... ...

Najważniejsi dowódcy wojsk lądowych NATO z regionu bałtyckiego spotkali się w Elblągu podczas 10. Konferencji Dowódców Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W dniach 4-6 czerwca liderzy omawiali plany i zadania dla jednostek podporządkowanych Korpusowi oraz analizowali aktualną sytuację bezpieczeństwa.

Konferencja odbywa się cyklicznie pod przewodnictwem Dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Jednostka ze Szczecina to najważniejsze dowództwo lądowe Sojuszu w regionie Morza Bałtyckiego, odpowiedzialne za bezpieczeństwo Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.

“Spotykamy się w tym formacie regularnie. Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni jest silny siłą swoich jednostek. W sytuacji narastających zagrożeń ważne jest, abyśmy działali wspólnie i byli gotowi odpowiedzieć na każde wyzwanie.” – powiedział gen. broni Jürgen-Joachim von Sandrart, dowódca Korpusu.

Liderzy, którzy przyjechali do Elbląga rozmawiali o najważniejszych zadaniach na najbliższe miesiące oraz o adaptacji jednostek Korpusu do obecnych i przyszłych wymagań środowiska bezpieczeństwa. Sojusz wzmacnia swoją obecność na tzw. wschodniej flance, a Wielonarodowy Korpus PółnocnoWschodni jest filarem zdolności szybkiego reagowania NATO w tym rejonie Europy.

„Jesteśmy Korpusem bojowym przypisanym do regionu bałtyckiego, żeby zapewniać odstraszanie i w każdej chwili stanąć do obrony. Traktujemy tę odpowiedzialność z najwyższą powagą na wszystkich szczeblach dowodzenia.” – podsumował von Sandrart.

Gospodarzem 10. edycji sympozjum była Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód z Elbląga, jedna z dywizji podległych Korpusowi.

“To zaszczyt gościć konferencję w naszym Dowództwie. Jako Wielonarodowa Dywizja Północny Wschód jesteśmy dumni, że współtworzymy Korpus i odgrywamy ważną rolę w jego misji. Nasze partnerstwo jest dowodem jedności Sojuszu oraz całkowitego zaangażowania w sprawę naszego wspólnego bezpieczeństwa.” – powiedział gen. dywizji Zenon Brzuszko, dowódca jednostki.

Zdjęcie: mncne.nato.int