... ...
Dzięki zaawansowanym i urozmaiconym szkoleniom żołnierze nabywają szeregu nowych umiejętności powiększających ich doświadczenie 
oraz potencjał, a za takie z pewnością można uznać obecne szkolenie poligonowe żołnierzy 1 Lęborskiego batalionu zmechanizowanego. 
 
Współczesne zagrożenia i konflikty zbrojne utwierdzają w przekonaniu,  że wojsko musi stale podnosić swoje kwalifikacje i być przygotowanym na to,  czego za bardzo nie da się przewidzieć. Wychodząc naprzeciw takim wymogom jeden z pododdziałów 7 Brygady Obrony Wybrzeża (1 Lęborski batalion zmechanizowany) spędza cały marzec na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn, aby zrealizować różnorodne działania taktyczne i strzelania bojowe. 
 
 
Żołnierze z Lęborka podczas działań w dzień i w nocy prowadzą m. in. rozpoznanie terenu, wykonują strzelania bojowe, bronią i zdobywają teren zurbanizowany, doskonalą strzelców wyborowych i certyfikują drużyny. Wiele tych zadań realizują przy wykorzystaniu nowoczesnych symulatorów, które sprawiają,  że szkolenie jest jeszcze bardziej efektywne. Kulminacją wytężonego szkolenia jest kierowanie ogniem, które śmiało można uznać za jeden z najtrudniejszych sprawdzianów wyszkolenia. 
 
Na poligonie w Wędrzynie żołnierze 1 batalionu zostaną do końca miesiąca, aby zrobić krótką przerwę w szkoleniu tylko na czas świąt wielkanocnych. Po nich rozpoczną intensywne przygotowania do zaplanowanego na maj br. międzynarodowego ćwiczenia pk. IMMEDIATE RESPONSE-24, w którym razem  z żołnierzami amerykańskimi 29 Dywizji Piechoty będą współpracować na poligonie drawskim. Będzie to dla nich doskonała okazja do porównania swoich procedur,  a także wymiany wiedzy i doświadczenia z sojusznikami. 
 
Tekst: mjr Błażej Łukaszewski 
Zdjęcia: st. szer. spec. Łukasz Krysiński