... ...

26 marca 2024 roku w Warszawie, Polska i Niemcy aktywują koalicję zdolności opancerzonych dla Ukrainy, od lipca żołnierze polscy i niemieccy razem będą pełnić dyżur w ramach sił szybkiego reagowania UE - to efekty zacieśniania współpracy polsko - niemieckiej, o których dziś poinformowali szefowie resortów obrony obu krajów.

18 marca 2024 r. w Ośrodku Reprezentacyjnym MON w Helenowie, Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier - minister obrony narodowej, spotkał się z Borisem Pistoriusem, ministrem obrony Niemiec. Ustalili, że  od lipca br. 2,5 tysiąca żołnierzy polskich, 2,5 tysiąca żołnierzy niemieckich będzie w gotowości do szybkiego reagowania i rozlokowania.

Przedmiotem rozmów szefów resortów obrony Polski i Niemiec były m.in. kwestie współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, pomocy walczącej Ukrainie oraz współpracy w ramach NATO i Unii Europejskiej. Wśród tematów znalazły się także kwestie związane z inicjatywą wspólnego zakupu przez państwa Unii Europejskiej amunicji na rzecz Ukrainy.

Jak  poinformował  wicepremier, 26 marca zostanie aktywowana koalicja zdolności opancerzonych na rzecz Ukrainy.   Oprócz Polski i Niemiec  zgłosili się już inni nasi partnerzy: Wielka Brytania, Szwecja, Włochy, którzy deklarują chęć udziału w tej koalicji.

Minister Kosiniak Kamysz podziękował  za kontrybucję na rzecz Centrum Szkolenia, Edukacji i Treningu NATO – Ukraina w Bydgoszczy.  Niemcy będą współuczestniczyć w tym projekcie.

Jak zaznaczył szef polskiego MON, wśród tematów znalazły się także kwestie wzmocnienia współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Polska będzie gospodarzem spotkania ministrów obrony Trójkąta Weimarskiego,  które w pierwszych dniach maja odbędzie się we Wrocławiu. MON, Ry

 Fot. Maciej Nędzyński/CO MON