... ...

11 lutego w Głowaczowie doszło do poważnego zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jeden z nich w wyniku uderzenia przewrócił się na bok i został przygnieciony przez drzewo. W pojazdach uwięzieni zostali ranni pasażerowie. Świadkami zdarzenia byli żołnierze Kompanii Dowodzenia 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy natychmiast wezwali Straż Pożarną. Scenariusz takiego zdarzenia przyniosło życie, a żołnierze i strażacy przećwiczyli współdziałanie podczas wspólnego szkolenia. 

Zajęcia odbyły się w ramach szkolenia rotacyjnego żołnierzy Kompanii Dowodzenia 6MBOT, a ich celem było utrwalenie i doskonalenie zasad współdziałania z ogniwami pozamilitarnymi w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Szkolenie stało się okazją do współpracy i wzajemnego przekazywania wiedzy między żołnierzami a strażakami z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Głowaczów.  

W programie zajęć przygotowanych przez strażaków znalazło się prowadzenie akcji ratowniczych, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych, a także ewakuowania ich do miejsc bezpiecznych. Z kolei żołnierze przekazali strażakom wiedzę dotyczącą budowy i obsługi broni, sprzętu będącego na wyposażeniu Kompanii Dowodzenia czy medycyny pola walki. W ramach szkolenia przygotowany został również pokaz walki wręcz, podczas którego strażacy mogli poznać podstawowe chwyty brazylijskiego jiu jitsu. Pokaz przeprowadził pełniący służbę w kdow mistrz Polski w BJJ.  

- Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie ćwiczeń z przedstawicielami Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej mogą być wykorzystane przez żołnierzy w przypadku skierowania ich do działań np. przy zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. Najlepiej byłoby, gdyby takie sytuacje nigdy nie miały miejsca, jednak my musimy się szkolić i poszerzać swoją wiedzę i umiejętności, tak aby w przypadku realnego kryzysu być gotowym do niesienia pomocy lokalnej społeczności - mówi kpt. Damian Lenart - dowódca kompanii dowodzenia.  

Szkolenie - dzięki gościnności burmistrza Głowaczowa Huberta Czubaja - odbyło się na terenie stadionu sportowego w Głowaczowie i obok żołnierzy wzięli w nim udział strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kozienicach i JRG Kozienice oraz z ochotniczych jednostek w Brzózie, Głowaczowie i Miejskiej Dąbrowie.  

Osoby, które są zainteresowane służbą w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT mogą składać wnioski w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub poprzez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 6 MBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800-696-077.

kpt. Dominik PIJARSKI