... ...
Rzeczpospolita Polska oficjalnie staje się członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego! To wydarzenie sprzed 25 lat diametralnie zmieniło militarno – polityczne położenie naszego kraju, więc jest celebrowane  w szczególny sposób. 
 
Zanim jednak do tego doszło to żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej jako jedni z pierwszych razem z armiami zachodnimi szkolili się  i uczestniczyli w ćwiczeniach międzynarodowych w drugiej połowie lat 90-tych,  a następnie w misjach zagranicznych. Już wtedy udowodnili zaangażowanie, determinację i profesjonalizm Wojska Polskiego, co stało się kluczem do oficjalnego wstąpienia Polski do NATO. Dzisiaj nie mamy czego się wstydzić na tle sojuszników – dobrze wyszkoleni żołnierze z coraz nowszym uzbrojeniem są powodem do dumy. 
 
25 lat Polski w Sojuszu stało się idealną okazją do podsumowania  tak bogatego doświadczenia. Z tego powodu zorganizowano okolicznościowy koncert w Teatrze Polskim w Szczecinie. Uczestniczyli w nim m. in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, I Wicewojewoda Zachodniopomorski Bartosz Brożyński, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji Szymon Koziatek, Zastępca Szefa Sztabu ds. Zabezpieczenia Wielonarodowego Korpusu Północ – Wschód generał brygady Tomasz Kowalik, a także przedstawiciele służb mundurowych Garnizonu Szczecin. 
 
Koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego rozpoczął się hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej i hymnem NATO. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiła ceremonia wręczenia pamiątkowych medali oraz główna tura koncertu. Był to szeroki oraz urozmaicony repertuar Zespołu Artystycznego, co spotkało się z ogromnym uznaniem licznej publiczności.
 
Gromkie brawa dla solistów oraz muzyków Zespołu Artystycznego zakończyły część oficjalną tego wyjątkowego wydarzenia. 
 
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski 
Zdjęcia: st. chor. Ireneusz Tomaszewski