... ...

Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział, że podczas wizyty w USA, spotkania z Sekretarzem Generalnym NATO w Brukseli oraz rozmów z sojusznikami zaproponuje, aby państwa Sojuszu zdecydowały o tym, że wymaganiem będzie wydawanie na obronność 3 proc. PKB, a nie 2 proc., jak dotychczas.

Prezydent, otwierając posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego,  podkreślał, że musi być jasna i odważna odpowiedź na rosyjską agresję.  Tą odpowiedzią będzie zwiększenie potencjału militarnego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego dzisiaj jest potrzeba zrealizowania tego umocnienia. -  Uważam, że poprzez zwiększenie wydatków na obronność we wszystkich krajach Sojuszu, to umocnienie jest realnie możliwe – akcentował Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim na uroczystym posiedzeniu zebrała się Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Zdaniem  Andrzeja  Dudy, Polska jest dzisiaj rządzona w sposób niezwykle odpowiedzialny. Ocenił, że  jest czas, aby przygotować dla Polski nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, dziekując  szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi–Kamyszowi za wyrażoną wolę, aby pracować nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego.  Ta  poprzednia  została przyjęta 12 maja 2020 r.  Jednak  2022 rok  - po napaści Rosji na Ukrainę  - nastąpiły ogromne zmiany. I z tej agresji  należy  wyciągać  wnioski. 

Prezydent  RP ma nadzieję, że  dokument  powstanie  przed III rocznicą  rosyjskiej agresji  na Ukrainę.  

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa.  BBN, Ry

zdjęcie: Przemysław Keler ( KPRP)