... ...

Prezydent Andrzej Duda wspólnie z Prezydentem Gitanasem Nausėdą obserwowali w piątek ćwiczenia wojskowe „Brave Griffin”, odbywające się na poligonie w rejonie olickim na Litwie.  

To jest bardzo ważne ćwiczenie. Chcę z całą mocą podkreślić, że stanowi ono dowód na to, że polscy żołnierze są gotowi do tego, by przyjść – w razie potrzeby – swojemu litewskiemu sojusznikowi i sąsiadowi z pomocą – mówił Prezydent Andrzej Duda.

Podziękował biorącym udział w ćwiczeniach na terenie przesmyku suwalskiego żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Uczestniczyła w nich Batalionowa Grupa Bojowa – niemal 200 żołnierzy i 50 pojazdów.

Prezydent ocenił, że manewry „Brave Griffin” to w pewnym sensie kontynuacja ćwiczenia Dragon24.  Wspomniał, że od 2021 roku obserwujemy na tym obszarze ze strony reżimu białoruskiego hybrydowy atak zarówno na polską, jak i litewską granicę.

Dzisiejsze ćwiczenie, które pokazuje czysto militarną gotowość naszych wojsk do obrony tego obszaru Europy i państw NATO ma ogromne znaczenie, jeżeli chodzi także o element odstraszania, zniechęcający do potencjalnego atakowania – przekonywał.

Manewry „Brave Griffin” na przesmyku suwalskim to element cyklu szkoleniowego NATO Steadfast Defender–24. Bierze w nich udział 1,5 tys. żołnierzy i niemal 200 jednostek sprzętu wojskowego. Wspólnie z polskimi i litewskimi żołnierzami ćwiczą sojusznicy z Portugalii i Stanów Zjednoczonych.

Prezydent RP dziękował litewskiemu przywódcy za przygotowanie dzisiejszego ćwiczenia i całego spotkania. KPRP, Ry

zdjęcie: Przemysław Keler ( KPRP)