenika na terytorium przeciwnika, nierzadko jeszcze przed regularnymi oddziałami, natomiast strzelcy wyborowi są oczami i uszami każdej sekcji lekkiej piechoty. Ich zadania polegają m.in. na wspieraniu działających w polu kolegów,  czy też eliminowaniu wskazanych z dużej odległości celów.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się, która prowadzi ponad 40 różnorodnych kursów i szkoleń dowódczych, instruktorskich i specjalistycznych. Dzięki dogodnemu usytuowaniu CSWOT w pobliżu toruńskiego poligonu swoje szkolenia przechodzą tu m.in. operatorzy wyrzutni ppk JAVELIN, systemu amunicji krążącej WARMATE czy też strzelcy wyborowi i snajperzy. Tylko w 2023 roku w zajęciach organizowanych przez Centrum Szkolenia WOT udział wzięło ponad 2,5 tys. osób.

por. Krzysztof Wójcik